Σάββατο 3 Ιουνίου 2023

Super League 2: «Αυλαία» στον Β' Όμιλο με νίκη Καλαμάτας και ισοπαλία στα Χανιά

Super League 2: Ισόπαλοι Απόλλων Πόντου και Βέροια (0-0)

Με δύο αναμετρήσεις του Β' Oμίλου, χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, σηκώθηκε , χθες (Παρασκευή), η «αυλαία» της 28ης αγωνιστικής της Super League 2.

Στην Καλαμάτα η τοπική ομάδα επιβλήθηκε 3-0 του Ο.Φ. Ιεράπετρας, ενώ στα Χανιά την ίδια στιγμή τα τοπικά «δελφίνια» αναδεικνύονταν ισόπαλα 1-1 με την ΑΕΚ B'.

Οι «κιτρινόμαυροι» με κεφαλιά του Γεωργέα στο 89' ισοφάρισαν αλλά οι

Κρητικοί (που προέρχονταν από «διπλό» στην Kηφισιά) κι είχαν προηγηθεί με σουτ του Τσέλιου (14') επεκτείναν το αήττητο τους στα 12 ματς. Πριν την ισοφάριση (83') είχαν και δοκάρι με τον Μανουσάκη οι Κρητικοί.

Στην Μεσσηνία εξάλλου ένα ξέσπασμα στο τελευταίο ημίωρο έδωσε στη «μαύρη θύελλα» τη νίκη επί της ομάδας του Λασιθίου. Αρχικά στο 63ο λεπτό ο Παπατόλιος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ρόβας έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Δευτερόλεπτα μετά, ο Τάτος έκανε το κόρνερ, ο Μπαξεβάνος πήρε την κεφαλιά αλλά και αυτή η προσπάθεια σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 68' ο Ματέους με πλάσε νίκησε τον Νεόπουλο και έκανε το 1-0. Ο Τάτος θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη αλλά ο νεαρός πορτιέρε της Ιεράπετρας απέκρουσε στο 74' την εκτέλεση του πέναλτι. Το 2-0 ήρθε από τα πόδια του Βασιλόγιαννη στο 77ο λεπτό, το οποίο σφράγισε και το τρίποντο των γηπεδούχων. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Πασάς στο 89ο λεπτό.

Το πρωτάθλημα της Super League 2 συνεχίζεται σήμερα με τρία παιχνίδια για την 28η αγωνιστική. Στον Α’ Όμιλο, ο Ηρακλής υποδέχεται τη Νίκη Βόλου, ενώ ο Παναθηναϊκός Β αντιμετωπίζει στο ΟΑΚΑ τον Ηρακλή Λάρισας, ο οποίος καίγεται για βαθμούς. Οι Θεσσαλοί βρίσκονται στην 12η θέση, εντός ζώνης υποβιβασμού, ένα βαθμό πίσω από τον Μακεδονικό. Στον Β’ Όμιλο, η Προοδευτική δίνει αγώνα… παραμονής απέναντι στον αδιάφορο βαθμολογικά Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη. Οι “βυσσινί” απέχουν 5 βαθμούς από το Αιγάλεω, οπότε και θέλουν το τρίποντο για να έχουν ρεαλιστικές ελπίδες.