Κυριακή 28 Απριλίου 2024

Μπάσκετ Α1 Γυναικών Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 61-45: Με άμυνα μπετόν αρμέ πρωτάθλημα ξανά στον Πειραιά!

Τι κι αν έβγαλε σχεδόν όλο το ματς χωρίς την αρχηγό του, Αγγελική Νικολοπούλου, ο Ολυμπιακός τρώγοντας σίδερα στην άμυνα, «τσάκισε» τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ με 61-45 και κάνοντας το 3-2 κατέκτησε πανάξια το πρωτάθλημα στην Α1 γυναικών για 3η συνεχόμενη χρονιά και 8η φορά τα τελευταία 9 χρόνια! Η κυριαρχία των «ερυθρόλευκων» συνεχίζεται!

Όλα τα κορίτσια του Θρύλου έκαναν πραγματική κατάθεση ψυχής, με πρώτες σκόρερ τις Ουίλιαμς, Χριστινάκη, Τόμπιν και την Καρλάφτη κομβική ξανά. Για τον …φοβισμένο ΠΑΟ ξεχώρισε η Αλέιν.

Η νευρικότητα και η αστοχία κυριάρχησαν στο ξεκίνημα του 5ου τελικού. Το σκορ πήγε χαμηλά, με τις δυο ομάδες ισόπαλες στο 7’ (6-6). Με ένα 6-0 ο Ολυμπιακός έκλεισε μπροστά την α’ περίοδο (12-6), με τον Παναθηναϊκό χωρίς πόντο για σχεδόν 6 λεπτά!

Με τρίποντο της Δίελα στην έναρξη της περιόδου, οι «ερυθρόλευκες» πήγαν στο +9 (15-6). Το άσχημο νέο όμως ήταν ο τραυματισμός στο πόδι της Νικολοπούλου, η οποία αποχώρησε υποβασταζόμενη στα αποδυτήρια για τις πρώτες βοήθειες. Αυτό δεν εμπόδισε τον Ολυμπιακό να κάνει το 17-6, με τον Παναθηναϊκό εκεί να σκοράρει (17-8) ύστερα από 9 λεπτά αφλογιστίας! Οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν τον έλεγχο και με τρίποντο της Καρλάφτη, έκαναν νταμπλ-σκορ (22-11). Η Χριστινάκη ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (27-13), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 27-14.

Μοιρασμένο το σκοράρισμα για τον Ολυμπιακό, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που βρήκε σκορ μόνο από τις Τσβίτκοβιτς, Τζόουνς και Αλέιν. Οι «πράσινες» είχαν 1/13 τρίποντα και 11 λάθη.

Άστοχες μπήκαν οι δυο ομάδες και στην επανάληψη, με το πρώτο καλάθι να έρχεται από την Αλέιν στο 23’ (27-16). Χριστινάκη και Τόμπιν απάντησαν, για το 31-19. Η Κολλάτου με τρίποντο διεύρυνε το ερυθρόλευκο προβάδισμα (34-20). Ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να βρει λύσεις και ο Ολυμπιακός έκανε το 38-22! Οι «πράσινες» μείωσαν σε 38-26 και στο 30’ οι γηπεδούχες ήταν μπροστά με 39-26.

Με δυο τρίποντα της Καρλάφτη ο Ολυμπιακός έκανε ονειρεμένο ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο (45-26) και ο τίτλος δεν χανόταν! Ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε 47-34 και σε 49-37 στο 36’, με την Σπυριδοπούλου να τραυματίζεται κι εκείνη. Ο ΠΑΟ έκανε το 49-39, αλλά η Ουίλιαμς με μεγάλο τρίποντο έκοψε τη φόρα των αντιπάλων (52-39). Κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τις «ερυθρόλευκες» να κατακτούν πανηγυρικά το πρωτάθλημα για άλλη μια χρονιά!

Τα δεκάλεπτα: 12-6, 27-14, 39-26, 61-45