Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2024

Super League 1 Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης 1-1: Η ομάδα του Μακελελέ πήρε βαθμό στο Αγρίνιο παίζοντας με δέκα παίκτες

Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης 1-1: Μοιρασιά στο Αγρίνιο

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι του Παναιτωλικού με τον Αστέρα Τρίπολης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίωρο και μετουσίωσαν την κυριαρχία του σε γκολ από στημένη φάση. Από την άλλη πλευρά και στο ίδιο διάστημα, οι Αγρινιώτες έκαναν αρκετά λάθη και έφταναν με δυσκολία στην αντίπαλη περιοχή. Το γκολ του Γιαμπλόνσκι αφύπνισε την ομάδα του Γιάννη Πετράκη που έφτασε στην ισοφάριση και στη συνέχεια πήρε μέτρα στο γήπεδο και πίεσε τους Αρκάδες.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός είχε αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκει στους Αρκάδες, καθώς στο 15’ σουτ στην κίνηση του Μπαράλες έφυγε λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Χουχούμης σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι του Τσάβες. Το σκορ για τους Πελοποννήσιους άνοιξε στο 28’ ο Γιαμπλόνσκι και στο 35’ ο Λομόνακο ισοφάρισε σε 1-1. Με το σκορ αυτό οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 55’ ο Παναιτωλικός έφτασε κοντά στο γκολ με τον Λομόνακο, αλλά το σουτ του έδιωξε ενστικτωδώς με τα πόδια ο Παπαδόπουλος. Στο 67’ ο Μούμπο έσπασε την μπάλα στον Καλτσά και ο τελευταίος πήγε να δώσει στον Κρέσπι, αλλά τον πρόλαβε ο Σιέλης ο οποίος λίγο έλλειψε να πετύχει αυτογκόλ. Στο 69’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τριανταφυλλόπουλος. Ο Λουίς Μιγκέλ στο 80’ έπιασε κεφαλιά αλλά δεν ανησύχησε τον Παπαδόπουλο. Δύο λεπτά αργότερα, μακρινό σουτ του Λιάβα βρήκε το δοκάρι του Παπαδόπουλου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Μλάντεν, Λιάβας,Μαυρίας, Μπουζούκης (77’ Λουίζ Μιγκέλ), Πέρες (91’ Κουντούρης), Μπελεβώνης (77’ Λαχούντ), Τορεχόν, Ντίας (64’ Ροα), Λομόνακο (77’ Μαϊντέβατς).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Κλοντ Μακελελέ): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Τριανταφυλλόπουλος, Ντελί, Καλτσάς (87’ Παλάσιος), Γιαμπλόνσκι (87’ Τσανδάρης), Μούμο, Χουχούμης, Μπαρτόλο (71’ Γκαρσία), Άνταμ (59’ Αλάγκμπε), Κρέσπι.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής της Super League: