Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2024

Ισοπαλία στο ματς-θρίλερ στην Κηφισιά , Παναχαϊκή – Πανιώνιος 1 – 1: Δεν «Χ»άρηκε κανείς στην Πάτρα , Hρακλής - Διαγόρας 1-0: Νέα νίκη στο τέλος ο «γηραιός»!

Ο Hρακλής, όπως και την προηγούμενη αγωνιστική της Super League 2, έτσι και στο εναρκτήριο ματς της 6ης αγωνιστικής. επικράτησε με 1-0 με γκολ στο φινάλε. «Θύμα» του ο Διαγόρας και ...λυτρωτής ο Κούστα στο 81'

Τρομερός αγώνας στο "Ζηρίνειο" με τελικό σκορ 3-3, εκεί που η ομάδα από την Τρίπολη βρισκόταν από το 41’ μπροστά στο σκορ με 3-0 και ισοφαρίστηκε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Σεμπάστιαν Λέτο μετρούσε στο πρωτάθλημα τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία, ενώ βρισκόταν στην πρωτιά του Β’ ομίλου μαζί με τον Πανιώνιο. Ωστόσο, στο ματς με τον Αστέρα Β’ κόντεψε να σημειώσει την πρώτη της ήττα για φέτος, με το σύνολο του Στάικου Βεργέτη να ισοφαρίζεται στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον Μίλερ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της ομάδας από την Τρίπολη, αφού άνοιξε το σκορ στο 17’ με τον Μπουσάι, διπλασίασε τα τέρματα της με τον Προύντζο στο 27ο λεπτό, ενώ στο 41’ βρέθηκε να προηγείται με τρία τέρματα χάρη στον Οκό Σιντερά.

Η Κηφισιά κατάφερε να αντιδράσει στο δεύτερο μισό του αγώνα, καθώς μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του (48΄) μείωσε σε 3-1 με γκολ του Κυριακόπουλου. Ο Λέτο είδε τον 20χρονο επιθετικό του να σκοράρει ξανά στο 75ο λεπτό, μετατρέποντας το σκορ σε 3-2. Η αντίδραση των γηπεδούχων ολοκληρώθηκε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων μιας και ισοφάρισαν με τον Μίλερ, καταφέρνοντας να αποσπάσει τον βαθμό.Η Κηφισιά ανέβηκε στους 14 βαθμούς και παρέμεινε αήττητη, ενώ ο Αστέρας Β’ έφτασε τους 3.

Έντονες συγκινήσεις είχε το παιχνίδι στην Πάτρα, ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τον Πανιώνιο, το οποίο έληξε με σκορ 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με γκολ του Νοικοκυράκη στην εκπνοή του ημιχρόνου και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Ελευθεριάδη στις καθυστερήσεις του ματς!

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Στογιάνοβιτς Μπαξεβάνος, Ζαμόρα, Λυμπεράκης, Πανάγου (53′ Καραγιάννης), Παπατόλιος (80′ Καστεγιάνο), Κοζορώνης, Πολέττο (53′ Ελευθεριάδης), Ντε Τόμας (72′ Ρόβας), Νίλι, Τραορέ (46′ Λεσάι).

Πανιώνιος (Νικοπολίδης): Γιαννακόπουλος, Πότση, Χρούστινετς, Στούπης, Μπούσης, Γκίνη (64′ λ.τ Γροντής), Τσορνομάζ, Τσερίσεφ (58′ Σεμπά), Νοικοκυράκης (64′ λ.τ Διονέλλης), Βενάρδος (90+2′ Περτζιακόμι), Γέμιστος (58′ Φελίσιο).