Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2021

Κύπελλο Ελλάδος: Πέρασαν στην επόμενη φάση ΑΕΛ, Αναγέννηση Καρδίτσας, Λεβαδειακός, Άγιος Νικόλαος, Ιωνικός, Βόλος, Λαμία, Παναθηναϊκός

Κύπελλο Ελλάδας: Πέρασαν στην επόμενη φάση Άγιος Νικόλαος, Ιωνικός, Βόλος, Λαμία, Παναθηναϊκός

Στους «16» του Κυπέλλου προκρίθηκε η ΑΕΛ, η Αναγέννηση Καρδίτσας , ο Λεβαδειακός, ο Άγιος Νικόλαος, ο Ιωνικός Νικαίας, ο Βόλος, ο Παναθηναϊκός και η Λαμία, όπου θα «μπουν» στη διοργάνωση και οι σύλλογοι που κατέλαβαν τις τέσσερις πρώτες θέσεις του περυσινού πρωταθλήματος (2020/21), δηλαδή οι Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Άρης.

Στο Αλκαζάρ η ΑΕΛ κατέβαλε την αντίσταση του ΠΑΣ με 3-1 στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση), στην Καρδίτσα η Αναγέννηση επίσης ήταν πιο ψύχραιμη από την Καλλιθέα από την άσπρη βούλα (5-4, 0-0 η κανονική διάρκεια και η παράταση), ενώ στη Λιβαδειά η τοπική ομάδα κέρδισε με κεφαλιά -buzzer beatrer του Γιώργου Νίκα στο 96' τον Αστέρα Τρίπολης (1-0).

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε ο Άγιος Νικόλαος καθώς επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕ Λευκίμμης με 2-1. Ο Φουκαράκης στο 25' έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εννέα λεπτά μετά με τον Κωστακιώτη. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μαυρής στο 76ο λεπτό.

Στην Ξάνθη ο Ιωνικός αν και έμεινε πίσω στο σκορ κατάφερε στη συνέχεια να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη με 2-1. Η Λαμία είχε εύκολο έργο απέναντι στην Ηλιούπολη αφού την νίκησε με 3-0. Με σκορ 3-1 ο Βόλος απέκλεισε τον Πανσερραϊκό, ενώ με 1-0 ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο του Ατρόμητου.