Τρίτη 28 Μαρτίου 2023

Προκριματικά Euro 2024: Είδε και έπαθε η Γαλλία, άνετα η Ολλανδία

Μόνη πρώτη η Γαλλία με έξι βαθμούς μετά τις δυο πρώτες αγωνιστικές στα προκριματικά του Euro 2024. Δυσκολεύτηκε στο Δουβλίνο με αντίπαλο την Ιρλανδία, ωστόσο πήρε τη νίκη με το γκολ του Παβάρ στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου (0-1).

Ο Μενιάν στα τελευταία λεπτά ήταν φοβερός και κράτησε το μηδέν απέναντι στην Ιρλανδία που πίεσε για την ισοφάριση αλλά έπεσε πάνω στον Γάλλο κίπερ της Μίλαν.

Η Ολλανδία δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στο Γιβραλτάρ (3-0). Πέτυχε δυο γκολ μέχρι το 50’ ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έμειναν και με παίκτη λιγότερο. Ο αμυντικός της Σίτι, Άκε ήταν αυτός που έγραψε το 2-0 αλλά και το 3-0.

Θυμίζουμε πως την επόμενη αγωνιστική (3η, 16/6) η Ελλάδα θα φιλοξενήσει την Ιρλανδία ενώ η Γαλλία θα παίξει εκτός έδρας με το Γιβραλτάρ.

Στον 5ο όμιλο, ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Σφιντέρσκι έδωσε τη λύση στην Πολωνία του Φερνάντο Σάντος (πρώτη νίκη στα προκριματικά) κόντρα στην Αλβανία (1-0) που είχε στο 88' τεράστια ευκαιρία με τον Ουζούνι να ισοφαρίσει. Στο Μολδαβία – Τσεχία (έμεινε στον πάγκο ο Βατσλίκ) δεν είχαμε γκολ, με τους Τσέχους να μην μπορούν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στον 6ο όμιλο, η Αυστρία στο 0-0 έχασε πέναλτι και στο 25’ έμεινε πίσω στο σκορ αλλά στην επανάληψη έφερε τούμπα (2-1) τον αγώνα με γκολ στο 67' και στο 88'. Η Σουηδία είχε εύκολο έργο με αντίπαλο το Αζερμπαϊτζάν (5-0).

«Πάρτι» για την Ουγγαρία. Στο πρώτο ημίχρονο είχε…καθαρίσει τη Βουλγαρία με το σκορ στο 3-0! Στο άλλο ματς του ομίλου, στο ντέρμπι Μαυροβούνιο – Σερβία είχαμε πάθος, ένταση, νεύρα κι ένα υπέροχο πλασέ από τον Βλάχοβιτς, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο στο β' ημίχρονο και στο 78' έκανε το 0-1. Ο ίδιος στην τελευταία φάση του αγώνα διαμόρφωσε και το 0-2 για τη Σερβία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Δευτέρας (27/3)