Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2022

ΑΕΚ: Κέρδισε εντός έδρας 2 - ο τον ΠΑΟΚ μετά από 5 χρόνια κι επάνοδος στο -6! / Άρης - ΟΦΗ 1-1: Βαθμό στο ντεμπούτο του Νταμπράουσκας

ΑΕΚ: Κέρδισε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ μετά από 5 χρόνια

Μία κατάρα 5 ετών ξόρκισε η ΑΕΚ που επικράτησε στη Ν. Φιλαδέσλφεια 2-0 του ΠΑΟΚ, καθώς τον Νοέμβριο του 2017 ήταν η τελευταία φορά που είχε κερδίσει εντός έδρας τους Θεσσαλονικείς. Συγκεκριμένα στις 5 Νοεμβρίου 2017 με 1-0 με σκόρερ τον Μάρκο Λιβάγια στο ΟΑΚΑ.

Από τότε, ο ΠΑΟΚ ήταν αήττητος εκτός έδρας με την ΑΕΚ για 13 ματς πρωταθλήματος και Κυπέλλου! Η ΑΕΚ νίκησε ευκολότερα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ, κι επανέφερε τη διαφορά της από την κορυφή και τον Παναθηναϊκό στους έξι πόντους

Το σύνολο του Λουτσέσκου μπήκε πολύ διαβασμένο και προετοιμασμένο για το τι θ' αντιμετωπίσει και ως το 8ο λεπτό είχε απειλήσει δις με τον Κωνσταντέλια (η έκπληξη του Λουτσέσκου μαζί με τον Ράφα Σοάρες στο αρχικό σχήμα) και τον πρώην («κιτρινόμαυρο») Ολιβέιρα.

Ειδικά η κεφαλιά του Πορτογάλου, από το ύψος της μικρής περιοχής, αφύλακτος μέτρησε στην «οικονομία» του αγώνα. Από κει και πέρα δεν ξαναπείλησαν οι Θεσσαλονικείς..

Η ΑΕΚ ανέβηκε μετά το τέταρτο αρχίζοντας ν' απασχολεί τον Κοτάρσκι με τους Μοχαμάντι, Αραχούχο.

Ήταν οι... προειδοποιητικές βολές για το γκολ του Λιβάι Γκαρσία (36').

Ο πρώτος σκόρερ της «Ένωσης» εκτέλεσε από ασίστ του Ελίασον, αλλά το μισό...γκολ ανήκει στον Αραούχο που έκλεψε από τον Ντάντας μέσασ στην περιοχή.

Ως το φινάλε του ημιχρόνου η ομάδα του Αλμέιδα έκανε ότι ήθελε κι έφτασε κοντά στο δεύτερο τέρμα.

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης – Ρότα, Βίντα (89’ Μήτογλου), Μουκουντί, Μοχαμάντι – Ελίασον (83’ Άμραμπατ), Σιμάνσκι, Πινέδα (76’ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς (83’ Μάνταλος) – Γκαρσία, Αραούχο. (89’ Γαλανόπουλος)

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες – Κούρτιτς (67’ Ελ Καντουρί), Ντάντας (67’ Σβαμπ) – Νάρεϊ (67’ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας (79’ Κουαλιάτα) – Ολιβέιρα.

Της το στέρησε δις ο Κοτάρσκι που έκανε απίθανη επέμβαση σε βολέ του Πινέδα (είχε διανύσει το μισό γήπεδο!) από το ύψος της μικρής περιοχής (38') και λίγο αργότερα σε σουτ του σκόρερ που είχε περάσει ανάμεσα από Ίνγκασον και Σάστρε.

Το γκολ που δεν ήρθε στο πρώτο 45λεπτο πέτυχε στο 2ο μέρος (61') ο Γκατσίνοβιτς (που ξεκίνησε και τελιέωσε τη φάση) με ψύχραιμο πλασέ από το ύψος του πέναλτι μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Ελίασον που πιστώθηκε 2η ασίστ!

