Πέμπτη 5 Ιανουαρίου 2023

Ο Μακεδονικός πέρασε από τη Βέροια με 2-1 και ανέβηκε στην πεντάδα του πρώτου ομίλου της Super League 2.

Bέροια - Μακεδονικός 1-2: Έπιασαν πεντάδα οι φιλοξενούμενοι (highlights)

Με τον αγώνα ανάμεσα στη Βέροια και το Μακεδονικό ολοκληρώθηκε η δράση της ένατης αγωνιστικής της Super League 2.

Οι φιλοξενούμενοι στο 14ο λεπτό βρήκαν τον τρόπο να ανοίξουν το σκορ χάρη σε πλασέ του Λεωνιδόπουλου. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Η απάντηση της «βασίλισσας του βορρά» ήταν στο 39ο λεπτό. Ο Μπελεβώνης με ωραία μπαλιά βρήκε τον Ορφανίδη και εκείνος νίκησε την αντίπαλη άμυνα για το 1-1.

Το τελικό αποτέλεσμα ήρθε στο 77ο γκολ. Ο Σιμόνι σκοράρει εξ επαφής με πλασέ μετά από σέντρα του Τσουκάνη πληγώνοντας έτσι την πρώην ομάδα του.

Βέροια (Βελιτζέλος): Παπαδόπουλος, Μουχάλης (82′ Μπούζας), Ντουμάνης (82′ Ιωάννου), Στίκας, Μαραγκός, Μασούρας (90+2′ Παπατζίκος), Ορφανίδης (67′ Μπλέτσας), Φασίδης, Μπελεβώνης, Μπουκουβάλας, Μπουόλι.

Μακεδονικός (Γ. Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνι, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Γαρύφαλλος (88′ Κοτταρίδης), Τσιλιγγίρης (75′ Χασάνογλου), Σάντσεθ (46′ Ζαννάκης), Σιμόνι (90+4′ Ταχματζίδης).