Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2022

Η ΑΕΚ νίκησε 2 - 0 στη Λιβαδειά και προσπέρασε το Βόλο

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό,για την 9η αγωνιστική απέναντι στον αξιόμαχο Λεβαδειακό με 2-0, φτάνοντας τις πέντε σερί νίκες και παραμένει στη δεύτερη θέση της Super League με 21 βαθμούς και στο -6 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ και με σκόρερ τον Λιβάι Γκαρσία (50’ κεφαλιά, 70’ πέναλτι) πέρασε από τη Λιβαδειά. Κέρδισε 2-0 τον Λεβαδειακό που

πάλεψε, προσπάθησε αλλά όταν η ΑΕΚ ανέβασε στροφές στην επανάληψη, πίεσε, δημιούργησε φάσεις και πέτυχε δύο τέρματα δεν μπορούσε να κοιτάξει στα μάτια την ομάδα του Αλμέιδα.

Μετά το 0-2, οι γηπεδούχοι είχαν δυο καλές στιγμές για να μειώσουν αλλά τίποτα παραπάνω απέναντι στην ΑΕΚ που δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στο 4-4-2 του Λεβαδειακού που είχε κοντά τις γραμμές του και δεν άφηνε διαδρόμους. Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε δυνατά. Ανέβασε τις γραμμές της, πίεσε ψηλά, έκλεψε μπάλες και έτσι δημιούργησε το πρώτο γκολ ενώ έκανε τη ζωή της πιο εύκολη με το πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία στο 70ο λεπτό

Η παράβαση καταλογίστηκε σε ανατροπή του Γκατσίνοβιτς από τον Χάμοντ. Ο Βεργέτης βέβαια ειδοποιήθηκε από τον VAR για να δει τη φάση αφού διαφώνησε με την απόφαση αλλά ο διαιτητής αν και είδε τη φάση δεν άλλαξε απόφαση, ο Λιβάι Γκαρσία έστησε την μπάλα, εκτέλεσε σωστά και ουσιαστικά εκεί τελείωσαν τα πάντα στο ματς, αν και ο Λεβαδειακός δεν τα παράτησε και προσπάθησε από εκεί και πέρα με ένα τέρμα να ξαναμπεί στο ματς.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Μάρκοβιτς – Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Παναγιώτου – Μεχία, Χάμοντ (81’ Σκβάρκα), Τόρο (63’ Πέτρε), Λούα Λούα (85’ Γιαννιώτας) – Νίκας, Μουτίνιο

ΑΕΚ: Αθανασιάδης - Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Σιντιμπέ – Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον (79’ Μάνταλος), Πινέδα (72’ Γιόνσον) – Αραούχο, Γκαρσία (90’+1’ Γαλανόπουλος)