Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022

Στο +4 ο Παναθηναϊκός με ανατροπή και δύο πέναλτι 2 - 1 την ΑΕΚ! Νέα γκέλα ο Ολυμπιακός 1 - 1 με τον Βόλο. Ο Άρης πέρασε με νίκη από την Τρίπολη

ΑΕΚ: Βράζουν στην «Ένωση» για τη διαιτησία του Καμπάκοφ!

Το σημαντικότερο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής διεξήχθη την Κυριακή με τον Παναθηναϊκό να υποδέχεται την ΑΕΚ και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ την νίκησε με 2-1 και πέτυχε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα ματς. Οι «πράσινοι» πλέον εδραιώνονται στη βαθμολογία και άνοιξαν τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στους τέσσερις βαθμούς, ενώ έχει ένα ματς λιγότερο ο ΠΑΟΚ.

Η πρώτη μεγάλη φάση για το «τριφύλλι» έγινε στο 5’ με τον Στάνκοβιτς να λέει «όχι» στο τετ α τετ του Σποράρ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, απείλησαν με τον Κουρμπέλη στο 26’ (κεφαλιά άουτ) και τελικά η ΑΕΚ ήταν εκείνη που κατάφερε να βρει δίχτυα στο 36’. Ο Πέρεθ έκανε κακό κοντρόλ, ο Γκατσίνοβιτς έδωσε στον Αραούχο, εκείνος τροφοδότησε τον Πινέδα και ο τελευταίος με ωραίο «τσίμπημα» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι. Ο Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε μέσα σε λίγα λεπτά να μετατρέψει το 0-1 σε 2-1, χάρη σε δύο πέναλτι. Το πρώτο το κέρδισε ο Σπόραρ όταν σε κεφαλιά του η μπάλα βρήκε στο χέρι του Χατζισαφί (ελέγχθηκε και από το VAR) και το αξιοποίησε ο Αϊτόρ στο 41’. Το δεύτερο το έκανε ο Λιβάι Γκαρσία σε σπρώξιμο στον Γκάνεα και ο Σπόραρ με ωραία εκτέλεση έγραψε το 2-1. Στο δεύτερο 45λεπτο η ΑΕΚ ήταν λογικό ότι θα βγει να πιέσει και ότι θα ανεβάσει τις γραμμές της. Αρχικά απείλησε με τον Αραούχο στο 55’, υποχρεώνοντας τον Μπρινιόλι να διώξει σε κόρνερ. Στο 61’ όμως η μεγάλη ευκαιρία ανήκε στον Παναθηναϊκό, όταν ο ο Αϊτόρ που βγήκε τετ α τετ σούταρε στο δοκάρι πιεζόμενος από τον Βίντα. Στο 72’ ο Αραούχο πήγε να ισοφαρίσει, αλλά δεν είχε καλή ισορροπία στο κορμί του και τελικά ο Παναθηναϊκός με τον Παλάσιος ήταν εκείνος που άγγιξε το τρίτο γκολ, με το σουτ του Αργεντινού να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και αφού πρώτα την ακούμπησε ελάχιστα ο Στάνκοβιτς (85’). Στις καθυστερήσεις και οι δύο ομάδες έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ! Αρχικά ο Παλάσιος στο 90+1' που αντί να δώσει έτοιμο γκολ στον Ιωαννίδη, προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση και ο Στάνκοβιτς απέκρουσε και στο 90+4' όταν ο Λιβάι Γκαρσία με κεφαλιά από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα άουτ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Πούγγουρας, Γκάνεα, Κουρμπέλης (74’ Βέρμπιτς), Ρουμπέν, Τσέριν, Παλάσιος (90+2' Βαγιαννίδης), Σπόραρ (78’ Ιωαννίδης), Αϊτόρ (78’ Μπερνάρ).

AEK: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (58’ Μοχαμάντι), Σιμάνσκι (57’ Άμραμπατ), Γιόνσον (57’ Μάνταλος), Λιβάι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (58’ Ελίασον), Αραούχο

