Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2019

Η ΑΕΚ έχασε οριστικά το τραίνο - Την "δάγκωσε" μαυρος ΟΦΗ(ς) στην Κρήτη

ΟΦΗ - ΑΕΚ 1-0: Οι Κρητικοί «καβάλησαν» την Ένωση (vid)

Τρεις νίκες σημειώθηκαν στην πρώτη ημέρα της δωδέκατης αγωνιστικής της Super League 1.
Ο ΑΕΛ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Βόλο κατάφερε να πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη με 2-1.  Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 38’, με πολύ
ωραίο τελείωμα με το αριστερό για τον Τόρες στη γωνία του Κρίστινσον.
Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 8' η ΑΕΛ είχε δοκάρι, σε σουτ του Φατιόν, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το δυνατό σουτ του Καρανίκα στο 45'.
Η μεγάλη ανατροπή για την ΑΕΛ ήρθε στην επανάληψη. Στο 57’ ο Φατιόν με άψογη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Το πέναλτι έκανε ο Τσίκα, απομακρύνοντας με το χέρι την μπάλα σε σέντρα στην περιοχή της ομάδας του. Και η λύτρωση ήρθε στο 84’: Ο Ντάουντα μετά τις χαμένες ευκαιρίες του εξιλεώθηκε με το πλασέ για το 2-1, από το βολέ του… Κρίστινσον από τη μια περιοχή στην άλλη! «Κοιμήθηκε» η άμυνα του Βόλου!
ΛΑΡΙΣΑ : Κρίστινσον 7 – Μόρας 5,5, Ζίζιτς 5 (46’ Ασούμπρε), Μπράλιτς 5,5 – Καρανίκας 6, Κάτσε 6, Μιλοσάβλιεβιτς 6 (77’ Μπούστος), Φατιόν 6,5, Στάνκοβιτς 5,5 – Ουάρντα 7, Νούνιτς 5,5 (67’ Ντάουντα)
ΒΟΛΟΣ : Μελίσσας 6,5 – Φεράρι 7, Τσίκα 5, Δημόπουλος 5,5, Ντεντάκης 5 - Τσοκάνης 5,5, Μαξ 6 (88’ Ατιγιάτ) – Ζοάο 5,5 (70’ Μυστακίδης), Τόρες 6, Μουνίθ 5,5 – Μάντζης 5 (79’ Λύρατζης)

============
Στο ντέρμπι των ουραγών ο Πανιώνιος νίκησε 3-0 τον Παναιτωλικό στη Νέα Σμύρνη και τον προσπέρασε στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα. Ο Αραμπούλι είχε ένα δοκάρι (11’) και ένα γκολ (16’) με τους Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς να μην μπορούν να τον σταματήσουν.
Ο Πανιώνιος χτύπησε ξανά στο 80’ με τον Άρσε. Ο Μεξικανός κατέβασε, σούταρε, η μπάλα βρήκε και στον Γιοβάνοβιτς και κατέληξε στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου (2-0).
Στις καθυστερήσεις, ο Εμμανουλίδης μετά την εξαιρετική προσπάθεια του Κόρμπου, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το 3-0!
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ - Παπαγεωργίου, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Λυμπεράκης - Κόρμπος, Οικονομίδης – Μασούρας (87’ Ρέντζας), Άρσε (89’ Τσιλούλης), Παπανικολάου (82’ Εμμανουηλίδης) – Αραμπούλι
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Χάβος): Κνετ 6 (70’ λ. τρ. Γιαννακόπουλος) - Σανιά, Γιοβάνοβιτς, Μαρσιάλ, Λουσέρο - Ταχάρ, Λιάβας, Τσιγγάρας (60’ Μπαΐροβιτς) – Φυτόπουλος 5 (46’ Ντάλσιο), Αριγίμπι, Ντίας
Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα στην Κρήτη από τον ΟΦΗ που προσπέρασε τους «κιτρινόμαυρους» στην τρίτη θέση. , που χάνουν οριστικά το τρένο της κορυφής.
Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι υπέρ των γηπεδούχων, σημειώθηκε στο 52ο λεπτό, με τον Σεμέντο να βρίσκει δίχτυα για 6η φορά φέτος, έπειτα από ατομική προσπάθεια και ωραίο διαγώνιο σουτ με το αριστερό. Στο 88' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Όγκνιεν Βράνιες για χτύπημα εκτός φάσης στον Μαρινάκη. Τραγική εικόνα η ΑΕΚ, που είχε μόλις δύο τελικές στο δεύτερο ημίχρονο.
ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Γιαννούλης, Μπράουν, Μαρινάκης (90+2΄ Μαρινάκης) , Κοροβέσης, Σακόρ, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Σεμέδο, Ναμπί (81΄ Κουτρουμπής), Μάνος (59΄ Φιγκεϊρέδο).
ΑΕΚ (Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Οικονόμου, Γαλανόπουλος, Κρίστισιτς (78΄ Γιακουμάκης), Παουλίνιο (61΄ Αλμπάνης), Λόπεζ (83΄ Ντέλετιτς), Μάνταλος, Λιβάγια, Ολιβέιρα.