Τετάρτη 2 Δεκεμβρίου 2020

ΑΕΛ - Άρης 0-3: Πέρασε από το Αλκαζάρ με Μάνο και γκολάρα Σίλβα και έπιασε κορυφή ( Βαθμολογία)

ΑΕΛ - Άρης 0-3: Πέρασε από το Αλκαζάρ με Μάνο και γκολάρα Σίλβα

Ο Άρης έδειξε χαρακτήρα και λίγες μέρες μετά την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό, επέστρεψε στις νίκες.Ο Άρης επικράτησε 3-0 της ΑΕΛ στο Αλκαζάρ στον εξ αναβολής αγώνα για την 6η αγωνιστική της Super League, με τον Δημήτρη Μάνο να σημεώνει δυο γκολ (28’, 73’) και τον Σίλβα στο 96' να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με ένα καταπληκτικό γκολ!

Με την νίκη του αυτή στη Λάρισα , ο Άρης έπιασε τους νταμπλούχους Ελλάδας στην κορυφή, με τους «ερυθρόλευκους» βέβαια να έχουν και ματς λιγότερο.

Παράλληλα η ομάδα του Άκη Μάντζιου άφησε πίσω της ξανά ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και έβγαλε αντίδραση. Οι «κίτρινοι» είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και εκτός από τον Μάνο που πέτυχε δυο γκολ, πολύ καλός ήταν και ο Γκαρσία (επίσης σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ύστερα από χρήση VAR) αλλά και ο Σιαμπάνης, ο οποίος στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου είχε δυο εξαιρετικές επεμβάσεις, κράτησε το 1-0 για τον Άρη και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του, σημειώνοντας και δεύτερο τέρμα στο 73’ να κάνει πιο εύκολο το έργο της.

Η ΑΕΛ στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους και στο ξεκίνημα της επανάληψης είχε καλές στιγμές για να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Ο Σίλβα στις καθυστερήσεις πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το 3-0!

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Νάγκι - Ηλιάδης (53' Αλί Γκαζάλ), Ζίζιτς, Μούζεκ – Μπέρτος, Κωστή (53' Τόρζε), Σπαρβ (80' Γλυνός), Φιλίπ – Πλατέλλας (53' Πινακάς), Τρούγιτς – Ντουρμισάι

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης – Γκάνεα, Δεληζήσης, Ροζ, Σάκιτς – Ματίγια, Σάσα (69' Κάτσε) – Μπερτόλιο (69' Σίλβα), Γκάμα (77' Μαντσίνι), Γκαρσία (90' Μπαγκαλιάνης) – Μάνος (77' Λόπεθ)