Τρίτη 9 Μαρτίου 2021

ΑΕΚ – Απόλλων Σμύρνης 2-0 : «Καθάρισε» ο Ανσαριφάρντ για την Ένωση

ΑΕΚ - Απόλλων Σμύρνης 2-0: «Έπιασε» τον Άρη στη δεύτερη θέση (highlights)

Έσπασε την γκίνια η ΑΕΚ και ο Καρίμ Ανσαριφάρντ! Με δύο γκολ του Ιρανού επιθετικού, η Ένωση κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 του Απόλλωνα μέσα στο ΟΑΚΑ και να επιστρέψει στις εντός έδρας νίκες μετά από δύο μήνες.

Σε ένα ήρεμο απόγευμα για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, ο Ανσαριφάρντ ήταν αυτός που έκρινε το παιχνίδι με δύο γκολ, βρίσκοντας δίχτυα για πρώτη φορά μετά από επίσης δύο μήνες.

Με διάθεση να πιέσει και να βάλει στα… καρέ του από νωρίς τον Απόλλωνα, η ΑΕΚ μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι και… καθάρισε μέσα σε 27 λεπτά με δύο γκολ του Καρίμ. Τελευταίο γκολ του Ιρανού, ήταν στην εκτός έδρας νίκη με τη Λαμία στις 17 Ιανουαρίου…

Σε καλή ημέρα και τα… φτερά του Χιμένεθ, με τον Αλμπάνη και τον Γκαρσία να δημιουργούν συνεχώς κινδύνους στην άμυνα του Γιώργου Παράσχου. Πολύ καλή και στα μετόπισθεν η Ένωση που απειλήθηκε για πρώτη φορά στο 80ο λεπτό..

Ορεξάτη και με διάθεση να πάρει τα ηνία από νωρίς… Η ΑΕΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ αποφασισμένη, θέλοντας να καθαρίσει από νωρίς… Και το έκανε. Ο Μανόλο Χιμένεθ άλλαξε το σύστημα και επέστρεψε στο 4-2-3-1, δίνοντας τον ελέυθερο ρόλο στον Μάνταλο που είχε από πίσω του τους Σάκχοφ και Σιμάνσκι να βγάζουν γρήγορα μπροστά την μπάλα.

Τα άκρα της Ένωσης ήταν αυτά που δημιουργούσαν τους περισσότερους κινδύνους στην Ελαφρά Ταξιαρχία, με τον Ισπανό τεχνικό να δικαιώνεται για την επιλογή του Αλμπάνη. Μαζί με τον Έλληνα εξτρέμ, ο Λιβάι Γκαρσία ήταν μόνιμος κίνδυνος για τον Απόλλωνα, με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα με το… καλημέρα.

Μόλις στο 7ο λεπτό, η Ένωση πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Καρίμ. Ο Γκαρσία… χόρεψε τους αμυντικούς του Απόλλωνα και γύρισε στον Ανσαριφάρντ που σε κενή εστία έγραψε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, με τους Αλμπάνη και Γκαρσία να είναι οι απόλυτοι πρωταγωνιστές στα πρώτα αυτά λεπτά. Στο 25ο λεπτό, ήρθε και το δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ, με τον Ανσαριφάρντ να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Ο Νταντσένκο έκανε τη σέντρα από δεξία, οι αμυντικοί του Απόλλωνα έδιωξαν άσχημα, με τον Αλμπάνη να κάνει ένα τρομερό σουτ στην κίνηση και αφού η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, στρώθηκε στον Ανσαριφάρντ που σε κενή εστία έγραψε το 2-0 στο 25ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πιο ήρεμα και άρχισε να κυκλοφορεί μπάλα, χωρίς να… κυνηγιέται. Οι ποδοσφαιριστές του Χιμένεθ βρήκαν ωστόσο μερικές καλές ευκαιρίες, με την πρώτη να έρχεται στο 48ο λεπτό. Ο Γκαρσία έκανε ωραία προσπάθεια από δεξιά, έβγαλε άψογα στον Μάνταλο στο ύψος της περιοχής, με τον αρχηγό της Ένωσης να στέλνει την μπάλα στα χέρια του Βέρχουλστ.

Ο Μάνταλος ένιωσε μερικές ενοχλήσεις στον προσαγωγό και αποχώρησε για προληπτικούς λόγους, με τον Μαχαίρα να παίρνει τη θέση του. Η είσοδος του νεαρού επιθετικού και του Νεντελτσεάρου… ανακάτεψε την τράπουλα του Χιμένεθ που άλλαξε το σύστημα σε 3-4-3.

Ο Απόλλωνας ήταν εντελώς ακίνδυνος, με την πρώτη καλή του φάση να έρχεται στο 80ο λεπτό, ενώ ακολούθησαν ακόμη δύο καλές ευκαιρίες, οι οποίες ωστόσο δεν ήταν ικανές για να κερδίσουν τον Αθανασιάδη.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ μετά από σχεδόν δύο μήνες και εκείνη τη νίκη με 2-1 απέναντι στον Ατρόμητο στις 17 Ιανουαρίου… Μία νίκη… χρυσάφι για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ που με το «τρίποντο» αυτό έπιασε στη δεύτερη θέση τον Άρη με 48 βαθμούς, μία αγωνιστική πριν από τα πλέι οφ.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Νταντσένκο, Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι, Σάκχοφ, Μάνταλος (67’ Μαχαίρας), Γκαρσία, Αλμπάνης (78’ Νεντελτσιάρου), Ανσαριφάρντ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βερχουλστ, Μπρούσιτς (64’ Φατιόν), Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Κολ, Λαγός (64’ Μαρκ Φερνάντεθ), Ιωαννίδης, Κάλισιρ (46’ Τσαμπούρης), Σλίβκα (46’ Μουνιέ), Ντάουντα (78’ Μπεντινέλι).

Το προφίλ της 25ης αγωνιστικής της Super League 1:

Σάββατο (6/3)

ΟΦΗ - ΑΕΛ 2 - 3 (2' Στάικος, 74' πεν. Ντε Γκουζμάν - 29', 83' Ντουρμισάι, 63' Ακούνια)

Ατρόμητος - Αστέρας Τρίπολης 1-1 (19' Μανούσος - 76' Αλί Μπαμπά)

ΠΑΣ Γιάννινα - Παναθηναϊκός 1-0 (19' Μιλιντσεάνου)