Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2022

Μουντιάλ 2022: Εσκασε η πρώτη «βόμβα» - Η Σαουδική Αραβία νίκησε 2 - 1 την Αργεντινή του Μέσι.

Μουντιάλ 2022: Εσκασε η πρώτη «βόμβα»  Η Σαουδική Αραβία νίκησε την Αργεντινή Μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στο Μουντιάλ 2022 είναι γεγονός. Η Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι και των άλλων αστέρων δέχτηκε ισχυρό χαστούκι από την ψυχωμένη και εξαιρετικά στημένη Σαουδική Αραβία, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 , στον 3ο όμιλο και πλέον μπήκε σε περιπέτειες απέναντι σε Πολωνία και Μεξικό, για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ”Αλμπισελέστε” παρόλο που προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι μετά από εύστοχη εκτέλεση του Λιονέλ Μέσι, δεν κατάφερε να διευρύνει αν όχι να κρατήσει το σκορ, με

αποτέλεσμα οι να το πληρώνουν ακριβά.

Ο Αλ Σεχρί κατάφερε να ισοφαρίσει για τους Σαουδάραβες, τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (48΄) , παγώνοντας της ομάδας του Σκαλόνι. Και σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε μετά από πέντε λεπτά ( 53΄) το εκπληκτικό  γκολ του Αλ Νταουσαρί το οποίο έδωσε προβάδισμα στους Σαουδάραβες, ρίχνοντας στο καναβάτσο την παρέα του Μέσι

Μελανό σημείο της αναμέτρησης  η σύγκρουση του  Αλ Σαχράνι  με τον τερματοφύλακα του με αποτέλεσμα να χτυπήσει στο κεφάλι και  αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το ματς, έχοντας όμως κανονικά τις αΤο πρόγραμμα των σημερινών αναμετρήσεων:ισθήσεις του.
Αργεντινή (Σκαλόνι, 4-3-3): Μαρτίνεζ – Μολίνα, Ρομέρο (59′ Λισάντρο Μαρτίνες), Οταμέντι, Ταλιαφίκο (71′ Ακούνια) – Ντε Πολ, Παρέδες (59′ Φερντάντες), Πάπου Γκόμες (59′ Άλβαρεζ) – Ντι Μαρία, Μέσι, Λαουτάρο
Στον πάγκο έμειναν οι: Αρμάνι, Ρούγι, Αλμάδα, Κορέα, Ντιμπάλα, Φόιτ, ΜακΆλιστερ, Μοντιέλ, Παλάσιος, Πετσέλα, Ροντρίγκες
Σαουδική Αραβία (Ρενάρ, 4-2-3-1): Αλ-Οβαΐς – Αμπντουλχαμίντ, Ταμπακτί, Αλ Μπολεαχί, Αλ Σαχράνι (90’+9′ Αλ Μπρεΐκ) – Κανό, Αλ Μαλκί – Αλ Σεχρί (78′ Αλ Γκανάμ), Αλ Φάραζ (45’+4′ Αλ Αμπέντ, 88′ Αλ Αμρί), Αλ Νταουσάρι – Αλ Μπουραϊκάν (89′ Ασιρί)

Αυτή την ώρα (15:00) η Δανία θα αντιμετωπίσει την Τυνησία και στις 18:00, το Μεξικό θα αγωνιστεί με την Τυνησία. Η δράση της ημέρας θα ολοκληρωθεί στις 21:00 με το παιχνίδι της Γαλλίας με την Αυστραλία.