Σάββατο 5 Ιουνίου 2021

Όρθια η Καλαμάτα στον Βόλο (2-2), αλλά «χαμογελάει» η Ρόδος!

Η 15η αγωνιστικήτου Νοτίου ομίλου της Football League άνοιξε το Σάββατο με την αναμέτρηση της Νίκης Βόλου κόντρα στην Καλαμάτα (2 - 2). Η πρωτοπόρος του Νοτίου ομίλου άφησε δύο βαθμούς και μάλιστα θα μπορούσε να είχε γνωρίσει και την ήττα καθώς η ομάδα της Νίκης προηγήθηκε δύο φορές.

Στο 13' με κεφαλιά ο Ροχάνο έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους για να ισοφαρίσει για την Καλαμάτα δέκα λεπτά αργότερα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Φελίπε. Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη Βόλου έχασε πέναλτι, με τον Ταΐρη να νικάει τον Λούκας Γκαρσία στο 59', όμως ο Ροχάνο με δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 65' έκανε το 2-1 για τη Νίκη. Η Καλαμάτα κατάφερε να απαντήσει ξανά στο 77' με τον Ηλιόπουλο φεύγοντας με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Η Καλαμάτα προπορεύεται με τρεις βαθμούς διαφορά από τη 2η Ρόδο στην κορυφή του Νοτίου ομίλου, έχοντας και ένα παιχνίδι περισσότερο. Η  Ρόδος με νίκη της κόντρα στο Αιγάλεω την Κυριακή εκτός έδρας έχει την ευκαιρία να την πιάσει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Όσο για τη Νίκη Βόλου, έχει απόσταση εννιά βαθμών από τη διακεκαυμένη ζώνη, με δύο όμως ματς περισσότερα από Ασπρόπυργο και Αστέρα Βλαχιώτη.

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Καραγκιόζης, Καλουτσικίδης (86′ λ.τ Πολίμος), Τσιμπούκας, Αργύρης, Μέτσε (90+4′ Νατσιόπουλος), Μπόσιο, Τζοβάρας, Μπαλάφας, Λούκας Γκαρσία (78′ Ντομίνγκεζ), Γκονζάλες (78′ Κρουθ), Ροχάνο.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά, Μπακαγιόκο (64′ λ.τ Αναστασόπουλος), Γκαλίτσιος, Ευαγγέλου, Κωνσταντινόπουλος, Παπατόλιος (67′ Σουμπίνιο), Παυλίδης (84′ Σαλίνες), Μπουσμπίμπα (64′ Ηλιόπουλος), Μαρκόφσκι, Φελίπε (64′ Αλεξόπουλος).