Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2018

football League: Και στη κορυφή ο Εργοτέλης

Με τους αγώνες της 4ης  αγωνιστικής ημέρας , συνεχίζεται το Σαββατοκύριακο , το πρωτάθλημα στη football League.  Οι μισοί αγώνες του προγράμματος θα διεξαχθούν αύριο Σάββατο στις 15:00 και οι υπόλοιποι την Κυριακή την ίδια ώρα
.Στο Παγκρήτιο Στάδιο ο Εργοτέλης  μετά από σημαντικό παιχνίδι επικράτησε με 3 – 0 επί  των Τρικάλων. Οι Κρητικοί κατέκτησαν άνετα την 4η σερί νίκη τους και παρέμειναν με το απόλυτο των βαθμών στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Στο 8΄ ο Κοροζώνης με πέναλτι άνοιξε το σκορ, για να το διπλασιάσει στο 53΄ο Μπουτσάκης , με τον ίδιο στο 56΄να έχει σουτ στο οριζόντιο δοκάρι του Ταΐρη, ενώ το τελικό 3 – 0 διαμόρφωσε στο 76΄με σουτ ο Ιατρούδης.
Εργοτέλης (Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Γιακούμπου, Οικονόμου (78′ Μαζουλουξής), Μπάτζιος, Κοζορώνης, Μπουτσάκης (75′ Καπνίδης), Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Σταθόπουλος (58′ Μπουρσέλης).
Τρίκαλα (Ντόστανιτς): Ταΐρης, Πάνος, Γκόλιας, Συριόπουλος, Γκότοβος, Τσιάρας, Γκουγκούδης (54′ Κάπος), Γιουκάρης (54′ Σταματάκος), Σιμελίδης, Τριανταφυλλάκος, Βανκεβάι (61′ Νιάρος).
Μπορεί τα Τρίκαλα να έχασαν στη Κρήτη όμως μια άλλη ομάδα της Θεσσαλίας πέρασε νικηφόρα από το νησί. Πρόκειται για την ομάδα του Βόλου που επικράτησε στα Περιβόλια, με 2 – 1 επί του ΑΟΧ Κισσαμικό. Η ομάδα του Βόλου προηγήθηκε με δύο γρήγορα τέρματα του Δημόπουλου στο 3΄ και του Καμπαγέρο στο 12΄,ενώ στο 35΄ μείωσε για τους γηπεδούχους στο τελικό σκορ , στο 35 με σουτ ο Σιμόν.
ΑΟΧ Κισσαμικός (Πετράκης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Σισέ, Ζιουλής, Παπαχρήστος, Σελινιωτάκης, Γκίνη, Σιμόν, Καραγιάννης, Βρεττός (55′ Αρναρέλλης), Αποστολόπουλος.
ΝΠΣ Βόλος (Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Ουνγιαλίδης (43′ λ.τ Καρρίκι), Γκαλίτσιος, Δημόπουλος, Πέντα (46′ Ηλιόπουλος), Δόρης, Καμπαγέρο, Κότο, Πίτου Γκαρσία, Μάντζης.
Νικηφόρα πέρασε από την Καλαμαριά επί του Απόλλωνα Πόντου και ο Πλατανιάς με τέρμα που σημείωσε με σουτ στο 43΄ ο Νίλι. Αξίζει να σημειώσουμε ότι και οι δύο ομάδες τερμάτισαν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο ( 88′ Σουντουρά – 45′ Ποζατζίδης)
Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Σουντουρά, Γεωργιάδης, Δημητριάδης, Πορτουλίδης, Τσουμάνης (45′ Δαλιανόπουλος), Κυβελίδης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Σπόλιαριτς, Καλαϊτζίδης.
Πλατανιάς (Τάτσης): Γκοτ, Τσαμούρης, Μποσέτι, Μπιανκόνι, Νίλι, Παπανικολάου (84′ Μάικιτς), Ρουσσάκης (32′ λ.τ Πουρζιτίδης), Ποζατζίδης, Καραγκούνης, Γκόρτσταμ, Ουές.
Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Ηρόδοτο για να φύγει με νικηφόρο αποτέλεσμα από τη Δράμα όπου επικράτησε 3 – 2 επί της Δόξας. Στο 10΄ο Κουσκουνάς με σουτ έδωσε προβάδισμα στη Δόξα. Στο 23’ ,με φάουλ, ο Φραγκουλάκης και στο 31΄ με σουτ ο Αυγενικός έκανε την ανατροπή για τον Ηρόδοτο. Τρία λεπτά αργότερα , στο 34΄, ο Κρητικός με κεφαλιά ισοφάρισε για τη Δόξα, προσωρινά , καθώς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+2) ο Γιαλούσης με σουτ σημείωσε το νικητήριο τέρμα για τον Ηρόδοτο.
Δόξα Δράμας (Βεργέτης): Πίτκας, Πεταυράκης, Μακρής, Ρουγκάλας (60′ Πέρεθ), Πατράλης (77′ Νατσιόπουλος), Καψάλης, Ριζογιάννης, Κρητικός (70′ Σουμά), Μπαϊκαρά, Κρουθ, Κουσκουνάς.
Ηρόδοτος (Λυρώνης): Κασμερίδης, Προβυδάκης, Μπάμπης, Γιαλούσης, Δαμιανάκης (57′ Κανδηλάκης), Φραγκουλάκης, Μασάδο (87′ Φουκαράκης), Κασαπάκης, Αυγενικού (67′ Αμαραντίδης), Αργκιλέσι, Σμυρλής.

Η αγωνιστική θα συνεχιστεί αύριο το απόγευμα της  με τον  Απόλωνα Λάρισας να φιλοξενεί στο γήπεδο της Φιλιππούπολης την Σπάρτη, την στιγμή που η Παναχαϊκή στο γήπεδο της Αγυάς μάχεται με τον Ηρακλή. Στο Αιγίνιο ο τοπικός Αιγινιακός αντιμετωπίζει τον Αήττητο Σπατών , ενώ στη Κέρκυρα η τοπική ομάδα υποδέχεται την ομάδα της ΑΕ Καραισκάκης Άρτας

Η 4η αγωνιστική

Σάββατο 17 Νοεμβρίου
Εργοτέλης - Τρίκαλα   3 - 0                                                                         ΑΟΧ Κισσαμικός - Βόλος 1 - 2
Δόξα Δράμας - Ηρόδοτος 2 - 3
Απόλλων Πόντου - Πλατανιάς 0 – 1