Κυριακή 9 Μαρτίου 2014

Απαράλλαχτη η κορυφή. Νίκιησαν στις καθυστερήσεις Ερμιονίδα και Καλαμάτα . Ήττα της Κορίνθου στην Κάτω Αχαγιά

Καλαμάτα - Μεσσηνιακός 1-0 τελικό - τα τελικά αποτελέσματα
Στον 4ο όμιλο, την απόσταση των τριών βαθμών από τους διώκτες της διατήρησε η Ερμιονίδα που επικράτησε με ανατροπή με δύο απανωτά τέρματα του Σχοινά στις καθυστερήσεις, 2 - 1 επί της ΑΕ Καραϊσκάκης, η οποία προηγήθηκε στο 72΄ με τον Γεωργόπουλο. Η Ερμιονίδα από το 16΄αγωνίστηκε  με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Λαζάρου, ενώ είχε δοκάρι  στο 48'. Με 10 παίκτες τερμάτισε τον αγώνα και η αρτινή ομάδα μετά από αποβολή του σκόρερ Γεωργόπουλου με 2η κίτρινη κάρτα.
ΕΝΩΣΗ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Μπολάνο) : Πονηρός, Παπανικολάοου (74’ Σχοινάς), Σαμαράς, Λαζάρου , Ιασωνίδης, Κιοσσές, Στάικος, Συμελίδης, Σααβέντρα (65’ Μαυρόπουλος), Δήμας ( 85’ Κρίστο), , Βλαχόπουλος
ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Καλτσής): Καραγκούνης, Παπανίκου, Παναγιώτου, Αβραμίδης, Πέτσας, Κόλλινς, Παγώνης (74’ Χήρας ), Χούσος, Σκερλετίδης ( 85’ Κυριάκης) , Μπαλάφας Γραβάνης ( 61’ Γεωργιόπουλος)

Δραματική νίκη πέτυχε η  Καλαμάτα καθώς επικράτησε με τέρμα του  Καλαντζή στις καθυστερήσεις1 - 0 επί του Μεσσηνιακού στο ντέρμπι της Μεσσηνίας, παρουσία 2000 θεατών. Ο Μεσσηνιακός έπαιζε από το 16' με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Κουρεντζής για φάουλ στον Ηλιόπουλο, ενώ στο 90 σέντρα σουτ του Κωνσταντόπουλου καταλήγει στο δοκάρι του Κυριακόπουλου
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Μίλτος Γκόφας): Κολοβούρης, Τσόπελας (66' Τσόπελας), Καλογερόπουλος (46΄ Οντβόνγκ), Σκαρλάτος, Καντούτσης, Κωνσταντόπουλος, Σκόνδρας, Ηλιόπουλος (84΄ Αθανασόπουλος), Πούτσης, Καλαντζής, Μαρτίνος.

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Τσάκωνας):  Κυριακόπουλος, Νινιός, Δασκαλάκης, Κουρεντζής, Μπιμπίρης, Μπεγέτης, Αργυρόπουλος, Μπαστακός, Βιτάλι (79' Σπανός) , Τσουλάκος, Χελάς (84΄ Ταχματζίδης).

Στο Άργος, ο Παναργειακός νίκησε με 2 - 0 επί της Δόξας Ν. Μανωλάδας, ενώ η Αχαϊκή πήρε πολύ σημαντική νίκη κόντρα στην Κόρινθο στην έδρα της , επικρατώντας με 1-0 με τέρμα στο 16' του Αγγελόπουλου , αποτέλεσμα που αναμένεται να την βοηθήσει στην προσπάθεια παραμονής στην κατηγορία.
Ο Άρης Αιτωλικού ηττήθηκε στο γειτονικό ντέρμπι με 0 - 2 από την ΑΕ Μεσολογγίου, ενώ ο ΠΑΟ Βάρδας και ο Παναρκαδικός έμειναν στο 0 - 0. Χωρίς τέρματα εληξε και ο αγώνας του ΠΦΟ Πανόπουλου  με τον Πανναυπλιακό, ενώ ο Ατρόμητος Αχαΐας επικράτησε  με 2 - 0 επί του Εθνικού Σαγέικων που λύγισε… στην άμυνα, με τέρματα του Μαντά στο 15΄ και του Παπαδόπουλου στο 57'.