Σάββατο 5 Δεκεμβρίου 2015

«Ερυθρόλευκο» νταμπλ στο φιλέ - Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0 ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ

«Ερυθρόλευκο» νταμπλ στο φιλέ Τα χνάρια των γυναικών στην Κυψέλη ακολούθησε και η ανδρική ομάδα του Ολυμπιακού στο ντέρμπι της 7ης αγωιστικής στην Volley League. Με φοβερό σερβίς από Έγκλεσκαλνς, Σπίνου και Φιλίποφ ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα me 3-0 σετ και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.
Στο καταμεστο γυμναστήριο του Ρέντη και παρουσία των κοριτσιών της γυναικείας ομάδας του Ολυμπιακού που λίγο νωρίτερα είχαν νικήσει τον Παναθηναϊκό με 3-1 στην Κυψέλη οι παίκτες του Ρομπέρτο Πιάτσα έκαναν άλλη μία καλή εμφάνιση και πήραν νίκη χωρίς απώλειες.
Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός χωρίς υποδοχή και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση μόλις στο 36% γνώρισε την τέταρτη ήττα στο πρωτάθλημα και ισοβαθμεί στην 6η θέση μαζί με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και την Ορεστιάδα.
Στο 1ο και στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβάδισμα 7-1 στο σκορ χωρίς ο Παναθηναϊκός να μπορέσει να απειλήσει μέχρι το τέλος των σετ. Οι πράσινοι απείλησαν στο 3ο σετ όταν και προηγήθηκαν 8-4, αλλά η προσπάθεια τους δεν είχε συνέχεια καθώς ο Ολυμπιακός με μπλοκ και «πράσινα» λάθη ισοφάρισε 10-10 και μετά προσπέρασε άνετα για τη νίκη.
Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Νικολόπουλος