Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2023

Άρης-Βόλος 3-0: Πέρασε 5ος με χατ-τρικ Μάνου Γκαρθία, περιμένει Ολυμπιακός

Άρης-Βόλος 3-0: Πέρασε 5ος με χατ-τρικ Μάνου Γκαρθία, περιμένει Ολυμπιακό

Τρομερός Μάνου Γκαρθία οδήγησε με χατ-τρικ στο δεύτερο ημίχρονο τον Άρη σε άνετη επικράτηση επί του Βόλου (3-0) και στην 5η θέση της βαθμολογίας, με τους Θεσσαλονικείς να ετοιμάζονται πλέον με άριστη ψυχολογία για τη ρεβάνς του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό την ερχόμενη Τετάρτη (25/1). Ο Ισπανός άσος έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα

του Βόλου και έθεσε φυσικά υποψηφιότητα για την ενδεκάδα του προημιτελικού, με τον Άρη να είναι χλωμός στο πρώτο μέρος, αλλά να παρασύρει τον Βόλο στο δεύτερο. Με την ομάδα της Μαγνησίας να επιστρέφει στις βαριές ήττες, αυτή τη φορά εκτός έδρας.

Χωρίς Πάλμα και Καμαρά στην επίθεση και τον τραυματία Νταμπό στο κέντρο, ο Άλαν Πάρντιου έκανε πέντε αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με το προηγούμενο ματς, έχασε με μυϊκό τραυματισμό τον Εμπακατά στο 22' σε ένα ματς νευρικό, με πολλές διακοπές και χωρίς ρυθμό. Ο Κώστας Μπράτσος είχε την ίδια ενδεκάδα που νίκησε τον Ιωνικό την προηγούμενη αγωνιστική και είδε τον Άρη να απειλεί στο 15' με τον Πίρσμαν να μην αξιοποιεί το ωραίο γύρισμα του Γκρέι. Οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν πολύ να κάνουν φάσεις, παρά τη διάθεση του Άρη με τον Μαντσίνι να περάσει την μπάλα προς τον Γκρέι σε αρκετές περιπτώσεις. Ο Άρης είχε έξι τελικές, ο Βόλος μόνο μία και το ημίχρονο τελείωσε δίκαια χωρίς γκολ.

Στην πρώτη φάση της επανάληψης, όμως, ο Άρης βρήκε το προβάδισμα στο 47'. Κλέψιμο του Μαντσίνι, πάσες και κούρσα του Αργεντινού και άνοιγμά στον Μάνου Γκαρθία που από πλάγια δεξιά πλάσαρε τον Κλέιμαν για το 1-0. Ο Ισπανός σήκωσε στους πανηγυρισμούς φανέλα με το «19» και το όνομα του Άλκη. Και στο 60' πάλι ο Μάνου Γκαρθία έγραψε το 2-0 με δεξί σουτ μετά από πάσα του Ματέο Γκαρσία, σημαδεύοντας την γωνία του Κλέιμαν. Στο 65' ο Άρης ζήτησε πέναλτι για χέρι του Εσκοβάλ, αλλά ο Κατοίκος είδε το χέρι του Γκρέι που ακολούθησε. Ο Μάνου Γκαρθία με τρομερό σουτ με το δεξί εκτός περιοχής μετά την πάσα του Ντουκουρέ νίκησε πάλι τον Κλέιμαν στο 73' και έκανε το 3-0 στην καλύτερη βραδιά του με τα χρώματα του Άρη. Στο 82' ο Μπράμπετς απείλησε με γυριστή κεφαλιά, ενώ ο Πάρντιου είχε αρχίσει να ξεκουράζει από νωρίς τους βασικούς του ενόψει Ολυμπιακού.

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά (22' λ.τ. Οντουμπάτζο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Ντουκουρέ, Νταρίντα (69' Ετέμπο), Μάνου Γκαρθία, Ματέο Γκαρσία (81' Ροντρίγκες), Μαντσίνι (81' Μαζικού), Γκρέι (80΄Ιτούρμπε)

Βολος: Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα (68' Σι), Μεταξάς (56' Γκάχι), Μπαριέντος, Μεθκίδα (68' Πιρές), Τσιρίνος, Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (84' Κούτσιας)