Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2024

Παναιτωλικός - Βόλος 0-1: Διπλό με γκολ - πέναλτι στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων! / Λεβαδειακός-Λαμία 2-2: Στο «Χ» η ματσάρα της Λιβαδειάς

Παναιτωλικός - Βόλος 0-1: Διπλό με γκολ - πέναλτι στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Ο Παναιτωλικός έπαιζε με δέκα από το 26’, απείλησε τον Βόλο, είχε και δοκάρι, αλλά οι Θεσσαλοί πήραν τη νίκη με εύστοχο πέναλτι του Κόντε στο 90’+11’!

Ο Βόλος δεν κερδίζει στο Πανθεσσαλικό, αλλά κερδίζει μακριά από την έδρα του. Το ίδιο έπραξε και στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό (0-1) με γκολ στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων έπειτα από εύστοχη εκτέλεστη πέναλτι του Κόντε. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 26’ έπειτα από αυστηρή δεύτερη κίτρινη που πήρε ο Στάγιτς.

Με 3-5-2 παρέταξε τον Παναιτωλικό ο Γιάννης Πετράκης. Με το κλασικό του σχήμα δηλαδή που τον έχει φτάσει στα υψηλά «στρώματα» του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη πλευρά ο Σάββας Πουρσαϊτίδης πήγε με 4-2-3-1 για να προκαλέσει ζημιά στα «καναρίνια». Ο Παναιτωλικός ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από το ξεκίνημα του αγώνα. Είχε δύο καλές στιγμές με το φάουλ του Μπελεβώνη (9’) και τη σέντρα - σουτ του Μαυρία που έδιωξε πάνω από τη γραμμή ο Μύγας και στην εξέλιξη της φάσης ο Κόβατς έδιωξε την προσπάθεια του Ρόα (13’). Ωστόσο, ήρθε η αποβολή με δεύτερη κίτρινη στον Στάγιτς με αποτέλεσμα να αλλάξουν οι αριθμητικές ισορροπίες. Παρόλα αυτά, ο Παναιτωλικός συνέχισε τον... χαβά του. Δεν απειλήθηκε από τον Βόλο. Αντιθέτως, εκείνος ήταν που απείλησε τους Θεσσαλούς σε δύο περιπτώσεις με τον Λουίς (31’) και το φάουλ του Μπουζούκη (38’). Η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στους γηπεδούχους και κάπως έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Ο Βόλος ήταν λογικό να μπει πιο επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο και να κάνει αυτό που δεν έκανε από το 26’ και μετά: Να εκμεταλλευτεί δηλαδή το αριθμητικό πλεονέκτημα. Έχασε μία τεράστια ευκαιρία στο 64’ με τον Άλτμαν με σουτ από κοντά, ενώ στο 66’ ο Παναιτωλικός έφτασε κοντά στο 1-0 με το σουτ του Λουίς να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Βόλος ήταν η ομάδα που πίεζε για το γκολ και οι Αγρινιώτες αναγκαστικά οπισθοχώρησαν. Ο Άλτμαν έκανε ένα διαγώνιο σουτ που πέρασε άουτ στο 85’ και τελικά ο Βόλος κατάφερε να κερδίσει με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κόντε στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων, που δόθηκε μέσω VAR έξι λεπτά αφότου έγινε η παράβαση του Παντελάκη στον Μεντιέτα (είχε γίνει στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων)!

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (3-5-2): Τσάβες - Σιέλης Παντελάκης Στάγιτς - Μαυρίας Μπουζούκης (83’ Λαχούντ) Λουίς Μπελεβώνης (83’ Νικολάου) Τορεχόν - Ρόα (76’ Ντίας, 89’ λ.τρ. Μπακάκης) Λομόνακο (83’ Μαϊντεβατς)

ΒΟΛΟΣ (4-2-3-1): Κόβατς - Σούντγκρεν (52’ Άλτμαν) Κορρέα Καλογερόπουλος Φεράρι (90’+13’ Σμέλερς) - Γκλάβτσιτς Μπερναντού (90’+13’ Μίλετιτς) - Μύγας Μεντιέτα Κόμπα (72’ Βιγιαφάνιες) - Κόσζτα (72’ Κόντε)

Στο «Χ» η ματσάρα της Λιβαδειάς

Το ματς ανάμεσα σε Λεβαδειακό και Λαμία είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι πριν την έναρξη του και αποδείχτηκε και στον αγωνιστικό χώρο ότι έτσι ακριβώς ήταν. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 2-2 σε μία χορταστική αναμέτρηση με τέσσερα γκολ, ένταση, καλό ρυθμό, ανατροπές και αρκετές ευκαιρίες.

Η Λαμία ήταν αυτή που ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και στο 3’ άνοιξε το σκορ με τον Φουρτάδο. Οι Βοιωτοί, ωστόσο δεν έδειξαν να σοκάρονται από το γρήγορο γκολ που δέχτηκαν και έβγαλαν αντίδραση στο γήπεδο. Όπως και την προηγούμενη αγωνιστική με τον Ολυμπιακό που βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 και πήραν το «Χ» έτσι και με τη Λαμία έφεραν τα πάνω κάτω. Ο Λεβαδειακός ανέβασε την απόδοση του, πίεσε τη Λαμία και τελικά στο 25’ ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Όζμπολτ. Το αποτέλεσμα όπως είχε διαμορφωθεί εκείνη τη στιγμή ήταν δίκαιο, αφού ο Λεβαδειακός είχε ανεβάσει την απόδοση του. Και η Λαμία, ωστόσο δεν έδειξε να την παίρνει από… κάτω η ισοφάριση και με τον Φουρτάδο να είναι μόνιμη πηγή κινδύνου προσπάθησε να φτιάξει φάσεις, αλλά το 1-1 δεν άλλαξε.

Στην επανάληψη ο Παπαδόπουλος έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Ζίνι και εκείνος με την ταχύτητα του δημιούργησε πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους. Έτσι στο 56’ μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Γκοτζαμανίδη με αποτέλεσμα οι Βοιωτοί να κερδίσουν και δεύτερο πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ αυτή τη φορά ο Ρόμο. Ο ρυθμός του αγώνα δεν έπεσε, η Λαμία έψαξε το γκολ και το πέτυχε στο 71’ με τον Λέικ που αξιοποίησε την εκπληκτική μπαλιά του Φουρτάδο. Το τελευταίο εικοσάλεπτο ήταν εξίσου χορταστικό, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν συμβιβαζόταν με την ισοπαλία, αλλά το 2-2 δεν άλλαξε.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (4-2-3-1): Γκροφ – Τσάπρας, Λιάγκας, Κατρής, Μορέιρα (69’ Πλέγας) – Τσόκαϊ, Τζάλοου (54’ Βήχος)– Γιαννιώτας (54’ Ζίνι), Μπάλτσι (83’ Κωστή), Πεντρόζο – Όζμπολτ (54’ Ρόμο)

ΛΑΜΙΑ (3-4-3): Κόστιτς – Γκοτζαμανίδης, Σιόβας, Γιαννούτσος – Ραντόνια, Μπίκοβ (76’ Δοϊρανλής), Νούνιες, Ρινγκ (85’ Σαραμαντάς) – Φουρτάδο, Αθανασακόπουλος (46’ Γκουίντο), Βλαχομήτρος (64’ Λέικ).