Κυριακή 27 Μαρτίου 2022

Γ’ Εθνική: «Αποχαιρέτησε» ο Εθνικός Σκουλικάδου μετά την ισοπαλία 1 - 1 με τον Τηλυκράτη Λευκάδας ,δίνοντας και μαθηματικά το πρωτάθλημα στην Παναχαϊκή!

Γ' Εθνική: Τα αποτελέσματα σε πρώτο και δεύτερο όμιλο

Χωρίς νικητή (1 - 1) έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Εθνικό Σκουλικάδου με τον Τηλυκράτη Λευκάδας, με τον οποίο ξεκίνησε το Σάββατο  η αγωνιστική δράση για το πρωτάθλημα στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής που συνεχίζεται και σήμερα Κυριακή.

Η ομάδα του Εθνικού ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις το απόγευμα του Σαββάτου στο Μαχαιράδο, μια αγωνιστική πριν πέσει η σημαία του τερματισμού στη Γ΄ εθνική κατηγορία. Το παιχνίδι του Εθνικού με τον Τηλυκράτη ήταν ένα από τα πιο ωραία ματς που έδωσε φέτος η ζακυνθινή ομάδα.

Από τη μια πλευρά οι φιλοξενούμενοι, μια από τις καλύτερες ομάδες στον 4ο όμιλο και με χιλιάδες ευρώ μπάτζετ και από την άλλη οι γηπεδούχοι μια ομάδα πολύ χαμηλού προϋπολογισμού. Η διαφορά στον αγωνιστικό ‘χώρο, ‘όχι μόνο δεν φάνηκε αλλά για 70 και πλέον λεπτά ο Εθνικός ήταν αυτός που είχε κλείσει στην περιοχή της την φιλοξενούμενη ομάδα! Οι φιλοξενούμενοι κατέφεραν να προηγηθούν στο παιχνίδι όταν από λάθος στην μεσαία γραμμή χάθηκε η μπάλα με τον Σιμόνι να ανατρέπεται και να κερδίζει πέναλτι το οποίο το εκτέλεσε ο ίδιος κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του. Στην επανάληψη ο Εθνικός ήταν αυτός που κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό ‘χώρο και στο 68΄ ο εθνικός κατέφερε να ισοφαρίσει με φοβερό γκολ του Ουατάρα ο οποίος γύρισε ωραία το σώμα του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τηλυκράτη βάζοντας φωτιά στο ματς! Τελικά το 1-1 παρέμεινε στο Μαχαιράδο μέχρι το τέλος του αγώνα με τον Εθνικό να αποχαιρετά την Γ΄ Εθνική κατηγορία και τον Τηλυκράτη να μένει αποχαιρετώντας το πρωτάθλημα με την Παναχαϊκή να είναι η πρωταθλήτρια στον 4ο όμιλο.

Τέλος στον 5ο όμιλο διεξάγεται σήμερα στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής ο εξ αναβολής αγώνας ανάμεσσα στον Χαραυγιακό και στον Παναρκαδικό