Κυριακή 30 Απριλίου 2023

Ο ΠΑΣ Κόρινθος πανηγυρικά πρωταθλητής στην Α΄Κορινθίας . Νίκησε στο ντέρμπι τον Πέλοπα στο Κιάτο. Υποβιβάζονται στη Β΄Κορινθίας Πανκαμαριακός και Θύελλα Κάτω Διμηνιού.

Φινάλε σήμερα Κυριακή (30 / 4 / 2023 ) στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας Κορινθίας με την διεξαγωγή της 30ης ( τελευταίας) Αγωνιστικής.

Μία αγωνιστική με διαδικαστικό χαρακτήρα που τα πάντα έχουν κριθεί ως προς τον τίτλο του πρωταθλήματος ως και ποίες ομάδες με υποβιβασμό, αποχαιρετούν την κατηγορία.

Ο ΠΑΣ Κόρινθος που αναδείχθηκε πρωταθλητής Α΄ Κορινθίας για την περίοδο 2022 -2023, από την προτελευταία (29η) αγωνιστική επκράτησε  στο ντέρμπι κορυφής στο στάδιο του Κιάτου με 1 - 0 επί του Πέλοπα.  Η ποδοσφαιρική δραστηριότητα για τον ΠΑΣ Κόρινθος δεν τελειώνει εδώ , καθώς την επόμενη Κυριακή (7/5, 17:00) ακολουθεί ο Τελικός Κυπέλλου Κορινθίας με τους Αγίους Θεοδώρους., όπως και οι αγώνες μπαράζ όπου θα διεκδικήσει την άνοδό του στη Γ΄ Εθνική κατηγορία.

Σε "Αποχαιρετιστήριους αγώνες" στην κατηγορία έχασαν με 3 - 0 ο Πανκαμαριακός , στο Ξυλόκαστρο , από τον Τενεάτη Αθικίων και η Θύελλα Κάτω Διμηνιού , στο Χιλιομόδι από τον Ατρόμητο. Πανκαμαριακός  και  Θύελλα Κάτω Διμηνιού υποβιβάζονται και από τη νέα ποδοσφαιρική περίοδο θα αγωνίζονται στη Β΄κατηγορία Κορινθίας.

Στους Αγίους Θεοδώρους οι "Άγιοι" επικράτησαν με 3 – 2 του Κύψελου Κορίνθου, ενώ στο "Θώδειο Στάδιο" ο ΑΟ Λουτράκι νίκησε με 3 - 0 την Ελλάδα Βέλου. Στον Άσσο ο τοπικός Ολυμπιακός έχασε με 3 -4 απο τον Ηρακλή Ξυλοκάστρου.

Στο Πετρί η τοπική Θύελλα αναδείχθηκε ισόπαλος 2 – 2 με τον Ισθμιακό, ενώ τέλος στο Λέχαιο  ο Ηρακλής Λεχαίου έχασε με 2 – 3 από τον Πανσολυγειακό, με τον νικητή να εξασφαλίζει την παραμονή του στην κατηγορία , ενώ για τον Ηρακλή η παραμονή του ή μη θα εξαρτηθεί από τα αποτελέσματα του ΠΑΣ στα μπαράζ ανόδου  στη Γ΄ Εθνική κατηγορία.