Τρίτη 30 Οκτωβρίου 2012

O Άρης , σταμάτησε τον Ολυμπιακό!

Ο Ολυμπιακός πήγε ως το αδιαφιλονίκητο φαβορί στην Θεσσαλονίκη και με την ψυχολογία στα ύψη από το απόλυτο στο πρωτάθλημα και το διπλό που είχε προηγηθεί στο Μονπελιέ. Στο “Κλάνθης Βικελίδης”, ωστόσο, τους περίμενε μία ομάδα ψυχωμένη που ήθελε να αποδείξει πως μόνο τυχαία δεν πήραν βαθμό στο ΟΑΚΑ την προηγούμενη εβδομάδα.

Ο Άρης κατάφερε να πετύχει τον απόλυτο αιφνιδιασμό καθώς μόλις στο 3ο λεπτό από την σέντρα του Αγκάνθο ο Παπαστεριανός με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κάρολ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μήτρογλου νικήθηκε από τον Βελλίδη, όμως στο 9΄ήρθε η ισοφάριση. Μετά το σουτ του Μασάντο, ο Αρετόπουλος είδε χέρι του Πουλίδο και έδειξε την άσπρη βούλα. Την εσφαλμένη απόφαση εκτέλεσε ο Αμπντούν που έφερε το ματς στα ίσα.

Σταδιακά ο ρυθμό έπεσε, με τους παίκτες του Πασσιαλή ωστόσο να κοιτούν στα μάτια τους πρωταθλητές και να μην δείχνουν καμία διάθεση για να αρκεστούν σε παθητικό ρόλο.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν και έδωσαν χώρο στους Πειραιώτες. Ο Ολυμπιακός απείλησε με τον Μήτρογλου στο 55΄, ενώ στο 76΄ο διεθνής επιθετικός έχασε μεγάλη ευκαιρία μη μπορώντας να στείλει τη μπάλα σε κενή εστία.

Ο Άρης κατάφερε να εκμεταλλευτεί την πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ στο 79΄. Ο Γκέσιος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κάρολ, όμως ο Αγκάνθο πήρε το... ριμπάουντ και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το 4ο γκολ του Αγκάνθο στο πρωτάθλημα ακολούθησε το 4ο του Χολέμπας. Ο διεθνής αμυντικός εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των “κιτρινόμαυρων” μετά το φάουλ του Μασάντο και με δυνατό σουτ έκανε το 2-2.

Οι “ερυθρόλευκοι”, μάλιστα, θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη αλλά στο 85΄ αρχικά ο Μήτρογλου και στη συνέχεια ο Πάντελιτς έχασαν μοναδικές ευκαιρίες.

Να σημειωθεί πως ο Άρης τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ψυχογιού με δεύτερη κιτρινη κάρτα στο 82΄.