Τρίτη 3 Ιανουαρίου 2023

Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ Β’ | Νίκη πρωτιάς για τον Πανσερραϊκό

Δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο έπειτα από την καθυστερημένη έναρξη του πρωταθλήματος της Super League 2 και στο πλαίσιο αυτό ξεκίνησε σήμερα το πρωτάθλημα με την 9η αγωνιστική (πρεμιέρα για το νέο έτος)  με τρεις πολύ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις τόσο για τη μάχη της ανόδου για τη Super League όσο και για την παραμονή.

Ο πρωτοπόρος της κατάταξης Πανσερραϊκός  επικράτησε με 2 - 0 στο Πολύκαστρο του Κιλκίς, του τυπικά γηπεδούχου Απόλλωνα Πόντου , πανηγυρίζοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη. Τα «λιοντάρια» του Παύλου Δερμιτζάκη προέρχονται από πέντε συνεχόμενες νίκες και ανέβηκαν στην κορυφή της κατάταξης, ενώ η ομάδα της Καλαμαριάς συμπλήρωσε 4 σερί ήττες και ταλανίζεται στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο να είναι καλά αμυντικά τοποθετημένες στον αγωνιστικό χώρο, με τις κλασικές ευκαιρίες να είναι ελάχιστες. Ο Πανσερραϊκός απείλησε πρώτος και άνοιξε το σκορ στο 45′ με σκόρερ τον Κανίς, ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το 1:0 λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα από τις Σέρρες, πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 83′ με σκόρερ τον Σαΐντ ο οποίος με σουτ έγραψε το 2:0 και κάπως έτσι κατάφερε να πάρει ένα υπερπολύτιμο τρίποντο, το οποίο την έστειλε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Μουμίν (46′ Αραβίδης), Καλαϊτζίδης, Αμπουντού, Κωστίκα, Αμαραντίδης, Καλογέρης, Μπελεβώνης (68′ Δαλιανόπουλος), Ντιαλόσι, Λαμπίρης (86′ Πάτι), Εσαλό

Πανσερραϊκός (Δερμιτζάκης): Γιαννίκογλου, Καρασαλίδης, Παντεκίδης, Ζέρης, Πεταυράκης, Σιόντης (73′ Σοφιανός), Θυμιάνης, Μούργος (79′ λ.τ Μασκανάκης), Στίνα, Κανίς, Κατσαντώνης (68′ Σαΐντ)

Ο συγκάτοικος των Σερρών στην κορυφή είναι ο ΠΑΟΚ Β’, που φυσικά δεν έχει το δικαίωμα να ανέβει στην κατηγορία, αλλά αυτό δεν αναιρεί την επιθυμία του Πάμπλο Γκαρσία και των παικτών του για διάκριση. Οι «μαυρόασπροι» υπέστησαν την πρώτη ήττα στη σεζόν από τη Νίκη Βόλου αξιοποίησεαν το γεγονός πως ο Απόλλων Λάρισας παρατάχθηκε ελλιπής στη Θεσσαλονίκη και  έκαναν πάρτι επικρατώντας με 6-1.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ Β’ να είναι κυρίαρχος από τα πρώτα λεπτά και να ανοίγει το σκορ στο 16′, με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μιχαηλίδη, να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Οικονομόπουλου. Μέσα σε τρία λεπτά ο ΠΑΟΚ Β’ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα Λάρισας χάρη σε γκολ του Κουαλιάτα στο 19ο λεπτό. Στο 26′ ο Τασιούρας βρήκε τον Γκορντεζιάνι στην… καρδιά της περιοχής, ο νεαρός φορ έπιασε το γυριστό σουτ, με την μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα, “δικέφαλος του βορρά” έκανε τρία τα τέρματά του, με σκόρερ τον Γκορντετζιάνι να γράφει το 3:0 στο 29′. Για παράσταση σε έναν ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση απέναντι στον Απόλλωνα Λάρισας, ο ΠΑΟΚ Β’, ο οποίος πέτυχε και τέταρτο τέρμα στο 35′ από το σημείο του πέναλτι με εύστοχο εκτελεστή τον Χατζηστραβό. Λίγο πριν πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία πέτυχε και πέμπτο γκολ, με σκόρερ τον Χατζηστραβό να πετυχαίνει δεύτερο τέρμα στην αναμέτρηση. Στην επανάληψη, ο Απόλλων Λάρισας κατάφερε να πετύχει το… γκολ της τιμής με τον Σιατραβάνη στο 52′, να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μοναστηρλή κάνοντας το 5:1. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κάνει το παιχνίδι του και στο 69′ ο νεοφερμένος στον αγωνιστικό χώρο, Μπράντονιτς, έκανε το 6:1 για τον “δικέφαλο του βορρά”.

ΠΑΟΚ Β’ (Γκαρσία): Μοναστηρλής, Σελιμάι (73′ Γιαξής), Τασιούρας (46′ Τσοπούρογλου), Μιχαηλίδης, Μορικέλι, Μελετίδης, Γρόσδης, Σμυρλής (60′ Μπράντονιτς), Κουαλιάτα, Χατζηστραβός (46′ Σπυράκος), Γκορντεζιάνι (60′ Τζίμας)

Απόλλων Λάρισας (Στουρνάρας): Οικονομόπουλος (75′ Μπακαρός), Κοτσιανούλης, Ντουλγκέροφ, Διβανές, Αυλωνίτης, Ποτόσογλου, Μπαλογιάννης, Μπεκιαρίδης, Κλιγγόπουλος, Χουμόλι, Σιατραβάνης

Στην Καρδίτσα  στο πλέον αμφίρροπο ματς της ημέρας, η Αναγέννηση επικράτησε με πέναλτι στο 99' του Ηρακλή (1-0) και έμεινε ζωντανή στην κούρσα για την διεκδίκηση της ανόδου στη Super League. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές στα μετόπισθεν, χωρίς να παίρνουν επιθετικά ρίσκα και τις κλασικές ευκαιρίες να είναι μετρημένες, μπροστά από τις δύο εστίες. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 0:0. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξαν πολλά πράγματα σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες ωστόσο στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων, η Αναγέννηση Καρδίτσας κέρδισε πέναλτι το οποίο έκανε ο Βελλίδης και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κοζορώνης στο 90+8′, στέλνοντας στα δίχτυα την μπάλα, δίνοντας το τρίποντο στην ομάδα του. Η Αναγέννηση η οποία σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Π. Αμανατίδης): Γκέκας, Αναστασόπουλος, Σταμόπουλος, Αλιατίδης (6′ λ.τ Γκόλιας), Σκόνδρας, Κοζορώνης, Λαγός (69′ Κάρδαρης), Γιάκος, Βερνάρδος, Αθανασιάδης, Μπάλλας

Ηρακλής (Τσιώλης): Βελλίδης, Πανάγου, Βιτλής, Κωστούλας, Χρουσιέλ, Νταμιάν, Πατράλης, Μανουσάκης (57′ Τότσκα), Άλεξιτς (71′ Μελούνοβιτς), Τομάς, Γιουμπιτάνα

Η δράση στην 9η αγωνιστική της Super League 2 θα συνεχιστεί την Τετάρτη (4/1) με δέκα ματς και θα ολοκληρωθεί την Πέμπτη (5/1) με αναμέτρηση στη Βέροια.