Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2023

Αστέρας – Παναθηναϊκός 1-0: Ο Αστέρας τον… γκρέμισε από την κορυφή. Ο Μπαρτόλο τον «κάρφωσε» με τρομερό γκολ !

Αστέρας – Παναθηναϊκός 1-0: «Έγκλημα» και… κατάρρευση!

Ο Παναθηναϊκός… ξεφούσκωσε φαίνεται καθώς γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0 από τον Αστέρα στην Τρίπολη , χάρη σε ένα εξαιρετικό γκολ του Μπαρτόλο,για την 20η αγωνιστική της Super League και πλέον όχι μόνο έχασε την πρωτοπορία στην βαθμολογία, αλλά απειλείται και από τους Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ! Στο -2 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ πλέον το «τριφύλλι», που είχε την πρώτη του απώλεια την επαρχία.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση να πάρει τον έλεγχο του ματς από τα

πρώτα λεπτά και στο 14′ έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Γκαρντάφσκι έδιωξε τελευταία στιγμή προ του Κουρμπέλη ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Καστάνιος έκοψε πριν ο Παλάσιος κάνει το πλασέ απέναντι από τον Παπαδόπουλο. Και στο 33′ ήρθε η αποβολή του Κουρμπέλη για πολύ σκληρό μαρκάρισμα, με δεύτερη κίτρινη μέσα σε έξι λεπτά.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, στο ματς κυριάρχησε η ένταση, τα φάουλ και οι κίτρινες, με τις ευκαιρίες να αγνοούνται. Ο Αστέρας αν και με παίκτη παραπάνω δεν μπορούσε να δημιουργήσει και για να γίνει κάτι αξιόλογο στο ματς, έπρεπε να φτάσουμε στο 75′. Τότε, από πάσα του Βαγιαννίδη, ο Παλάσιος με διαγώνιο σουτ, έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά μετά, η ομάδα του Άκη Μάντζιου, άνοιξε το σκορ στην πρώτη και τελευταία ευκαιρία της στο ματς. Ο Σίτο έκανε μία σέντρα από τα αριστερά, ο Πούχατς έδιωξε με το κεφάλι και ο Μπαρτόλο με τρομερό μονοκόμματο άφησε όρθιο τον Μπρινιόλι για το 1-0.

Με την πλάτη στον τοίχο πλέον οι «πράσινοι», έψαξαν το γκολ με κάθε τρόπο και έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 86′, με τον Παπαδόπουλο να νικά με απίθανη επέμβαση τον Ιωαννίδη σε κοντινό σουτ. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τον Αστέρα να παίρνει τη μεγάλη νίκη.

Αστέρας Τρίπολης (Ακης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Ατιένθα, Καστάνιο, Άλβαρες, Ιγκλέσιας, Σανταφέ (71’ Μπαρτόλο), Γκαρντάφσκι (55’ Μπερτόλιο), Σίτο (92’ Γκαρσία), Κρέσπι (91’ Αλάγκμπε), Μπαράλες.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Σάρλια, Πούχατς (81’ Χουάνκαρ), Κουρμπέλης, Ρούμπεν, Τσέριν (74’ Τσόκαϊ), Παλάσιος (81’ Κλέινχεσλερ), Σπόραρ (67’ Ιωαννίδης), Μπερνάρ (68’ Μαντσίνι).