Σάββατο 6 Απριλίου 2019

Ο ΠΑΣ Κόρινθος έχασε και από την ουραγό Ερέτρια. Έπεσε και η Χαλκίδα.

Σε εξ αναβολής αγώνες στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής, στον 7ο όμιλο της  Γ΄ Εθνικής  κατηγορίας που έγιναν σήμερα Σάββατο ο ΠΑΣ Κόρινθος έχασε με 2 - 0 από τον ουραγό Απόλλωνα Ερετρίας   και επιστρέφει και πάλι στο τοπικό πρωτάθλημα. Η ομάδα της Ερέτριας άνοιξε το σκορ στο 10΄  με τον Κοντό και στο 78′ ο Μώρος σημείωσε το 2-0, ‘σφραγίζοντας’ τη νίκη για τον Απόλλωνα.

Απόλλων Ερέτριας (Δημήτρης Βαλκάνος): Ναβροζίδης (87′ Μητακίδης), Τσίγκας, Ζαχαρόπουλος, Κόντος (84′ Πετράκης), Μπαλόζι, Καλοχωρίδης, Σεόλ, Αντζέλι, Μώρος (88′ Τρεγκάι), Τόρα, Κορακιανίτης (86′ Κικίδης).
Κόρινθος: Μαλιαρίτσης, Καραγιάννης, Ντόκο, Βαρδακώστας (80′ Λαδένογλου), Βελέντζας, Νέδος, Τσακυργιάννης (32′ Γάλας), Σίδερης, Μαναριώτης, Ράπτης, Κατσούκης.

Στο τοπικό πρωτάθλημα από τη νέα  περίοδο θα αγωνίζεται και ο ΑΟ Χαλκίς που ηττήθηκε με 4-1 από τον Χαραυγιακό στην Ηλιούπολη, καθώς η διαφορά από Χαραυγιακό και Καλλιθέα αυξήθηκε στους 7 βαθμούς.Οι “νερατζούρι” την ερχόμενη Τετάρτη θα ταξιδέψουν (?) στην Σαντορίνη για την εξ αναβολής αναμέτρηση με τον Πανθηραϊκό και την Κυριακή 14 Απριλίου θα υποδεχτούν στην τελευταία αγωνιστική τον Αιολικό στο δημοτικό στάδιο.
Ακόμα και στο υποθετικό σενάριο των δυο νικών ο ΑΟΧ δεν μπορεί να καλύψει την υφιστάμενη διαφορά.  Στο σημερινό παιχνίδι στην Ηλιούπολη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6΄με τον Βαρουξάκη. Η Χαλκίδα ισοφάρισε στο 23΄ με τον Βαγγέλη Παπαδάκη, αλλά 4 λεπτά αργότερα ο Παπαγγελής έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ στο 35΄ ο Βιένα σημείωσε το 3-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Εννέα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Βαρουξάκης με το 2ο προσωπικό του τέρμα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του.
Με το ίδιο σκορ ( 4 - 1 ) επικράτησε και η Καλλιθέα  των Αγίων Αναργύρων και ελπίζει στην παραμονή της στην κατηγορία όπως και η Θύελλα Καμαρίου που επεβλήθη με 2 - 0  επί του Αγίου Ιεροθέου με δυο γρήγορα τέρματα. Το σκορ άνοιξε ο Δαβιλάς με πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή στο 20ο λεπτό, ενώ ο Ερρίκος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας της Σαντορίνης στο 23ο λεπτό, με μια εξίσου αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ.
Θύελλα Καμαρίου (Μιχάλης): Τσουκαλάς, Σπανός (46’ Λυγνός), Γελαδάρης, Μαντούσης, Ρέτζο, Φίλων, Ερρίκος (46’ Αρβανίτης (71′ λ.τρ. Σιμιτσής), Δαβιλάς, Κλιγγόπουλος, Αργυρίου (59′ Μαυρομάτης), Μάκο Άγιος Ιερόθεος (Βαφειάδης): Μάνος, Σιμάκου, Κολλιόπουλος Μπούρας (54′ Μανδαμαδιώτης), Σιδέρης, Μπριστογιάννης, Τσαρκάνι (54′ Πολίτης), Αυλωνίτης ,Κατσής, Νικολετος (46’ Μακρίδης), Αποστολόπουλος