Από κει πέρα η ΑΕΚ «κλείδωσε» το ματς αφήνοντας την μπάλα στον ΠΑΟΚ αλλά φρόντισε να μην κάνει ούτε επέμβαση ο γκολκίπερ της!

Έτσι οι Θεσσαλονικείς έμειναν 5οι στο -14 από την κορυφή...

Άρης - ΟΦΗ 1-1: Βαθμό στο ντεμπούτο του Νταμπράουσκας

Άρης - ΟΦΗ 1-1: Βαθμό στο ντεμπούτο του Νταμπράουσκας, γκολάρα ο Γκρέι

Ο Άρης ξεκίνησε με ορμή αλλά στα πρώτα λεπτά δεν μπορούσε να κάνει τη μεγάλη φάση. Αντίθετα, ο ΟΦΗ κυρίως από δεξιά με Λάρσον, Τοράλ δημιούργησε προβλήματα και έφτασε κοντά στο γκολ με τον Σουηδό ακραίο αμυντικό αλλά και τον Γκερέρο μετά τη σέντρα του Τοράλ.

Βέβαια όσο ο Άρης ανέβαζε την πίεσή του, ο ΟΦΗ δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, έκανε εύκολα το λάθος και έτσι οι γηπεδούχοι μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους είχαν και τις καλύτερες στιγμές. Κορυφαία φυσικά το δοκάρι του Ματέο Γκαρσία (20’), ο οποίος ήταν ιδιαίτερα δραστήριος. Σκόραρε μάλιστα στο 36’ αλλά ακυρώθηκε το τέρμα γιατί ήταν σε θέση οφ σάιντ – έστω και οριακά – ο Γκρέι στο ξεκίνημα της φάσης. Ο τελευταίος είχε και φοβερή ευκαιρία να σκοράρει στο φινάλε του α’ μέρους.

Ότι δεν κατάφεραν οι «κίτρινοι» στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, το έκαναν οι κρητικοί μόλις ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο. Από δεξιά οι Λάρσον, Τοράλ συνδυάστηκαν ξανά, ο Γκερέρο ήταν εκείνος που έστρωσε για τον δεύτερο και ο Ισπανός άσος με υπέροχο πλασέ έγραψε το 0-1 (49’) και υποχρέωσε τον Άρη σε έναν ακόμη αγώνα να…κυνηγάει στο σκορ.

Βέβαια οι γηπεδούχοι…απάντησαν άμεσα με ένα φανταστικό γκολ του Γκρέι με ψαλιδάκι (πρόλαβε τους Μεγιάδο, Βούρο) μετά το γύρισμα του Μαντσίνι από αριστερά. Επτά λεπτά μετά το 0-1, ο Άρης ισοφάρισε σε ένα διάστημα όπου το ματς είχε…τρελό ρυθμό, ο ΟΦΗ σκόραρε ξανά με τον Γκερέρο αλλά σωστά το τέρμα ακυρώθηκε για οφ σάιντ του Τζου, ο οποίος έκανε τη σέντρα.

Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν την πίεσή τους, ήταν κινητικοί, άλλαζαν ωραία την μπάλα αλλά ο ΟΦΗ κράτησε, άντεξε και πήρε τον βαθμό, με τους γηπεδούχους να έχουν σημαντικές ευκαιρίες με κορυφαία αυτή του Καμάτσο στο 86' της αναμέτρησης.

ΑΡΗΣ: Κουέστα - Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (77’ Μαζικού) – Νταμπό (85’ , Ετέμπο – Μαντσίνι (85’ λ. τρ. Ιτούρμπε), Ματέο Γκαρσία (64’ Καμάτσο), Μανού Γκαρθία – Γκρέι

ΟΦΗ: Μανδάς – Λάρσον, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης (90’+2’ Μπαλογιάννης) – Περέα, Μεγιάδο (78’ Ντουρμισάι), Ντιουσέ (64’ Στάικος) – Τοράλ (78’ Θεοδοσουλάκης), Τζου, Γκερέρο