Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2023

Αστέρας Τρίπολης-Πανσερραϊκός 1-0: Δεν είπε «όχι» στο δώρο του Χόβαν

Την πολύ καλή του φετινή πορεία συνέχισε ο Αστέρας Τρίπολης που επικράτησε με σκορ 1-0 του Πανσερραϊκού χάρη σε ένα γκολ του Μιριτέλο στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Αρκάδες μετά από αυτή τη νίκη τους βρίσκονται στην έκτη θέση της βαθμολογίας έχοντας και ένα ματς περισσότερο, ενώ οι Μακεδόνες γνώρισαν την Τρίτη συνεχόμενη νίκη τους.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Πανσερραϊκός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι. Από το 10’ και

μετά ο Αστέρας Τρίπολης έφερε το ματς στα μέτρα του και απείλησε μάλιστα στο 16’ με ένα σουτ του Άλβαρεζ. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μέτρα στο γήπεδο με τους Αρκάδες να είναι αυτοί που εκδήλωναν επιθέσεις, αλλά χωρίς να είναι ιδιαίτερα πιεστικοί. Γενικά ήταν ένα ματς που δεν είχε έντονο ρυθμό με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές. Από το 30ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πανσερραϊκός ανέβηκε ξανά και προσπάθησε να απειλήσει με στατικές φάσεις, αλλά χωρίς επιτυχία. Έτσι Αστέρας και Πανσερραϊκός οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να μην αλλάζει.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ : Παπαδόπουλος – Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Αλβάρεζ – Γκος (60’ Σουρλής), Μουνάφο (90+3 Αλάγκμπε) – Καλτσάς, Ζουγλής (60’ Σίτο), Κρεσπί (60’ Μπαρτόλο) – Μάντζης (71’ Μιριτέλο)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ : Χοβάν – Δεληγιαννίδης, Γκοτζαμανίδης, Μπέργκστρομ, Πηλέας (72’ Πεταυράκης) – Στάικος (72’ Μορέιρα), Ουεντραόγκο – Μούργος (84’ Τόμας), Μασάριποφ, Χατζηστραβός (80’ Σοφιανός) – Αλέξιτς