Παρασκευή 22 Ιουνίου 2012

EURO 2012 (Προημιτελικοί): Γερμανία-Ελλάδα 4-2 - Για έξι λεπτά μας έδωσε το δικαίωμα να ζήσουμε το όνειρο

Με ήττα 4-2 από τη Γερμανία στον προημιτελικό του Γκντανσκ, αποχαιρέτησε το EURO 2012 η εθνική μας ομάδα.
Η Εθνική για έξι λεπτά μας έδωσε το δικαίωμα να ζήσουμε το όνειρο… Όταν στο 55' ο Σαμαράς ισοφάρισε τη Γερμανία, άπαντες πιστέψαμε στο θαύμα, το οποίο, όμως, δεν ήρθε ποτέ. Διότι οι «Αετοί» ήταν, απλά, αποτελεσματικοί τη στιγμή που έπρεπε, στο 61' αποκατέστησαν άμεσα την τάξη και εν συνεχεία με συνοπτικές διαδικασίες «καθάρισαν» το ματς.
Οι Λαμ (39΄), Κεντίρα (61΄), Κλόζε (68΄), Ρόις (74΄) πέτυχαν τα γκολ των νικητών, οι οποίοι στην τετράδα θα αντιμετωπίσουν την Αγγλία ή την Ιταλία. Ο Γιώργος Σαμαράς είχε ισοφαρίσει προσωρινά για την εθνική μας στο 55΄, ενώ στο 89΄ ο Σαλπιγγίδης με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Μπόατενγκ, Χούμελζ, Μπάντστουμπερ, Λαμ, Κεντίρα, Σβάινσταϊγκερ, Ρόιζ (79' Γκέτσε), Εζίλ, Σίρλε (67' Μίλερ), Κλόζε (79' Γκόμεζ).
ΕΛΛΑΔΑ: Σηφάκης, Τοροσίδης, Κυριάκος Παπαδόπουλο, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας (46' Φωτάκης), Μανιάτης, Μάκος (71' Λυμπερόπουλος), Κατσουράνης, Νίνης (46΄Γκέκας), Σαλπιγγίδης, Σαμαράς.