Δευτέρα 29 Σεπτεμβρίου 2014

Δεν καταφέραμε να φύγουμε νικητές από την Βέροια. 1η Αγωνιστική Α1 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ Φίλιππος Βέροιας – Ποσειδών Λουτρακίου 29-28

1η Αγωνιστική Α1 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ
Ξεκίνησε το ΣΚ το φετινό πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Ελλάδος με τα παρακάτω αποτελέσματα : Φίλιππος Βέροιας – Ποσειδών Λουτρακίου 29-28, ΠΑΟΚ – ΑΣΕ Δούκα 26-21, Δράμα 1986- Φοίβος Συκεών 23-32, ΓΑΣ Κιλκίς- Διομήδης Άργους 23-31, ΧΑΝΘ- ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ 23-22, ΑΕΚ – Αναγέννηση Βύρωνα 22-24.

Ο Φίλιππος μπήκε στο ματς με ενθουσιασμό και προηγήθηκε 4-0 στο 5' και 7-2 στο δεκάλεπτο. Με την έλευση του χρόνου, η ομάδα μας ανέβασε ρυθμούς και πίεση στην άμυνα και δημιούργησε σύγχυση στους αντιπάλους ώστε να κάνουν λάθη και με γρήγορες επιθέσεις να φέρουμε στα μέτρα μας τον αγώνα. Τελικά το ημίχρονο έληξε ισόπαλο με 14-14.
Το δεύτερο μέρος ήταν ντέρμπι, ακατάλληλο για καρδιακούς. Ο Φίλιππος πήρε εκ νέου προβάδισμα και προηγήθηκε με 18-15. Ξανά η ομάδα μας έτρεχε να καλύψει την διαφορά. Και το κατάφερε χάρη στην άμυνα.  Προηγηθήκαμε στο 47 με 23-24 αλλά τα λάθη μας, έδωσαν το δικαίωμα στον Φίλιππο  να είναι κοντά στο σκορ και να παίρνει δυνάμεις και με κάθε ευκαιρία να απειλεί.
Τα τελευταία λεπτά κύλησαν με αγωνιστική ένταση και πίεση. Αντί να γίνει το διπλό σίγουρο δυστυχώς για την ομάδα μας, δώσαμε το δικαίωμα στον Φίλιππο να πάρει το νικηφόρο αποτέλεσμα με 29-28 στα 5 δεύτερα πριν λήξει το παιχνίδι.

Ήταν ένας εξαιρετικός αγώνας. Ενθαρρυντικό είναι η παρουσία του κόσμου με ποιότητα. Οικογένειες. Μικρά παιδιά. Χειροκροτήματα. Συγχαρητήρια στην ομάδα του Φίλιππου.
Αυτή την εικόνα πρέπει να έχουν όλα τα γήπεδα.
Μια σπουδαία πρωτοβουλία πήρε η διοίκηση του Φιλίππου Βέροιας στο ματς της πρεμιέρας. Με αφορμή την παγκόσμια ημέρας ΑμΕΑ, στο ημίχρονο του ματς με τον Ποσειδώνα Λουτρακίου, έπαιξαν για λίγα λεπτά μια ομάδα ΑμΕΑ και μια ομάδα από τα τμήματα υποδομής του Φιλίππου και απέσπασαν το θερμό χειροκρότημα τον φιλάθλων που είχαν κατακλείσει χθές το Φιλίππειο. Στην ομάδα των ΑμΕΑ μοιράστηκαν αναμνηστικά και φανέλες του Φιλίππου Βέροιας, ενώ αθλητές απο τα ηλικιακά τμήματα του Φίλιππου ανάρτησαν ένα μεγάλο σε μέγεθος αλλά και νόημα μήνυμα “ΣΕΒΑΣΜΟΣ στην ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ”.
Ενώ ο Ποσειδώνας Λουτρακίου σχολίασε αυτήν την μεγάλη στιγμή στην επίσημη σελίδα του στο Facebook: “Είναι στιγμές που.... Είναι τόσο δυνατές που μας δείχνουν πόσο... μικροί είμαστε!!!”
«Ήταν μια μεγάλη νίκη όπως εξελίχθηκε. Δείξαμε χαρακτήρα απέναντι σε μία ανταγωνιστική ομάδα. Θέλουμε σιγά σιγά να χτίσουμε μια ομάδα που θα παίζει καλό χάντμπολ. Ο κόσμος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα μας και μας στήριξε», σχολίασε ο προπονητής του Φιλίππου Χρήστος Τζουβάρας.
«Δεν καταφέραμε να φύγουμε νικητές από την Βέροια. Συγχαρητήρια στον Φίλιππο για την νίκη. Χρειαζόμαστε περισσότερη δουλειά» ήταν τα λόγια του προπονητή του Ποσειδώνα Ν.Γραμματικού.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 29-28
Τα πεντάλεπτα: 4-0, 7-2, 8-3, 10-7, 12-11, 14-14 (ημχ.), 18-16, 20-19, 23-23, 24-25, 26-26, 29-28
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Κωστακίδης Π. 5, Ζλατάνος, Βραζάλιτσα 2, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Δομπρής 5, Μπαντής 8, Μάντζος, Αποστολίδης, Κορωνάς Κ., Δραγκόλας 1, Δεληγιάννης 5, Ντόβας, Κορωνάς Θ., Ζευγαρόπουλος, Παπαδόπουλος 3.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Βαμβακάς 6, Πέρρος 6, Δημητρόπουλος, Χερουβείμ, Τοκατζόγλου, Μανιουδάκης, Οικονόμου 1, Παπαδιονυσίου 1, Μπάρμπας, Τρουμπέτας 7, Μελετάκος 3, Βασιλειάδης, Ρουμελιώτης 4.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 2-1, πέναλτι: 4/5-1/1