Τετάρτη 2 Μαρτίου 2022

Super League 2: Επτά γκολ σ’ ένα ημίχρονο στο Αναγέννηση Καρδίτσας – Βέροια, Νίκες για Ολυμπιακό Βόλου, Αναγέννηση Καρδίτσας, Καραϊσκάκη Άρτας και Κηφισιά

Super League 2: Νίκες για Ολυμπιακό Βόλου, Αναγέννηση Καρδίτσας, Καραϊσκάκη Άρτας και Κηφισιά (hl)

Σε ένα ματς όπου σημειώθηκαν επτά γκολ στο β΄ ημίχρονο -εκ των οποίων τα έξι μέσα σε 20 λεπτά, η Αναγέννηση Καρδίτσας «φρέναρε» την προέλαση της Βέροιας στον Α΄ όμιλο της Superleague 2, καθώς τη νίκησε 5-2 και την υποχρέωσε στη δεύτερη φετινή ήττα της.  Η «βασίλισσα του βορρά» προηγήθηκε δύο φορές με τον Πασσά (49΄ με πέναλτι και 59΄), αλλά οι γηπεδούχοι «απάντησαν» και δύο φορές άμεσα με τον Μπραμπίγια (52΄ πέναλτι) και τον Λαγό (61΄), για να κάνουν στη συνέχεια την ανατροπή με τέρματα των Πλέγα (63΄), Δημούτσου (68΄) και Λαρέα (85΄). Μετά το σημερινό αποτέλεσμα, η Βέροια παραμένει μεν στην κορυφή με διαφορά τριών βαθμών, αλλά πλέον με τον ίδιο αριθμό αγώνων με τη δεύτερη ΑΕΛ.

Σε άλλο εξ αναβολής ματς για τη 13η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε του ΠΑΟΚ Β’ (3-1) και ο Καραϊσκάκης Άρτας της Καλλιθέας (1-0) και πήραν οξυγόνο στην κούρσα για την παραμονή στη Super League 2. Η αθηναϊκή ομάδα είχε την ευκαιρία να ανέβει στη δεύτερη θέση της κατάταξης και να πλησιάσει στους δύο βαθμούς τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό (έχοντας κι ένα ματς λιγότερο), ο Καραϊσκάκης όμως την υποχρέωσε σε ήττα 1-0 και την απομάκρυνε από το όνειρο της ανόδου.Ο Ντοναλντόνι στο 47΄ πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και έδωσε σημαντική ώθηση στην προσπάθεια των Αρτινών για παραμονή στην κατηγορία.

Στην Καισαριανή, η βαθμολογικά άνετη Κηφισιά με γκολ του Σωτηράκου δεν… χαρίστηκε στην Ρόδο που καίγεται για βαθμούς (1-0).

Τα αποτελέσματα των εξ αναβολής αγώνων για τη 13η αγωνιστική ημέρα

Α’ Όμιλος
Ολυμπιακός Βόλου-ΠΑΟΚ Β 3-1 (2'-32' Ξύδας, 44' Φιλίποβιτς-26' Παναγιώτου)
Αναγέννηση Καρδίτσας-Βέροια 5-2 (52' Μπραμπίγια, 60' Λαγός, 63' Πλέγας, 68' Δημούτσος, 85' Λαρέα - 48', 58' Πασάς)