Κυριακή 22 Απριλίου 2012

Φινάλε με γκολάρες – Αστέρας ψηλά και με μαγικά ίσως... Ευρώπη

Ο Αστέρας Τρίπολης έκλεισε την πιο επιτυχημένη του χρονιά στη Σούπερ Λίγκα (45 βαθμούς και έκτη θέση) με νίκη επί του πανιώνιου (2-0). Πανέμορφα τα γκολ των γηπεδούχων, που ελπίζουν σε έξοδο στην Ευρώπη, εφόσον υπάρξει τιμωρία απ' την ΟΥΕΦΑ είτε σε ΑΕΚ, είτε σε Παναθηναϊκό.
Το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες φάσεις, αλλά έκλεισε με ιδανικό τρόπο. Στο 45' και μετά από πολύ όμορφη συνεργασία, ο Μπακασέτας εκτέλεσε τον Μιχαηλίδη.
Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 69' με το εκπληκρικό τέρμα του ράγιος (το 5ο του με την φανέλα του Αστέρα).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος πίεσε αλλά στην ευκαιρία που δημιούργησε με τον Μενδρινό ο Γεωργακόπουλος απομάκρυνε και ο Σκέμπρι σε κενή εστία αστόχησε.
Να τονίσουμε πως οι Αρκάδες έχουν ακόμα και ελπίδες για συμμετοχή στο Γιουρόπα Λιγκe της επόμενης περιόδου, με την προϋπόθεση ότι κάποια από τις ομάδες που βρίσκονται πιο ψηλά στη βαθμολογία δεν θα εξασφαλίσει την άδεια συμμετοχής από την ΟΥΕΦΑ.
Αστέρας Τρ. (Σάκης Τσιώλης): Γεωργακόπουλος, Αργυρόπουλος, Πιπίνης, Κουρμπέλης, Φορμίκα, Αλβάρες, Λαδάκης, Έγκον (65’ Ροτζέριο), Μπακασέτας (73’ Σολάκης), Ράγιος, Φρανκού (58’ Ναβάρο).
Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Μιχαηλίδης (74’ Πόγκασιτς), Κούρντι, Κουλουχέρης, Πιέρ, Κούρος, Αθανασόπουλος (58’ Γκέζος), Σταυροθανασόπουλος, Μενδρινός, Σάμαρης, Αντούνες (70’ Σκέμπρι), Ντιμπαλά.