Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2020

Ο Αστέρας Τρίπολης έχασε την νίκη ""μέσα από τα χέρια του" στο 94΄ στο "ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ" / 1- 1 με το Βόλο.

Αστέρας Τρίπολης - Βόλος 1-1: «Μαχαιριά» Περέα στις καθυστερήσεις (vids)

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν καλύτερος στο ματς με τον Βόλο, αλλά έπαιξε με την φωτιά στο φινάλε και το πλήρωσε με την ισοφάριση των Θεσσαλών ( 1 - 1) στο 94' .
Οι Αρκάδες ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», προηγήθηκαν με πέναλτι του Μπαράλες (25'), Ο Άλβαρες έκανε

την σέντρα από αριστερά, ο Μπαράλες μπήκε πρώτος στη φάση και ο Κολόμπο με καθυστερημένο τάκλιν ανέτρεψε τον Αργεντίνο από πίσω. Ο Μπαράλες εκτέλεσε το πέναλτι στην αριστερή γωνία, ανοίγοντας το σκορ για τον Αστέρα, ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε ένα ακόμα πέναλτι στο 50' που θα μπορούσε να κλειδώσει το τρίποντιο, αλλά νικήθηκε από τον γκολκίπερ Κλέιμαν.

Ο Βόλος δεν είχε την δημιουργία προηγούμενων αναμετρήσεων, δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία του Παπαδόπουλου, έμοιαζε να αποδέχεται την μοίρα του με την αποβολή του Φεράρι στο 90', αλλά η επιλογή του Αστέρα να γυρίσει μαζικά στην άμυνα στα τελευταία λεπτά στοίχισε ακριβά. Οι Θεσσαλοί πήραν τα μέτρα που ήθελαν προς την αντίπαλη περιοχή και ο Κολομβιανός στράικερ Χοσέ Περέα σε ρόλο χρυσής αλλαγής, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Άλβαρες έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Μπαράλες μπήκε πρώτος στη φάση και ο Κολόμπο με καθυστερημένο τάκλιν ανέτρεψε τον Αργεντίνο από πίσω. Ο Μπαράλες εκτέλεσε το πέναλτι στην αριστερή γωνία, ανοίγοντας το σκορ για τον Αστέρα

Έκτο ματς δίχως νίκη έμειναν οι δύο ομάδες, αλλά με τον Βόλο σαφώς ικανοποιημένο από το αποτέλεσμα, ιδιαίτερα έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς στην Τρίπολη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άλβαρες (λ. τ. 80' Τασουλής), Καστάνο, Σουάρεθ, Μουνάφο, Ιγκλέσιας (67’ Βαλιέντε), Γκόμεθ, Σίτο (67’ Τσιλίκα), Κρέσπι (85' Γκαρσία), Μπαράλες.

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Ντεντάκης, Φεράρι, Κολόμπο, Σάντσεθ, Ριένστρα, Νίνης, Ουάρντα (95' Κιάκος), Μαρτίνες (46’ Περέα), Μπαρτόλο, Δουβίκας.