Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024

ΟΦΗ - Παναθηναϊκός 0-1: Διπλό “ανάσα” με εκτελεστή τον Τετέ

Οι "πράσινοι" δεν εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους, όμως πήραν το τρίποντο ενάντια στον ΟΦΗ με σκορ 0-1 για τη 8η αγωνιστική της Super League, ανεβαίνοντας στην πρώτη εξάδα της κατάταξης.

Ο Τετέ με γκολ στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, έδωσε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του, ενώ ο ΟΦΗ ίσως αισθάνεται αδικημένος από το τελικό αποτέλεσμα, καθώς δεν ήταν χειρότερος από τον Παναθηναϊκό, ενώ είχε και δοκάρι με τον Γιουνγκ (40′).

Ο ΟΦΗ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης” με στόχο να πιέσει τον Παναθηναϊκό, όμως οι “πράσινοι” ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 6ο λεπτό με σκόρερ τον Τετέ. Ο Βραζιλιάνος ελίχθηκε όμορφα μέσα στην περιοχή των Κρητικών και με ωραίο αριστερό σουτ, νίκησε τον Χριστογεώργο. Οι παίκτες του Ράσταβατς λίγο έλειψε να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, όμως ο Χατζηθεοδωρίδης με κοντινό πλασέ (9′) δεν κατόρθωσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Ντραγκόφσκι. Στο 23ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι σε μία αντεπίθεση με τον Μπακασέτα απείλησαν τον ΟΦΗ, όμως η μπαλιά του Έλληνα παίκτη δεν βρήκε τον Γερεμέγεφ. Οι Κρητικοί συνέχισαν να πιέζουν, για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και στο 40΄βρέθηκαν πολύ κοντά, όμως ο Γιουνγκ εξαπέλυσε ένα εντυπωσιακό σουτ, που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Ντραγκόφσκι. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όμως το παιχνίδι είχε πολύ δρόμο.

Ο Γιουνγκ συνέχισε να ταλαιπωρεί την “πράσινη” άμυνα, όμως δεν είχε τις απαιτούμενες βοήθειες από τους συμπαίκτες του μέσα στη μικρή περιοχή. Ο ΟΦΗ πίεζε αποτελεσματικά τον Παναθηναϊκό, όμως η είσοδος του Πελίστρι έκανε τους φιλοξενούμενους περισσότερο απειλητικούς, ενώ στο 62′ ο Αράο λίγο έλειψε να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, όμως η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Στη συνέχεια οι δύο προπονητές προέβησαν σε πολλές αλλαγές, το παιχνίδι είχε αρκετές διακοπές κι αυτό ευνοούσε το τριφύλλι, καθώς το 0-1 παρέμενε, ενώ είχαμε μπει στο 80ό λεπτό του αγώνα. Ο ΟΦΗ έδωσε τα πάντα στο παιχνίδι, κέρδισε πολλά φάουλ, έξω από την περιοχή του Ντραγκόφσκι, όμως ο Παναθηναϊκός πήρε μία πολύτιμη νίκη με 0-1 κι ανάσανε βαθμολογικά.

ΟΦΗ (Ράσταβατς): Χριστογεώργος, Γκονζάλες, Χατζηθεοδωρίδης (78′ Αμπάντα), Χριστόπουλος, Λαμπρόπουλος, Μπαΐνοβιτς (68′ Μπάκιτς), Καραχάλιος (89′ Αποστολάκης), Φούντας (68′ Ριέρα), Νους, Σενγκέλια, Γιουνγκ (77′ Σαλσέδο).

Παναθηναϊκός (Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο (78′ Μαξίμοβιτς), Τσέριν, Τετέ (89′ Μαντσίνι), Μπακασέτας (78′ Ουναΐ), Τζούριτσιτς (60′ Πελίστρι), Γερεμέγεφ (78′ Νίκας).