Κυριακή 31 Αυγούστου 2014

“Έχασε” βαθμούς στα Πηγάδια η Κέρκυρα

Σουτάρετε και σπάστε τα δοκάρια... (pics)Η Κέρκυρα ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κόντρα στην Skoda Ξάνθη αλλά τελικά η αναμέτρηση στα Πηγάδια έμεινε στο 0-0, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δύο δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο. Ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Χαβίτο

Μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα του παιχνιδιού, όπου η Ξάνθη είχε μικρή υπεροχή, η Κέρκυρα ήταν η ομάδα που πάτησε καλύτερα στο γήπεδο των Πηγαδίων και μετουσίωσε την υπεροχή της σε κάποιες καλές ευκαιρίες.
Οι νησιώτες ανέβασαν στροφές από το 15' και με τους Χαβίτο, Ρόχας, Μπόρχα και Καϊκούτ να είναι πολύ κινητικοί έφτασαν στο 21' σε γκολ με τον Χαβίτο, το οποίο όμως ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Μέχρι το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι πιο επικίνδυνοι, χάνοντας στο 36' μια ακόμα ευκαιρία, με την κοντινή προβολή του Ναγιέρ να καταλήγει άουτ
Η κακή εικόνα των Ακριτών ανάγκασε τον Σάκη Τσιώλη να προχωρήσει σε αλλαγές, βάζοντας στο παιχνίδι τους Φλίσκα και Καπετάνο, ενώ άλλαξε και το σύστημα της ομάδας του, προσπαθώντας να την κάνει περισσότερο επιθετική. Η Κέρκυρα όμως έφτασε μια... ανάσα από το γκολ, με τον Ρόχας να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη (52') και τον Λισγάρα να διώχνει πάνω στη γραμμή το πλασέ του Κόντου
Η “απάντηση” της Ξάνθης ήρθε στο 65, με την διπλή χαμένη ευκαιρία των Σέκτους και Ρενάν, για να έρθει στο 81' ο Κόντος και να κάνει το δεύτερο δοκάρι των νησιωτών στο ματς. Με τη συμπλήρωση των 90' οι Ακρίτες πλησίασαν το γκολ αλλά το σουτ του Σολτάνι απ' τα όρια της περιοχής πέρασε μόλις άουτ. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι είχε δραματικό χαρακτήρα αλλά δεν συνέβη κάποια άλλη αξιόλογη φάση και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό.
SKODA ΞΑΝΘΗ: Κυριακίδης, Μπέρτος, Λισγάρας, Γούτας, Μπαξεβανίδης, Ομπόντο (65' Βασιλακάκης), Ολιβέιρα, Παπαστεριανός (46' Φλίσκας), Λουσέρο, Σολτάνι, Ράνος (46' Καπετάνος).
ΚΕΡΚΥΡΑ: Σέτκους, Γκόμες, Βενέτης, Μαραγκός, Κανακούδης, Καρντόζο, Ναγιάρ, Ρόχας (91' Ντιμιτρόφσκι), Χαβίτο, Σάντσεθ Μπόρχα (58' Κόντος), Καϊκούτ (81' Μαρκόφσκι)