Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2013

Ο Αχαρναϊκός έπιασε την κορυφή τον Παναιγιάλειο που έμεινε στο "Χ" με τον Αστέρα Μαγουλας

Ισόπαλο 1 – 1 έληξε το ντέρμπι κορυφής στο νότιο όμιλο της Football League 2 κατά την σημερινή πρεμιέρα του δεύτερου γύρου ( 14η αγωνιστική) ανάμεσα στον Παναιγιάλειο και τον Αστέρας Μαγούλας. Η ομάδα της Δυτικής Αττικής άνοιξε το σκορ στο 42' με σουτ του Δημητριάδη, ο οποίος αποβλήθηκε στο 82΄, ενώ ο Σκαρτσίλας με σουτ ισοφάρισε στο 50’ για την ομάδα του Αιγίου. Παναιγιάλειος (Νίκος Κουρμπανάς): Ρίζος, Σανδραβέλης (77' Μπουλούμπασης), Παπαχρήστος, Σούλης, Ακπαρίδης, Γκοτσούλιας, Γ. Παπαδόπουλος (88' Μπουρλάκης), Αργυρόπουλος, Μπούνας, Διαμαντόπουλος (61' Κανελλόπουλος), Σκαρτσίλας.
Αστέρας Μαγούλας (Αντώνης Πριόνας):
Μπαλασάκης, Ιακωβάκης (80' Γαρουφαλιάς), Μπιμπίρης, Χάλαρης, Στρατομήτρος, Έβερετ, Μαρίνου, Χρυσάφης (85' Παγώνης), Δημητριάδης, Κορνελάτος (68' Αλεξίου), Ιατρού.

Έτσι με την ισοπαλία αυτή ο Παναιγιάλειος απέκτησε συγκάτοικο στο βαθμολογικό «ρετιρέ» τον Αχαρναϊκό που έφυγε με τρίποντο από την Κρήτη , ενώ κοντά στην διεκδίκηση της πρωτιάς βρίσκονται ο Αστέρας Μαγούλας , η Επισκοπή που είχε ρεπό σήμερα και ο Φωστήρας
Ο Αχαρναϊκός έφυγε με το τρίποντο από τη Γέργερη της Κρήτης καθώς επικράτησε με 1 – 2 επί του τοπικού Ρούβα και έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας τον Παναιγιάλειο. Η ομάδα του Μενιδίου προηγήθηκε με σουτ του Κουμπρόγλου  στο 29΄  για να ισοφαρίσει πέντε λεπτά αργότερα με σουτ ο Παντελής για το Ρούβα . Στο 38' ο Χατζησάββας είχε για το Ρούβα οριζόντιο δοκάρι. Στο 83' ο Ραχίμ έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ τον Αχαρναϊκό, 2-1 τον Ρούβα
Ρούβας (Γιώργος Καμπερίδης): Διαμαντής, Γούτσιος, Ταβλαδωράκης, Ανυφαντάκης, Κορδονούρης, Κεφαλούκος, Μουρατίδης (83' Φουκαράκης), Λαζαρίδης (71' Αντωνάκης), Παντελής, Χατζησάββας, Μπολόσης (46' Σεντεμέντες).
Αχαρναϊκός (Φώτης Θανέλλας):
Παγούδης, Αναστασίου, Μανάλης, Δημόπουλος, Μαγγίνας, Γκέζος, Χριστόπουλος, Νεόφυτος, Βεστάκης, Κουμπρόγλου, Ραχίμ.

