Κυριακή 5 Μαρτίου 2023

OΦΗ - ΑΕΚ 0-3: «Κιτρινόμαυρη» πρωτιά (εν αναμονή...) με ...μπαλωθιές από Μαρόκο και Σερβία! / ΠΑΟΚ - Ιωνικός 6-0: Πάρτι και ρεκόρ

To πρώτο από τα τρία ματς που έχει μέσα σε μια βδομάδα (τα επόμενα με Aτρόμητο, στο Περιστέρι, την Τετάρτη και με τον Ολυμπιακό την άλλη Κυριακή) κέρδισε η ΑΕΚ επικρατώντας, ευκολότερα απ' ότι ίσως θα περίμενε κι η ίδια βάσει των απουσιών της, με 3-0 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο.

Αποτέλεσμα που έφερε τους «κιτρινόμαυρους» επικεφαλής της βαθμολογίας εν αναμονή του Δευτεριάτικου (06/03) αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Παναιτωλικό.

Ανεξάρτητα του τι θα κάνει το «τριφύλλι», αν η ομάδα του Αλμέιδα κέρδισε και τα άλλα δύο ματς θα τερματίσει πρώτη στο φινάλε της κανονικής περιόδου.

Το ματς ξεκίνησε μουδιασμένα κι από τις δύο πλευρές με τη ομάδα του Νταμπράουσκας ν' απειλεί πρώτη με κεφαλιά του Νίκο που πέρασε έξω (18').

Η ΑΕΚ μετά το 20λεπτο πήρε τα ηνία αλλά ο Τσούμπερ που έπαιζε στην κορυφή ελλείψει των Aραούχο (τιμωρημένος) και Λιβάι Γκαρσία (τραυματίας) είδε το στοπ της κόντρας του Διαμαντή (36'), ενώ ο Γκατσίνοβιτς του Μάνταλου (27').

Tη λύση έδωσε στην φιλοξενούμενη ομάδα ο Άμραμπατ με τη βοήθεια κόντρας του Πασαλίδη μετά από γρήγορη κι έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου.

Η αντίδραση της ομάδας του Ηρακλείου ήρθε στο φινάλε του πρώτου μέρους με δύο σουτ των Μπάκιτς και Μπαλογιάννη που απέκρουσε σωτήρια ο Αθανασιάδης και έτσι όχι μόνο το 0-1 ήταν σκορ ημιχρόνου αλλά γρήγορα στην επανάληψη (49') ο Άμραμπατ «ξαναχτύπησε» με μονοκόμματο σουτ μετά από λάθος του Πασαλίδη σε ...γιόμα του Γιόνσον!

Ο Αθανασιάδης πραγματοποίησε και τρίτη σωτήρια επέμβαση σε εκτέλεση φάουλ του Μπάνιτς από τη γραμμή του ...κέντρου (!) και η AEK με τη δεύτερη ασίστ του Μάνταλου στον Γκατσίνοβιτς (62') έφτασε στο 3-0 που ήταν το τελικό σκορ.

Μοναδικό πρόβλημα που προέκυψε για τους νικητές ότι συμπλήρωσε κάρτες ο Άμραμπατ και θα πρέπει να εκτίσει την μία αγωνιστική του σε ένα από τα δύο εναπομείναντα ματς της κανονικής περιόδου...

ΟΦΗ (Βλάντας Νταμπράουσκας): Μανδάς – Διαμαντής, Πασαλίδης, Θοράρινσον – Λάρσον (88’ Mαρινάκης), Μεγιάδο, Ντιουσέ, Μπαλογιάννης (67’ Mπιφουμά), Μπάκιτς (88’ Τσιλιανίδης) – Τοράλ (65’ Moσκέρα), Ντίκο (74’ Γκρόνινγκ)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης - Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί – Γιόνσον, Mάνταλος (82’ Σιντιμπέ) Άμραμπατ (78’ Eλίασον), Γκατσίνοβιτς – Πινέδα (77’ Φράνσον), Τσούμπερ (82’ Φαν Βέερτ)

====

ΠΑΟΚ - Ιωνικός 6-0: Πάρτι και ρεκόρ

Ο ΠΑΟΚ συνέτριψε τον Ιωνικό με 6-0 στην 25η αγωνιστική της Super League 1 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μένοντας κοντά στις πρώτες θέσεις ενόψει πλέι οφ.

