Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023

ΟΦΗ - Βόλος 1-1: Λεβέντης στο Ηράκλειο / Τέσσερα ακυρωθέντα γκολ στο ματς του «Γεντί Κουλέ».

ΟΦΗ - Βόλος 1-1: Λεβέντης στο Ηράκλειο

«Ψυχωμένος» Βόλος στο Ηράκλειο. Στο ντεμπούτο του Άγχελ Λόπεθ, οι Θεσσαλοί άντεξαν στην πίεση του ΟΦΗ και παρότι έπαιξαν για περισσότερο από ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Γκαρθία με δεύτερη κίτρινη, έβαλαν βαθμό - χρυσάφι (1-1) στο σακούλι.

Οι Κρητικοί πάλεψαν, σκόραραν άλλες τρεις φορές αλλά ισάριθμες το VAR τα ακύρωσε και τελικά έμειναν χωρίς νίκη για 5η διαδοχική αγωνιστική (τελευταία επιτυχία η νίκη επί της ΑΕΚ)

Το πρώτο ημίχρονο στο «Γεντί Κουλέ» είχε δύο πρόσωπα. Το πρώτο ήταν αρκετά υποτονικό με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετή τακτική στο παιχνίδι τους. Όλα αυτά βέβαια ως το 25'. Από εκεί και μετά το ματς είχε τρομερό ρυθμό, δύο περιπτώσεις που ο VAR είχε δουλειά, ένα γκολ και μια αποβολή!

Στο 33' ο Ντίκο άνοιξε το σκορ, με τον διαιτητή να δείχνει σέντρα, ωστόσο ύστερα από τη βοήθεια του βίντεο εκείνο ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο πρώτο γύρισμα του Μοσκέρα με τη μπάλα να βρίσκει στον Πασαλίδη που ήταν πεσμένος στο έδαφος. Φάση στην οποία ο Μοσκέρα είχε στείλει τη μπάλα στο δοκάρι.

Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 40' ο Κόμπα πήρε την ασίστ από τον Ντέλετιτς, προσποιήθηκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Μπάουμαν, με τον επόπτη να σηκώνει αδικαιολόγητα τη σημαία αφού ο Μαρινάκης κάλυπτε τον σκόρερ. Τελικά με τη βοήθεια του VAR ο Βόλος πήρε προβάδισμα.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει και μάλιστα πήρε αριθμητικό πλεονέκτημα αφού ο ήδη «κιτρινισμένος» Γκαρσία πάτησε τον Γκαγιέγκος και είδε την κόκκινη κάρτα. Μάλιστα, πριν το φινάλε του α' μέρους ο Μοσκέρα είχε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά ο Κόστιτς με εξαιρετική επέμβαση κράτησε το 0-1.

Ο Νταμπράουσκας θέλησε να εκμεταλλευτεί από τις αρχές της επανάληψης το αριθμητικό του πλεονέκτημα και πέρασε στο ματς τον Λουίς Φελίπε. Η επέμβαση του έφερε αποτέλεσμα αφού μετά τις πρώτες χαμένες ευκαιρίες, ο Θοράρινσον με ένα τρομερό γκολ έξω από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσα.

Και παρότι κανείς θα περίμενε τον ΟΦΗ να κλείσει τον Βόλο στην περιοχή του, οι Θεσσαλοί όχι απλώς κράτησαν χωρίς δυσκολίες αλλά είχαν και τις στιγμές τους με κύριο εκφραστή τον Μωραϊτη. Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε και στο 68' αλλά η προσπάθεια του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 77' χρειάστηκε να επέμβει ξανά ο Κόστιτς. Ο κίπερ του Βόλου έκανε ακόμη μια σπουδαία επέμβαση στο σουτ του Αμπάντα, κρατώντας το 1-1.

Στο 90' είχαμε τη φάση που σήκωσε αρκετή συζήτηση. Ο Μεγιάδο βρήκε δίχτυα, ωστόσο το VAR θεώρησε πως ο Ντίκο επηρέαζε τη φάση όταν απομάκρυνε ο Σιέλης, καλώντας τον διαιτητή να δει τη φάση και εκείνος ακύρωσε το τέρμα για οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Τελευταία φάση στην οποία ο ΟΦΗ βρέθηκε κοντά στην ανατροπή ήταν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Κόστιτς απέκρουσε το δυνατό σουτ του Λάρσον μέσα απ' την περιοχή.

ΟΦΗ (Β. Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Μαρινάκης (85' Λάρσον), Αμπάντα (77' Νέιρα), Θοράρινσον, Καρώ, Πασαλίδης, Γκλάζερ, Μεγιάδο, Γκαγέκος (46' Λουίς Φελίπε), Ντίκο, Μοσκέρα (62' Ριέρα).

ΒΟΛΟΣ (Α. Λόπεθ): Κόστιτς, Άλχο (79' Ασλανίδης), Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (79' Γκλάβσιτς), Μπαριέντος, Κόμπα, Κίτσος (46' Μωραϊτης), Ντέλετιτς (58' Μύγας), Γκαρσία.