Ο Φωστήρας κατάφερε και επικράτησε με  2 – 1 της Γλυφάδας στις καθυστερήσεις σε ένα επεισοδιακό αγώνα με αρκετές αποβολές.  Το σκορ άνοιξε για την ομάδα του Ταύρου ο Στάμος με σουτ  στο 5’. Η Γλυφάδα έφερε το ματς στα ίσια (1-1) στο 51' με το πέναλτι του Σκάρου, ενώ στο 50' αποβλήθηκε ο Πάλλας του Φωστήρα και στο 63΄ την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε ο Λημνιός της Γλυφάδα.
Στο 92΄ με φάουλ ο Δωροβίνης έδωσε την νίκη στον Φωστήρα , ενώ με την επίτευξη του τέρματος σημειώθηκε σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών και ο αγώνας διακόπηκε για  επτά λεπτά  όπου αποβλήθηκαν στο 93΄ο Τσούκης και ο Κολοτούρος.
Φωστήρας (Θύμιος Γεωργούλης): Μπότος, Μπιλίτσης (71' Τσούκης), Πεταυράκης, Τσώνης, Μπούμπας, Παραράς, Βαβάτσικος, Κάμπας, Δωροβίνης, Στάμος (75' Βλάχος), Πάλλας.
ΑΟ Γλυφάδας (Νίκος Παντέλης): Χώνος, Φουντουκίδης, Βιδάλης (54' Χατζησαϊας), Μακαρονάς, Κολοτούρος, Καζάντζης (45+1' λ.τ Κόντη), Τσιρογιάννης, Μουστογιάννης, Σκάρος, Νικόλτσης (82' Καϊμακαμούδης), Λημνιός.
Ο Πανηλειακός έχασε στις καθυστερήσεις να φύγει με το τρίποντο από την Καλάματα, καθώς στο πελοποννησιακό ντέρμπι, η «Μαύρη Θύελλα ισοφάρισε στο 96’ με σουτ του Ψηχογιόπουλου. Η ομάδα του Πύργου είχε προηγηθεί στο σκορ στο 33’ με σουτ του Βλαχόπουλου, ενώ στο 93’ είχε δοκάρι με τον Καραχάλιο. Οι δύο ομάδες τερματισαν τον αγώνα με 10 παίκτες καθώς στο 88' αποβλήθηκαν ο Τσιμικλής από τους γηπεδούχους και ο Κυριακίδης από την ομάδα της Ηλείας.
Καλαμάτα (Κακαλέτρης-Σακελλαρόπουλος): Κοψαχείλης, Τσόπελας (67' Τρίψας), Σκαρλάτος, Καντούτσης, Ψυχογιόπουλος, Τσιμικλής, Νουχάνοβιτς, Πούτσι, Σαραντόπουλος (71' Γεωργιόπουλος), Ηλιόπουλος, Γκαλίν (64' Βασίλεφ).
Πανηλειακός (Μίλτος Γκόφας): Αθανασόπουλος, Κουλός, Σαραμαντάς (86' Λούγκος), Κολόκας, Σταματέας, Κυριακίδης, Τομαράς (65' Θεοδωρόπουλος), Π. Καραχάλιος, Βλαχόπουλος, Αλ. Καραχάλιος (74' Σωτηρόπουλος), Αποστολόπουλος.
Στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε χθες η αυλαία του δεύτερου γύρου της Football League 2 ( 14η αγωνιστική) Προοδευτική απέδρασε με τον βαθμό από τα Χανιά μετά το τελικό 1-1 με τον τοπικό ΑΟ. Οι Κρητικοί ευτύχησαν να προηγηθούν στο 23ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γωνιωτάκη, ωστόσο, η «Προό» πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με το πέναλτι που εκτέλεσε σωστά ο Αργυρίου! Αποβλήθηκε στο 90+2’ ο Κορτσινίδης για τους γηπεδούχους.
ΑΟ Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Μποχώνης, Κορτσινίδης, Βουρβαχάκης, Τσατσαρής, Καμπλιώνης (88' Πυθαρούλης), Παπαζούδης, Ζαντριάς (76' Ζντράβκοβιτς), Πάγκαλος, Γωνιωτάκης (60' Τσάτσος), Δουμάνης.

Προοδευτική (Αντώνης Καλαμάκης): Μπαντίκος, Παπανικόλας, Μπέλερης, Κορκοντζέλος, Λαζούρας, Κουσουρής (46' Κοξαράκης), Κακαράς, Αργυρίου, Βούζας (46' Πλαντίγκος), Τεγούσης, Καλαϊτζίδης.

Η Κόρινθος κέρδισε τρίποντο στα "χαρτιά" τον εντός έδρας αγώνα με τον Εθνικό Αστέρα καθώς η ομάδα της Καισαριανής έχει παραιτηθεί του πρωταθλήματος, ενώ τελός ρεπό είχε η Επσκοπή.