Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2018

Η Παναχαϊκή στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Νίκησε με 2 - 0 στην Κόρινθο την 2006

Με σκόρερ τον Καρατσανάκοφ ( 3΄ και 70΄) η Παναχαΐκή επικράτησε με 0 - 2 , στο ΔΑΚ Κορίνθου επί της Κορίνθου 2006 στα πλαίσια της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος και πέρασε στην επόμενη φάση. Η πατρινή ομάδα που είχε δοκάρι στο 19 με τον Καρατσανακοφ , απέδωσε μέτριο ποδόσφαιρο, ενώ η ομάδα της Κορίνθου έπαιξε ποδόσφαιρο αμυντικού προσανατολισμού.
Οι “κοκκινόμαυροι” έδειξαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης τις διαθέσεις τους και στο 2’ πήραν κεφάλι στο σκορ, με τον Καρατσανάκοφ να νικά τον γκολκίπερ της Κορίνθου από κοντά, μετά από γύρισμα του Αντωνακόπουλου.
Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν σε αυτό το μοτίβο και στο 11’, είδαν το σουτ του Πολίμου να περνά ελάχιστα άουτ δεξί δοκάρι των Κορίνθιων. Εννιά λεπτά μετά, το ωραίο σουτ του δραστήριου Καρατσανάκοφ από το σημείο του πέναλτι προσέκρουσε στο δοκάρι του Σκούρτη. Παρά την υπεροχή της, η Παναχαϊκή δεν κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα, με το σκορ να παραμένει στο 1-0.
Στο δεύτερο μέρος και στο 51’ το πλασέ του Αντωνακόπουλου μπλόκαρε σταθερά ο Σκούρτης, ενώ στο 58’ οι Αχαιοί έκαναν και το 2-0, με την εύστοχη εκτέλεση φάουλ του Καρατσανάκοφ.
Στο 65’ και έπειτα από φάουλ του Φίλη, ο Τζανέτος έπιασε την κεφαλιά, η οποία πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Καπουτσγλή, στην πρώτη καλή στιγμή της Κορίνθου στο ματς. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και στο 72’, το σουτ του Τζανέτου σταμάτησε ο Καπουταγλής, ενώ πέντε λεπτά μετά η κεφαλία του Μωραΐτη πέρασε άουτ.

Κόρινθος 06: Σκούρτης, Κοτόφ, Φίλης, Μαγκίνας, Μαυρέλης (63’ Γκουριώτης), Βασιλάρης, Τριμπόνιας, Τσατσόπουλος (46’ Αμπαδιωτάκης), Καμπιώτης, Τζανέτος, Κάπλατζης (75’ Βρενόζι).
Παναχαϊκή (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Καπουταγλής, Πολίμος, Σταμόπουλος, Σωτηράκος, Τσελεπίδης, Παπατόλιος (65’ Σταυρόπουλος), Πλέγας, Καρατσανάκοφ (72’ Μωραΐτης), Κυνηγόπουλος, Κόλ (54’ Ελευθεριάδης), Αντωνακόπουλος.
Στο Κρανίδι η ΑΕ Ερμιονίδας συνετρίβη απο τον Κισσαμικό με σκορ 3 - 7 (21' Πούτσης, 59' Τριμπόνιας, 90+3' Μακρίδης πεν / 11'-55'-87' Αρναρέλλης, 37' Ρίσκι, 47' Καντίμα, 73' Σιμόν, 78' Αποστολόπουλος)

Αλλα τελικά αποτελέσματα

Ερμής Αμυνταίου – Εργοτέλης 0-3 (17' Έφορντ, 58' Ιατρούδης, 69' )
Τηλυκράτης – Αήττητος Σπάτων 0-5 (11'-90+5' Μαρουκάκης, 14' Ματσούκας, 40' Νικλητσιώτης, 80' Σπυρόπουλος)
ΑΟ Επισκοπής – Κέρκυρα 0-1 (10' Θεοδωράκης)
Θεσπρωτός – Απόλλων Λάρισας 2-3 (84' Σταυρίδης, 86' Λάμπρου / 24'-35'-56' πεν Λουκάο)
 ΑΟ Καρδίας – Απόλλων Πόντου 1-5 (45+1' Σαλούκος / 15' Πορτουλίδης, 47'-63' Κυβελίδης, 48' Γεωργιάδης, 78' Τσουμάνης)
 ΑΣ Γιαννιτσά – Τρίκαλα 2-3 (62' Παντελίδης, 90+2 Ζαρογιάννης πεν / 45+1' Συμελίδης, 55' Τσιμίκας, 58' Γκόλιας πεν )

ΟΦ Ιεράπετρας – ΑΕ Καραϊσκάκης 1-0 (4' Μαρτσάκης)