Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2021

Μετά από 4 μήνες νίκησε μέσα στη Ριζούπολη ο Απόλλων Σμύρνης 2 - 1 τον Ατρόμητο

Απόλλων Σμύρνης - Ατρόμητος 2-1: Εντός έδρας νίκη τέσσερις μήνες μετά!

Ο Απόλλων Σμύρνης κέρδισε 2-1 τον Ατρόμητο στη Ριζούπολη και πανηγύρισε την πρώτη του εντός έδρας νίκη για το πρωτάθλημα ύστερα από τέσσερις μήνες (1-0 την ΑΕΛ στις 4 Οκτωβρίου). Υπέροχα και τα δυο γκολ (42' Μπεντινέλι, 67' Ντάουντα) των νικητών, είχαν ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι αλλά σκόραραν στο φινάλε με τον Μαυρομμάτη

Ο αγώνας από το ξεκίνημα είχε καλό ρυθμό, με τις δυο ομάδες να θέλουν να παίξουν ποδόσφαιρο. Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα ήταν καλύτεροι, χωρίς αυτό να σημαίνει πως και ο Ατρόμητος δεν είχε καλές στιγμές.

Μάλιστα την ώρα που οι Περιστεριώτες είχαν ισορροπήσει και πλησιάζαμε προς το τέλος του πρώτου μέρους, ο Απόλλων Σμύρνης με ένα καταπληκτικό σε συνεργασία γκολ (42’ Μπεντινέλι) πήρε το προβάδισμα (1-0).

Στην επανάληψη, ο Ατρόμητος ήταν αυτός που πάτησε καλύτερα. Ο Απόλλων έπαιξε πιο κλειστά και έδωσε χώρο στην ομάδα του Σάββα Παντελίδη, που δεν μπόρεσε όμως να κάνει γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Έτσι στο 67' ο Ντάουντα με ωραία ενέργεια, σκόραρε και έκανε το 2-0, σε ένα σημείο όπου ο Ατρόμητος ήταν εκείνος που είχε τις ευκαιρίες αλλά οι γηπεδούχοι σκόραραν, με τον επιθετικό μάλιστα της ομάδας του Παράσχου να μην πανηγυρίζει αφού έχει περάσει με επιτυχία από το Περιστέρι.

Στο φινάλε ο Μαυρομμάτης, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, έγραψε το 2-1 στο 90' και έδωσε νόημα στις καθυστερήσεις, αλλά ο Απόλλων Σμύρνης κράτησε τη νίκη (2-1), την πρώτη στη Ριζούπολη ύστερα από τέσσερις μήνες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Παράσχος): Βέρχουλστ – Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπρούσιτς – Φατιόν (70' Κιτοκό), Σλίβκα, Κολ (88' Κάλισιρ) – Ιωαννίδης (34’ λ. τρ. Ντάουντα), Μπεντινέλι (70' Μαρκ Φερνάντεθ), Τσιλούλης

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Παντελίδης): Μανδάς – Γκάλο, Γούτας, Στρούγγης, Νάτσος (85' Μαυρομμάτης) – Σάλομον, Χαρίσης (85' Μάτιτς) – Μουνίθ, Αγκάγιεφ (59' Μανούσος), Χριστοδουλόπουλος (74' Ραμπέγιο) – Κωτσόπουλος (74' Εντομβόνγι)