Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2020

Super League 1: Τα ρεκόρ του Ολυμπιακού, του Εθνικού, του Λεβαδειακού, του Μπάγεβιτς και του Σιδέρη

Το πρωτάθλημα της Super League ετοιμάζεται να μπει πλέον στο 61ο έτος του, από την περίοδο 1959/60, όταν και συγκροτήθηκε για πρώτη φορά στην ενιαία μορφή της η Α' Κατηγορία των ομάδων του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Έξι «γεμάτες» δεκαετίες από ρεκόρ, σπουδαίες επιδόσεις και αριθμούς που καταγράφει το Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων (ΑΠΕ-ΜΠΕ) και μεταφέρει στο αφιέρωμά του για το νέο πρωτάθλημα της Super League 2020/21.

-0 νίκες και μόλις 8 ισοπαλίες σε περίοδο 34 αγωνιστικών είχε ο Εθνικός τη σεζόν 1998/99, η μοναδική ομάδα, που ολοκλήρωσε πρωτάθλημα χωρίς να κερδίσει έστω ένα ματς.

-1 ομάδα έχει καταφέρει να παραμείνει στην κατηγορία, έχοντας συγκομιδή μόλις 1 βαθμό εκτός έδρας. Το πέτυχε ο Λεβαδειακός της περιόδου 2013/14 (0-1-16).

-2 ομάδες έχουν κατακτήσει αήττητο πρωτάθλημα από καταβολής Α' Εθνικής. Ο Παναθηναϊκός του Στέφαν Μπόμπεκ (1963/64, 24-6-0) και ο ΠΑΟΚ της περιόδου 2018/19 (26-4-0).

-3 κλαμπ, ο Άρης (1978/79), η ΑΕΚ (1992/93) και ο Ολυμπιακός (2015/16) έχουν σημειώσει το απόλυτο στην έδρα τους ως γηπεδούχοι σε μία σεζόν. Οι δύο «κιτρινόμαυροι» το κατάφεραν σε πρωτάθλημα 18 ομάδων (17/17) και οι «ερυθρόλευκοι» σε πρωτάθλημα 16 ομάδων (15/15).

-3 παίκτες, οι Γιώργος Καμάρας (1961/62), Αντώνης Αντωνιάδης (1973/74) και ο Κώστας Μήτρογλου (2013/14) κατάφεραν να σημειώσουν χατ-τρικ σε «κολλητές» αγωνιστικές.

-4 φορές έχει αναδειχθεί πρώτος σκόρερ από ομάδα της περιφέρειας. Το πέτυχαν οι: Δημήτρης Παπαδόπουλος (ΟΦΗ, 1976/77, 23), Ίμρε Μπόντα (Ολυμπιακός Βόλου, 1988/89, 20), Εστεμπάν Σολάρι (Ξάνθη, 2013/14, 16), Χερόνιμο Μπαράλες (Αστέρας Τρίπολης, 2014/15, 17).

-8 συνεχόμενες ισοπαλίες μέτρησε στο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ από την 7η έως τη 13η αγωνιστική της περιόδου 1983/84, ενώ στο ενδιάμεσο έδωσε και το εξ αναβολής ματς της 3ης αγωνιστικής με τον Πανιώνιο (2-2).

-8 πρωταθλήματα έχει κατακτήσει ο Ντούσαν Μπάγεβιτς, 4 με την ΑΕΚ και 4 με τον Ολυμπιακό και είναι ο πολυνίκης προπονητής του θεσμού

-8 σερί αγωνιστικές έχουν καταφέρει να βρουν δίκτυα μόνο τρεις ποδοσφαιριστές: Ο Γιώργος Σιδέρης (Ολυμπιακός 1964/65 και 1968/69), Κώστας Νικολαΐδης (ΑΕΚ (1967/68) και Ντέμης Νικολαΐδης (1997/98).

-9 δευτερόλεπτα μόλις χρειάστηκε να κυλήσουν στο ρολόι του διαιτητή, για το γκολ του Βραζιλιάνου Μπελέμ του Άρη κόντρα στον Απόλλωνα Καλαμαριάς, στις 29 Απριλίου 2007, για να καταγραφεί (άτυπα) το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της Α' Εθνικής.

-9 γκολ δέχθηκε ο Ολυμπιακός πέρσι στην κανονική περίοδο, στην καλύτερη αμυντική επίδοση ελληνικής ομάδας επί ημερών Α' Εθνικής. Με τα πλέι-οφ πάντως, το περσινό αμυντικό ρεκόρ του έφτασε τα 16 γκολ.

-11 γκολ είναι το ρεκόρ παραγωγικότητας σε ένα ματς, από τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Φωστήρα με 11-0 την περίοδο 1973/74.