Φυσικά από τα ματς της Κυριακής ξεχωρίζει η δεύτερη… γκέλα του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα. Οι Πειραιώτες έμειναν στο 1-1 με τον Βόλο στο «Γ. Καραϊσκάκης» χάνοντας ακόμα δύο βαθμούς.  Η ομάδα του Πειραιά βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 29' από το γκολ του Οζέγκοβιτς, ο Ελ Αραμπί ισοφάρισε στο 76', αλλά δεν ήταν αρκετό. Κούντε (70') και Ντε Λα Φουέντε (90+5) σημάδεψαν τα δοκάρια και οι Πειραιώτες έχασαν ακόμα δύο βαθμούς σε ένα παιχνίδι που αν και υπήρχαν ευκαιρίες δεν ήρθε η νίκη. Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου έκανε ένα αρκετά καλό πρώτο ημίχρονο, βγήκε στην επίθεση και έφτιαξε ευκαιρίες, αλλά στην επανάληψη οπισθοχώρησε. Ο Ολυμπιακός από την άλλη έδειξε ότι είναι αδιόρθωτος, αφού δέχτηκε ξανά γκολ και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να ανατρέψει το σκορ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ – Βρσάλικο (46' Άβιλα), Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ – Εμβιλά, Κούντε – Μπόουλερ (69' Ροντρίγκες), Βαλμπουενά (78' Ντε Λα Φουέντε), Μασούρας (46' Μπιέλ)– Χουάνγκ Ουί-Τζο (46' Ελ Αραμπί)

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν – Άλχο, Λούνα, Εσκοβάλ, Σιέλης – Τσοκάνης (78' Μεταξάς), Μπαριέντος (85' Μπατόκιο) – Μεσκίδα (58' Β. Φερνάντες), Π. Φερνάντες, Ντέλετιτς (78' Ντέλετιτς) - Οζέγκοβιτς (85' Πίρινεν).

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Άρης που πέρασε από την Τρίπολη επικρατώντας με 2-0 του Αστέρα.Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν ένα πολύ γρήγορο ρυθμό και να δείχνουν ότι θέλουν να παίξουν ποδόσφαιρο. Η ομάδα της Αρκαδίας απείλησε στο 12' με κεφαλιά του Καστάνιο, αλλά ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 20' μ τον Μαντσίνι να κάνει το γύρισμα και ο Γκρέι να "εκτελεί" με τη μία για να το 0-1. Ο Αστέρας απάντησε στο 27' με δυνατό σουτ του Άλβαρες, αλλά ο Κουέστα απέκρουσε και από το 35' και μετά η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν αυτή που άσκησε μεγάλη πίεση και στο 44' έχασε ευκαιρία με τον Γκρέι για το 0-2. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Αστέρα να χάνει απίστευτη ευκαιρία με τον Ατιένζα με δύο προσπάθειες να μη στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Και αφού ο Αστέρας δεν ισοφάρισε ο Άρης στο 60' έκανε το 2-0 με τον Ματέο να πιάνει το σουτ, η μπάλα να χτυπάει στο αριστερό δοκάρι και ο Εμπακατά στη συνέχεια να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Αστέρας είχε ευκαιρία με τον Μπενίτο για να σκοράρει, ενώ στο 77' αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Ματέο Γκαρσία για σκληρό μαρκάρισμα. Ο Αστέρας έψαξε το γκολ, αλλά δεν μπόρεσε ούτε καν να μειώσει κι έτσι ηττήθηκε στην Τρίπολη από τον Άρη με 2-0.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσιφτσής, Καρμόνα, Ατιένζα (63' Τζουκάνοβιτς), Καστάνιο, Άλβαρες,Στάνκο, Ντομίνγκεθ, Ριέρα, Μπερτόγλιο (64' Μπαρτόλο), Γκαρντάφσκι (46' Τιλίκα), Μπαράλες (63' Μπενίτο).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού,Ντουκουρέ (71' Ενκουλού), Μανού Γκαρθία (70' Λουίς Πάλμα), Μαντσίνι, Ιτούρμπε (70' Παπέ), Ματέο Γκαρσία, Γκρέι (79' Πίρσμαν).

Τα αποτελέσματα

Σάββατο (10/9)

ΟΦΗ-Παναιτωλικός 1-2

42' Μπαλογιάννης -14' Καρέλης, 76' Κολοβός

ΠΑΣ Γιάννινα-Λεβαδειακός 2-1

2' Ροσέρο, 73' Εραμούσπε - 45+1 Μουτίνιο

Ιωνικός-Ατρόμητος 1-4

37΄Μεντόσα - 53' Κεσχρίντα, 55' Φριντζόνσον, 61' Ρομπάιγ, 90+1 Τζαβίδας

Κυριακή (11/9)

Ολυμπιακός-Βόλος 1-1

76' Ελ Αραμπί - 29' Οζέγκοβιτς

Αστέρας Τρίπολης-Άρης 0-2

20' Γκρέι, 60' Εμπακατά

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 2-1

43' Αϊτόρ, 45+7 Σπόραρ - 36' Πινέδα