Πέμπτη 2 Μαΐου 2024

Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 92-58: Μεγαλείο Θρύλου στο ΣΕΦ Επιβλητική νίκη και στο 2-2 η σειρά των πλέι οφ της Euroleague

Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 92-58: Μεγαλείο Θρύλου στο ΣΕΦ

Ο εκπληκτικός Ολυμπιακός μπήκε στο ΣΕΦ με... το μαχαίρι στα δόντια. Έπαιξε τρομερό μπάσκετ, πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση και διέλυσε τη Μπαρτσελόνα με το επιβλητικό σκορ 92-58. Έκανε το 2-2 στα playoffs και έστειλε τη σειρά σε 5ο και τελευταίο παιχνίδι στη Βαρκελώνη, το οποίο θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (8/5). Σπουδαία εμφάνιση από τον κορυφαίο Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος έκανε τη διαφορά στο ματς, επέστρεψε δυναμικά ο αρχηγός Κώστας Παπανικολάου

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ, ενώ η Μπαρτσελόνα μπήκε στο ματς με τους Ρούμπιο, Λαπροβίτολα, Κάλινιτς, Πάρκερ και Βέσελι. Στα πρώτα λεπτά η κάθε ομάδα ήταν εντυπωσιακά εύστοχη, επιδιώκοντας να σκοράρει μέσα στη ρακέτα. Ο Λαπροβίτολα με τρίποντο έφερε τους Καταλανούς στο +4 (8-12), ενώ ακολούθως ο Πάρκερ έφερε την ομάδα του στο +7 (12-19) στο 6'. Ο Γάλλος σέντερ πάντως ήταν τρομερός. Βγάζοντας αστείρευτο πάθος στο παρκέ, όντας ισοπεδωτικός μέσα στη ρακέτα, ροκάνισε τη διαφορά, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με 12 πόντους, έχοντας 6/7 δίποντα με επιβλητικά καρφώματα. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους Ισπανούς να προηγούνται με σκορ 21-23.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός έδωσε ρεσιτάλ. Έχοντας στο παρκέ τους Γκος, Κάνααν, ΜακΚίσικ, Πετρούσεφ και Μιλουτίνοβ, οι Πειραιώτες έφεραν τα πάνω-κάτω. Ήταν εντυπωσιακοί. Μέτρησαν ένα επιβλητικό σερί 15-0 στη δεύτερη περίοδο (17-0 συνολικά) μέσα σε 4 λεπτά, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +13 (36-23) στο 14'. Άμυνες, ριμπάουντ, βρήκε ρυθμό ο ΜακΚίσικ, ήρθαν και τα τρίποντα. Οι Πειραιώτες είχαν κυριαρχήσει. Η διαφορά πήγε και στο +19 (47-28 στο 18'), με το τέλος του πρώτου μέρους να βρίσκει τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγούνται με σκορ 53-37. Είχαν 17/25 δίποντα (68%), 4/10 τρίποντα (40%), 21 ριμπάουντ (η Μπαρτσελόνα μόλις 13), 10 ασίστ και 4 κλεψίματα, με τον ΜακΚίσικν να είναι πρώτος σκόρερ με 13 πόντους. Έτρεχε στον αιφνιδιασμό, δημιουργούσε ρήγματα, έδωσε ρυθμό ερχόμενος από τον πάγκο. Το σκορ της 2ης περιόδου έγραψε 32-14!

Ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο συνέχιζε να είναι εντυπωσιακός στο παρκέ, έχοντας επιβάλει στο απόλυτο τον ρυθμό του στο παιχνίδι. Επέστρεψε στο παρκέ με ένα δυναμικό 8-0 σερί, διαμορφώνοντας το 61-37 στο 24'. Η μπάλα στη συνέχεια πήγε στον αποφασισμένο Παπανικολάου. Ο αρχηγός των Πειραιωτών μέτρησε τρία σερί εύστοχα τρίποντα, μέσα σε αποθέωση, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +25 (72-47) στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Ουόκαπ, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πετρούσεφ και Μιλουτίνοφ, με τη Μπαρτσελόνα να έχει όλη την ώρα παθητικό ρόλο στο ματς. Οι Πειραιώτες έπαιζαν πιεστική άμυνα, είχαν βρει ρυθμό από την περιφέρεια και δεν άφηναν το πόδι από το... γκάζι. Ο εντυπωσιακός ΜακΚίσικ έστειλε τη διαφορά στο +31 (81-50) στο 35', κάνοντας ό,τι ήθελε στο παρκέ, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Στο τέλος ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 92-58 στο σκορ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/41 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 8/11 βολές, 47 ριμπάουντ (36 αμυντικά - 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 18/43 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 7/17 βολές, 31 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 12 επιθετικά), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη, 19 φάουλ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 11 (1/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ0, Κάναν 11 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λαρεντζάκης 4 (1), Μήτρου-Λονγκ 2, Φαλ 12 (6/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 4 (2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 21 (6/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 4 (7 ριμπάουντ), Βέσελι 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπριθουέλα 3 (1/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Ρούμπιο 3 (1), Κάλινιτς 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σατοράνσκι 6 (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), Ερνανγκόμεθ 5 (1/6 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 5 (1/1 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Αμπρίνες 3 (1/4 τρίποντα), Πάρκερ 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Νάτζι 6 (3/3 δίποντα), Γιοκουμπάιτις 2 (1/6 σουτ)