-12 ποδοσφαιριστές έχουν καταφέρει να πετύχουν «πενταρέ» (5 γκολ) σε έναν αγώνα. Οι: Σάββας Τσοκαταρίδης (Δόξα-Δράμας-Φωστήρας 5-0, 1961/62), Κώστας Νεστορίδης (ΑΕΚ-Ηρακλής 5-0, 1962/63), Βασίλης Κυριακού (Αιγάλεω-Απόλλων Σμ. 2-6, 1966/67), Σάκης Κουβάς (Βύζας-Ολυμπιακός Λευκωσίας 5-1, 1967/68), Γιώργος Δέδες (Πανιώνιος-Ολυμπιακός Λευκωσίας 8-0, 1969/70), Μιχάλης Δράκος (Ρόδος-Καβάλα 5-1, 1978/79), Δημήτρης Σεϊταρίδης (Εθνικός-Ατρόμητος 10-0, 1980/81), Θωμάς Μαύρος (ΑΕΚ-Αιγάλεω 5-2, 1984/85), Κριστόφ Βαζέχα (Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 5-3, 1995/96), Ντέμης Νικολαΐδης (ΑΕΚ-Καλαμάτα 6-1, 1996-97), Γκόραν Βλάοβιτς (Παναθηναϊκός-Παναχαϊκή 8-0, 2001/02), Μάρκους Μπεργκ (Παναθηναϊκός-Πανθρακικός 6-1, 2015/16).

-12 πρωταθλήματα έχει στη συλλογή του ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς με τη φανέλα του Ολυμπιακού, τα περισσότερα από κάθε άλλον ποδοσφαιριστή.

-13 συνεχόμενες ήττες είναι το μεγαλύτερο αρνητικό σερί το οποίο κατέγραψε η Καστοριά την περίοδο 1996/97 (13η έως 25η αγωνιστική).

-16 σερί νίκες «έγραψε» ο Ολυμπιακός τη σεζόν 2005/06 από την 8η έως την 23η αγωνιστική, έχοντας το σχετικό ρεκόρ επί ημερών Α' Εθνικής.

-17 είναι οι περισσότερες ισοπαλίες σε μία σεζόν και τις σημείωσε η Λαμία την περσινή σεζόν, συμπεριλαμβανομένων και των αγώνων της στα πλέι-άουτ.

-30 νίκες είναι οι περισσότερες νίκες που έχει πετύχει μία ομάδα σε μία αγωνιστική περίοδο και το πέτυχε ο Ολυμπιακός τη σεζόν 1999-00 σε διοργάνωση 34 αγωνιστικών (30-2-2).

-31 ήττες είναι το απόλυτο, αρνητικό ρεκόρ σε μία αγωνιστική περίοδο, το οποίο «χρεώθηκε» η ΑΕ Λεμεσού την περίοδο 1968/69 (2 νίκες, 1 ισοπαλία, 31 ήττες), όταν είχαν «ενταχθεί» για ένα διάστημα στο πρωτάθλημα Α' Εθνικής ομάδες και από την Κύπρο.

-39 γκολ σημείωσε ο Αντώνης Αντωνιάδης την περίοδο 1971-72, επίδοση που παραμένει ακατάρριπτη ως σήμερα

-43 γκολ από εκτελέσεις φάουλ κατέγραψε στην καριέρα του ο Κώστας Φρατζέσκος και με τις επτά ομάδες στις οποίες αγωνίστηκε έχοντας το αντίστοιχο ρεκόρ κατηγορίας

-45 πρωταθλήματα έχει κατακτήσει ο Ολυμπιακός, τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα στην πρώτη κατηγορία

-58 αγώνες είναι το μεγαλύτερο αήττητο σερί και το πέτυχε ο Ολυμπιακός στο ενδιάμεσο των σεζόν 1972-73 και 1973-74

-61 αδιάλειπτες συμμετοχές σε επίπεδο Α' Κατηγορίας (συμπεριλαμβανομένης και της εφετινής) έχουν μόλις τρεις ομάδες: Ο Ολυμπιακός, ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ.

-94 είναι οι περισσότεροι βαθμοί που έχει συγκεντρώσει μία ομάδα σε πρωτάθλημα Α' Κατηγορίας Ελλάδας. Το πέτυχε ο Ολυμπιακός τη σεζόν 1972/73, αλλά με σύστημα βαθμολόγησης 3-2-1, έχοντας 27 νίκες, 6 ισοπαλίες και 1 ήττα. Αναλογικά πάντως, οι 92 βαθμοί που συγκέντρωσαν ξανά οι «ερυθρόλευκοι» την σεζόν 1999/00 (30 νίκες, 2 ισοπαλίες, 2 ήττες), με το σύστημα 3-1-0, που ισχύει και σήμερα, είναι συνιστούν την καλύτερη επίδοση.

-102 γκολ είναι το ρεκόρ παραγωγικότητας σε μία σεζόν και το πέτυχε ο Ολυμπιακός την περίοδο 1973-74

-125 γκολ παθητικό «μέτρησε» η ΑΕ Λεμεσού την περίοδο 1968/69, στη χειρότερη αμυντική επίδοση όλων των εποχών.

-536 επίσημα ματς στην πρώτη κατηγορία μετράει ο Μίμης Δομάζος. Τα 502 με τον Παναθηναϊκό και τα 34 με τη φανέλα της ΑΕΚ.

-260 γκολ πέτυχε ο Θωμάς Μαύρος και κατέχει τον τίτλο του αρχισκόρερ της Α' Εθνικής (Super League). Τα 174 τα σημείωσε με τη φανέλα της ΑΕΚ και τα 86 ως παίκτης του Πανιωνίου.

-1.088 λεπτά διατήρησε απαραβίαστη την εστία του ο Τάκης Οικονομόπουλος τη σεζόν 1964/65, σε ένα ακατάρριπτο ρεκόρ ως τις μέρες μας.