Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2019

Πρώτη ήττα της Ρόδου, έχασε 1 - 0 στη Μυτιλήνη . Νίκη και για τον Αήττητο επί της ΑΕΚ Τρίπολης (8η αγωνιστική)

Με γκολ που σημειώθηκε στο ξεκίνημα του ματς στη Μυτιλήνη, ο Αιολικός υποχρέωσε τη Ρόδο στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.  Οι γηπεδούχοι από την αρχή μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πέτυχαν το μοναδικό γκολ που έκρινε το ματς στο 6ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Καλαφάτη, ο Λαζαρίδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και ουσιαστικά χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του. Η ομάδα της Λέσβου έλεγξε το ρυθμό στο α’ ημίχρονο και παραλίγο να κάνει τα 2-0 στο 13’ σε σουτ του Μπουρού. Στο 14′ ακυρώθηκε γκολ του
Μπουντόπουλου ως οφσάιντ, για φάουλ του Δελαπόρτα (διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι!), ενώ ο Αιολικός φώναξε για πέναλτι στο 35’ σε μαρκάρισμα πάνω στον Κατσίκη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 40ο λεπτό έχασαν ευκαιρία για το 2-0, αλλά ο Τζήμας απέκρουσε την κεφαλιά του Κατσίκη. Στο β’ ημίχρονο ο Αιολικός στο 48’ έχασε καλή ευκαιρία με σουτ του Κόρνεφ (ο Ουκρανός έκανε ντεμπούτο), ενώ σημαντική ευκαιρία για τους «πράσινους» χάθηκε στο 49’ όταν σε φάουλ του Μπουντόπουλου, ο Σφύρλας απομάκρυνε με τη μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι!
Ο ρυθμός του αγώνα, έπεσε η Ρόδος ανοίχτηκε για την ισοφάριση, αλλά ο Αιολικός κατάφερε μέχρι το τέλος να κρατήσει το υπέρ του 1-0 και να υποχρεώσει την πρωτοπόρο του 6ου ομίλου σε ήττα (η πρώτη της μετά από επτά αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα).
Αιολικός (Γεωργαράς-Παππάς): Σφύρλας, Αγριμάκης, Καλαφάτης, Μπάρκας, Βάλιος (25’ λ.τ. Ματάι), Τσομπανέλλης, Λαζαρίδης, Κατσίκης, Κόρνεφ (68’ Λαμπράκης), Μπουρούς (83’ Τσιπάς), Σπόλιαριτς.
Ρόδος (Κουρμπανάς): Τζήμας, Κανταρτζής, Σούλης, Παπαθανασίου (55’ Βουργουτζής), Νικολόπουλος, Μισέλ, Δελαπόρτας, Μπίσα, Κλιγγόπουλος (57’ Χατζησάββας), Γιόνδης, Μπουντόπουλος (70’ Σταυλάς)

Σε άλλο αγώνα που έγινε σήμερα το απόγευμα στα Σπάτα ο Αήττητος επικράτησε με τέρμα του Ζώνα στο 67΄ με 1 – 0 επί της ΑΕΚ Τρίπολης. Με την νίκη του αυτή ο Αήττητος ανέβηκε  προσωρινά στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα , στους -3 βαθμούς από την πρωτοπόρο Ρόδο

Η αγωνιστική συνεχίζεται αύριο Κυριακή με αρκετούς ενδιαφέροντες αγώνες.. Στην Νέα Αρτάκη κόντρα στην τοπική ομώνυμη ομάδα αγωνίζεται  η Κόρινθος 2006. Από την αγωνιστική δεν απουσιάζουν και αγώνες ντέρμπι τοπικού χαρακτηρα. Στο Μενίδι ο Αχαρναϊκός αντιμετωπίζει  την Θύελλα Ραφήνας, η Μαρκό τον Παλληνιακό και ο Κιθαιρών Καπαρελίου τον ΑΟ Υπάτου στο βοιωτικό ντέρμπι. Ρεπό έχει ο Παναρκαδικός