Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου 2022

Ευρωμπάσκετ 2022: «Καθάρισε» η Εθνική στην πρεμιέρα της με 89-85 την Κροατία

Ευρωμπάσκετ 2022: «Καθάρισε» η Εθνική στην πρεμιέρα της με 8985 την Κροατία

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεδίπλωσε τις αμυντικές αρετές του στα τελευταία δευτερόλεπτα της πρεμιέρας του 3ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ 2022, «κλειδώνοντας» τη νίκη της Ελλάδας επί της Κροατίας και εξασφαλίζοντας μία ιδανική πρεμιέρα για την Εθνική Ανδρών.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 89-85 της «Χρβάτσκα», πήρε το πρώτο ντέρμπι και πλέον επικεντρώνεται στο αυριανό (3/9, 22:00), απέναντι στην «οικοδέσποινα» Ιταλία, στο Μιλάνο

Το small ball που επέλεξε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Δημήτρης Ιτούδης, στο πρώτο ημίχρονο, απόρροια της απόφασης του να προφυλάξει τους «πύργους» του, Κώστα Αντετοκούνμπο και Γιώργο Παπαγιάννη, σε συνδυασμό με την ραψωδία του Τάιλερ Ντόρσεϊ, εξασφάλισαν μία διαφορά ασφαλείας στη «γαλανόλευκη», η οποία την κράτησε μακριά από ανατροπές στα «νεκρά» διαστήματα που παρουσίασε στην επανάληψη.

Για να αποφευχθεί η ανατροπή πάντως επιστρατεύτηκε η αμυντική προσήλωση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος με δύο καθοριστικά μπλοκ στα τελευταία λεπτά, ένα εντυπωσιακό ανάποδο κάρφωμα, μετά από ασίστ του Νικ Καλάθη κι άλλο ένα «γκολ-φάουλ», ενώ προηγουμένως είχε κόψει το τρίποντο του Σμιθ, έφεραν στο φινάλε τα χαμόγελα στη «γαλανόλευκη».

Με buzzer-beater έκλεισε η Ελλάδα την πρώτη περίοδο στο φετινό EuroBasket, απέναντι στην Κροατία. Ο Δημήτρης Αγραβάνης έχασε τη δεύτερη βολή αλλά ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν εκεί για να μαζέψει το επιθετικό ριμπάουντ και να σκοράρει ανάμεσα σε δύο αντιπάλους, διαμορφώνοντας το 16-24 υπέρ της Ελλάδας μετά από 10 αγωνιστικά λεπτά.

Η Ελλάδα… ποδοπάτησε την Κροατία στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο Mediolanum Forum, έχοντας ως μπροστάρη τον Τάιλερ Ντόρσεϊ που κουβάλησε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σε αυτό το διάστημα!

Ο γκαρντ των Ντάλας Μάβερικς ήταν on fire, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με 20 πόντους, 2/2 βολές, 3/4 δίποντα και 4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα στα 13:56 που έμεινε στο παρκέ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε μπροστά στο ανθρώπινο… τείχος των Κροατών όμως αυτό δεν τον εμπόδισε να βγάλει ένα πολύ όμορφο highlight στα πρώτα λεπτά του ματς της Ελλάδας με την Κροατία στο EuroBasket 2022.

Ο Νικ Καλάθης έδωσε την πάσα στον Greek Freak κι εκείνος τελείωσε τη φάση μόνος του εναντίον όλων, κερδίζοντας και φάουλ από τον Ζούμπατς!

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-46, 62-70, 85-89

ΚΡΟΑΤΙΑ (Μουλαομέροβιτς): Μπογκντάνοβιτς 19 (7/12 διποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χεζόνια 10 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάτκοβιτς 2, Μάβρα 2, Ράμλιακ, Σάριτς (0/6 σουτ), Σίμον 18 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σμιθ 23 (3/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζούμπατς 11 (3/5 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Κροατίας: 22/36 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 11/13 βολές, 39 ριμπάουντ (34 αμυντικά - 5 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 18 λάθη

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 11 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 27 (9/20 δίποντα, 9/11 βολές, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 5 (1), Καλάθης 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ 27 (4/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Λούντζης, Παπανικολάου 6 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 3, Σλούκας 6 (2/8 σουτ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 20/44 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 19/25 βολές, 51 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 20 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 9 λάθη