Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2022

Μπασκόνια - Ολυμπιακός 92-97: Άλωσε και τη Βιτόρια - Δεν σταματάει πουθενά η φοβερή ομάδα του Μπαρτζώκα

Μπασκόνια - Ολυμπιακός 92-97: Άλωσε και τη Βιτόρια

Με φόρα από το διπλό στη Μαδρίτη ο Ολυμπιακός έκανε το αδιανόητο, πέρασε και από την έδρα της Μπασκόνια με 97-92 φτάνοντας έτσι τις τρεις φετινές νίκες επί ισπανικού εδάφους και τις τέσσερις σε ισάριθμες αγωνιστικές της EuroLeague.

Η νίκη δεν ήρθε εύκολα για τους Πειραιώτες, οι οποίοι είχαν ξανά σε μεγάλη βραδιά τους Σάσα Βεζένκοφ και Κώστα Σλούκα. Καταλυτικός στο τέλος και πάλι ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης.  Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε στην αρχική πεντάδα τους Ουόκαπ, Κάνααν, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Φαλ. Το ξεκίνημα των «ερυθρόλευκων» ήταν εκρηκτικό και σε μόλις τρία λεπτά κατάφεραν να προηγηθούν με 10-4, αναγκάζοντας τους Βάσκους να πάρουν τάιμ άουτ. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τον Κάνααν να σκοράρει τρίποντο για την πρώτη διψήφια διαφορά των φιλοξενούμενων (14-4).

Με αυτοματισμούς στην επίθεση και στην άμυνα η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και ο ΜακΚίσικ έστειλε τη διαφορά στο 26-8. Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι μπορούσαν για να μειώσουν την απόσταση, όμως ο Κώστας Σλούκας στην εκπνοή του δεκαλέπτου σκόραρε για το 32-16.

Η πρώτη περίοδος ήταν αδιαμφισβήτητα η καλύτερη των Πειραιωτών έως τώρα στη διοργάνωση. Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν 10/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/9 βολές, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν πλήρως. Η Μπασκόνια, με μπροστάρη τον Τάντας Σεντεκέρσκις που πέτυχε σε εκείνο το σημείο 12 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (4/4 δίποντα, 4/4 βολές), μπόρεσε όχι μόνο να καλύψει τη διαφορά, αλλά και να κλείσει το ημίχρονο στο υπέρ της 47-42.

Στην τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» επηρεασμένοι από την κακή τους αμυντική λειτουργία δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, εκτός του Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος με προσωπικές ενέργειες κρατούσε ζωντανό τον Ολυμπιακό. Από την πλευρά της η Μπασκόνια διατηρούσε το προβάδισμα και με σύμμαχο την περιφερειακή της ευστοχία πήγε στην τέταρτη περίοδο με σκορ 74-65.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξαν σημάδια αντίδρασης και με μπροστάρη τον Κώστα Σλούκα πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με ένα γρήγορο σερί 14-0 (74-79). Με όπλο την καλή άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν συνεχώς σε απόσταση ασφαλείας τους γηπεδούχους και με οξυδέρκεια στην επίθεση έφτασαν στην τελική νίκη με 97-92.

Τα δεκάλεπτα: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Χάουαρντ 11 (1/7 τρίποντα), Ραϊέστε 4 (3 ριμπάουντ), Σεντεκέρσκις 15 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 12 (2), Τόμπσον 9 (3/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 4 λάθη), Κότσαρ 16 (7/8 δίποντα, 2/3 βολές), Κοστέλο 6 (0/3 τρίποντα), Γκεντράιτις 7 (1), Χομς 12 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κούρουτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουόκαπ 8 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Κάναν 5 (1/4 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 11 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ, ασίστ), Σλούκας 20 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 26 (6/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 4 (2 λάθη), ΜακΚίσικ 12 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή).