Κυριακή 30 Μαΐου 2021

Θρίλερ ανατροπών η Ρόδος νίκησε 3-2 την Καλλιθέα και η Καλάμάτα πέρασε από τη Λακωνία ( 1 - 0 τον Αστέρα Βλαχιώτη) και ξέφυγε με +4!

Football League: Ξανά στην κορυφή η Καβάλα - Πήρε το «θρίλερ» η Ρόδος! (βαθμολογίες)

Η Καλαμάτα με ένα τέρμα του Μαρκόφσκι στην αρχή του αγώνα (4') νίκησε με 1 -0 εκτός έδρας στη Σκάλα Λακωνίας τον Αστέρα Βλαχιώτη και ξέφυγε  με +4 της Καλλιθέας που έχασε στη Ρόδο.

Με παθιασμένη εμφάνιση η Ρόδος επικράτησε 3-2 της Καλλιθέας εντός έδρας για την Football League. Η Ρόδος βρέθηκε από τον παράδεισο στην κόλαση, αλλά κατάφερε να επιστρέψει.μειώνοντας  και τη μεταξύ τους διαφορά στον πόντο.Μέσα σε δυο λεπτά το σκορ από 1-0, έγινε 1-2 για την Καλλιθέα, όμως η Ρόδος πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τους αντιπάλους της και με γκολ στο 80’ και στο 82’, πήρε το πολύτιμο «τρίποντο» σ’ ένα παιχνίδι με τρομερές διακυμάνσεις και συγκινήσεις. O Αρναρέλλης άνοιξε το σκορ για την Ρόδο στο 47ο λεπτό για να απαντήσει ο Τσιντώνης με γκολ στο 76΄και στο 78ο λεπτό για το 1-2 της Καλλιθέας. Τελικά οι Δελαπόρτας και Λίχτι στο 82΄και στο 83΄έκαναν την ανατροπή και έδωσαν τη νίκη στους Ροδίτες.

Ισόπαλοι χωρίς σκορ στο Ρέθυμνο Επισκοπή και Αιγάλεω, σημαντικό τρίποντο για τον Ιάλυσο επί του Ασπρόπυργου (2-0). Νίκη για τους «τοξοβόλους» που είχαν να πανηγυρίσουν τρίποντο από τις 18 Απριλίου.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

Νότιος Όμιλος

Αστέρας Βλαχιώτη – Καλαμάτα 0-1 (4' Μαρκόφσκι)

Ιάλυσος – Ασπρόπυργος 2-0 (63' Παπαδόπουλος, 65' Παπουτσογιαννόπουλος)

ΑΣ Ρόδου – Καλλιθέα 3-2 (48' Αρναρέλλης, 81' Δελαπόρτας, 83' Λίχτι / 77'-79' Τσιντώνης)

ΑΟ Επισκοπής – Αιγάλεω 0-0

ΑΣ Σαντορίνης – Νίκη Βόλου  0-1 (58' Γκονζάλες)