Πέμπτη 6 Οκτωβρίου 2022

Europa League: Ήττα 3-2 με ανατροπή για την Ομόνοια από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τα πρώτα αποτελέσματα της βραδιάς

Η Ομόνοια προηγήθηκε στο ημίχρονο επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την έκπληξη και γνώρισε την ήττα με ανατροπή 3-2 στην τρίτη αγωνιστική του 5ου ομίλου του Europa League.

Ο Ανσαριφάρντ σκόραρε στο 34′ σε φοβερή αντεπίθεση της Ομόνοιας, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ράσφορντ πήρε τη Γιουνάιτεντ από το χέρι και με δύο δικά του γκολ (το δεύτερο από ασίστ του Ρονάλντο) και μία ασίστ στον Μαρσιάλ, οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή.

Ο Παναγιώτου μείωσε για την Ομόνοια στο 85′, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και η κυπριακή ομάδα είναι πλέον τελευταία στον όμιλο του Europa League, με μηδέν βαθμούς μετά από τρεις αγώνες. Δεύτερη με 6 πόντους η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πίσω από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ

Η Αϊντχόφεν μετέτρεψε σε «εφιάλτη» το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Τζενέσιο Κολατρέλα στον πάγκο της Ζυρίχης, καθώς διέλυσε με 5-1 τους Ελβετούς μέσα στο «σπίτι» τους και πανηγύρισε με τον πλέον εμφατικό τρόπο το πρώτο της «τρίποντο» στο Γιουρόπα Λιγκ (1-1 στην πρεμιέρα με την Μπόντο Γκλιμτ).

Παρότι προερχόταν από «βαριά» ήττα στην Eredivisie από την Καμπούρ (3-0) η PSV έβγαλε άμεσα αντίδραση, «καθάρισε» από το πρώτο κιόλας ημίχρονο την αναμέτρηση του 1ου ομίλου και φιλοδοξεί την επόμενη εβδομάδα να κάνει το 2Χ2 απέναντι στη Ζυρίχη στο «Φίλιπς Στάντιον», πριν αντιμετωπίσει την Άρσεναλ (20/10) στο εξ αναβολής ντέρμπι της 2ης ημέρας (είχε αναβληθεί λόγω του θανάτου της βασίλισσας Ελισάβετ).

«Ζωντανός» στο παιχνίδι της πρόκρισης έμεινε ο Ερυθρός Αστέρας με την αποψινή του νίκη (4-1) επί της Φερεντσβάρος στο Βελιγράδι. Οι Σέρβοι προέρχονταν από ισάριθμες ήττες στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές του 8ου ομίλου και ο αγώνας με τους Ούγγρους (πρώτη ήττα μετά από 2 σερί «τρίποντα») ήταν «δίχως αύριο». Τα κατάφεραν και, πλέον, ελπίζουν ότι μπορεί να καλύψουν το χαμένο έδαφος.

Τα κατάφεραν και, πλέον, ελπίζουν ότι μπορεί να καλύψουν το χαμένο έδαφος. Το αποτέλεσμα στην σερβική πρωτεύουσα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Μονακό, η οποία με δύο γκολ του Μπεν Γεντέρ στο πρώτο μέρος επικράτησε με 3-1 της Τραμπζονσπόρ, η οποία αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 11ο λεπτό (αποβολή Γκόμεζ).

Ο Μανώλης Σιώπης ξεκίνησε στην ενδεκάδα των Τούρκων, ενώ ο Τάσος Μπακασέτας μπήκε αλλαγή στο 56ο λεπτό αντί του Χάμσικ και στο 72ο λεπτό πέτυχε το «γκολ της τιμής» των πρωταθλητών Τουρκίας.

Η Σοσιεδάδ έκανε το 3Χ3 στον 5ο όμιλο με το εκτός έδρας 2-0 επί της Σερίφ Τιρασπόλ