Ο ΠΑΟΚ “καθάρισε” από τα πρώτα λεπτά την υπόθεση νίκη κόντρα στον Ιωνικό και πανηγύρισε την πιο εύκολη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα. Έγραψε ιστορία ο Στέφανος Τζίμας καθώς μόλις στη δεύτερη του συμμετοχή, σκόραρε και έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία του ΠΑΟΚ, ξεπερνώντας τον θρυλικό Γιώργο Κούδα. Ρομαό (2' αυτ.), Κωσταντέλιας (24'), Τόμας (28'), Ζίφκοβιτς (30'), Κεντζιόρα (54') τα υπόλοιπα γκολ για τους Θεσσαλονικείς. Δοκάρι είχε ο Τάισον στο 67

Οι Θεσσαλονικείς έκαναν ονειρικό ξεκίνημα και έδειξαν με το... καλημέρα πως δεν είχαν διάθεση για παιχνίδι. Μόλις στο 2' ο Νάρεϊ έκανε το γύρισμα και ο Ρομαό άθελα του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του.

Οι Νικαιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Σεμπά να έχει δύο καλές στιγμές αλλά ο ΠΑΟΚ τους πλήγωσε κάθε φορά που ανοίχτηκαν. Συγκεκριμένα, στο 24' ο Νάρεϊ πήρε εξαιρετική κάθετη από τον Ντάντας, έδωσε έτοιμο γκολ στον Κωσταντέλια και εκείνος πλάσαρε τον Χουτετσιώτη κάνοντας 2-0.

Μάλιστα, τέσσερα λεπτά αργότερα οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν και 3ο γκολ. Ο εκ των κορυφαίων, Κάλεντ Νάρεϊ, έκανε τη σέντρα από τα δεξιά ο και Τόμας με πλασέ στην κίνηση έκανε το 3-0.

Το πιο ωραίο γκολ όμως ήρθε από τον Ζίφκοβιτς, στο 30'. Ο ΠΑΟΚ βρήκε ξανά ανοιχτό γήπεδο και ο Σέρβος με ένα αριστουργηματικό πλασέ έξω από την περιοχή, έσκαψε τον κίπερ του Ιωνικού και διαμόρφωσε το 4-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Η έναρξη του β' μέρους έμοιαζε με εκείνη του α'. Ο Ιωνικός έμεινε με δέκα στο 49' λόγω της δεύτερης κίτρινης κάρτας του Μασάς και στο 54' ο ΠΑΟΚ βρήκε και 5ο γκολ. Ο Νάρεϊ εκτέλεσε το φάουλ, βρήκε τον Κεντζιόρα (τρίτη ασίστ στο ματς) και ο Κεντζιόρα με προβολή έδωσε διαστάσεις θριάμβου.

Οι γηπεδούχοι έριξαν στροφές με τον Λουτσέσκου να προχωρά σε αλλαγές, ωστόσο ο Τάισον στο 67' είχε οριζόντιο δοκάρι σε σουτ έξω από την περιοχή, χάνοντας την ευκαιρία να βάλει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Ρ. Σοάρες, Νάσμπεργκ, Ίγκνασον, Κετζιόρα – Ντάντας, Αογκούστο (58' Ελ Καντουρί) – Ζίφκοβιτς (77' Ρικάρντο), Νάρεϊ (57' Τάισον), Κωσταντέλιας (70' Μπίσεσβαρ) – Τόμας (70' Τζίμας).
ΙΩΝΙΚΟΣ (Γρηγορίου): Χουτετσιώτης – Αντούνες (46' Τσίμπσα), Τσιγκρίνσκι, Σόουζα – Ρομαό, Κάνιας, Μασάς, Λοβέρα (77' Πογοσιάν), Ρουμπουλάκου – Σεμπά (77' Τσιριγώτης), Μάντζης (85' Μάνος).