Το νικηφόρο σερί (5-0) του Ολυμπιακού έλαβε τέλος, καθώς οι Πειραιώτες γνώρισαν την ήττα στο ΣΕΦ από την Μπαρτσελόνα με 63-90. Οι "ερυθρόλευκοι" παρουσιάστηκαν αγνώριστοι και απελπιστικά άστοχοι στην αναμέτρηση, τόσο
κοντά στο καλάθι (14/36 δίποντα-38.9%), όσο και στην περιφέρεια (6/30 τρίποντα-20%), γεγονός το οποίο και τους κόστισε. Στο επιθετικό πρόβλημα δεν βρέθηκε ποτέ λύση και οι Ισπανοί έφτασαν στο "διπλό" ελέγχοντας από την αρχή έως και το τέλος τον ρυθμό του παιχνιδιού.
Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι αν και δεν έχουν ελπίδες πρόκρισης στα προημιτελικά, αγωνίστηκαν με υψηλό κίνητρο, παίζοντας γρήγορο και επιθετικό μπάσκετ. Κυριάρχησαν και στον τομέα των ριμπάουντ (35-48), σκοράροντας συνεχώς με δεύτερες προσπάθειες, εκτοξεύοντας στην τέταρτη περίοδο την διαφορά στα ύψη (55-85 στο 37'), αν και το ημίχρονο "έγραψε" 38-40. Στο τελευταίο δεκάλεπτο (11-27), όμως, οι "ερυθρόλευκοι" κατέρρευσαν. Παρά την ήττα, όμως, η ομάδα του Γιάνη Σφαιρόπουλου συνεχίζει να κρατά την τύχη στα χέρια της για την κατάκτηση του πλεονεκτηματος έδρας ενόψει των playoffs της EuroLeague. Τρεις νίκες χρειάζεται στα τελευταία τέσσερα ματς.Ήταν απλά μία κακή βραδυά, οι γηπεδούχοι έχουν να μάθουν από τα λάθη τους, αλλά τίποτε δεν αμαυρώνει την μέχρι τώρα εξαιρετική πορεία των Πειραιωτών στην διοργάνωση.
Ο Τόμιτς έκανε την «ζημιά» στο ξεκίνημα
H Mπαρτσελόνα μπήκε στο ματς με την διάθεση να πιέσει σε ολόκληρο το γήπεδο, ενώ στην επίθεση έπαιρνε τα ριμπάουντ, με τον Κλαβέρ να κάνει το σκορ 2-4 στο 3’. Ο Ολυμπιακός έπαιζε άμυνα με αλλαγές, ο Πρίντεζης ήταν αποτελεσματικός στο low-post, με τον «αναγεννημένο» Σπανούλη να συνεχίζει να τελειώνει τις φάσεις με μπασίματα (10-6) στο 5’.
Οι Καταλανοί στη συνέχεια αξιοποίησαν τον Τόμιτς μέσα στην ρακέτα, με τον Μοερμάν στη συνέχεια να φέρνει την διαφορά στο +6 (12-18) στο 8’ με αμαρκάριστο τρίποντο. Τόμπσον και Ρόμπερτς πέρασαν στο ματς, με το πικ-εν-ρολ Σπανούλη-Μιλουτίνοβ και ακολούθως το τρίποντο από τον αρχηγό των Πειραιωτών, να δίνει… ανάσα στους Πειραιώτες (17-20) στο 9’. Ο ασταμάτητος Τόμιτς, όμως, έβρισκε πάντα τρόπο να αφήνει την μπάλα στο καλάθι και είχε κάνει την… ζημιά με 11 πόντους (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ) στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο βρήκε τους Ισπανούς να προηγούνται με 17-22 στο σκορ.
Η Μπαρτσελόνα τον έλεγχο και το προβάδισμα
Ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Ρόμπερτς, Στρέλνιεκς, Μπράον, Τιλί και Μακλίν στη δεύτερη περίοδο, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να δοκιμάζει σχήμα με τρία γκαρντ. Οι Πειραιώτες έχαναν σουτ, αλλά στη συνέχεια πήρε μπρος ο Αμερικανός σέντερ, ο οποίος είχε καλά τελειώματα μέσα στην ρακέτα, μειώνοντας σε 23-24. Η Μπαρτσελόνα, όμως, ήταν αυτή που έλεγχε τον ρυθμό. Ο Ρίμπας δεν έχανε σουτ από την περιφέρεια, με τον Οριόλα να τιμωρεί στον αιφνιδιασμό κάθε λάθος των γηπεδούχων, φέρνοντας την διαφορά στο +7 (25-32) στο 14’.
Ο Στρέλνιεκς με τρίποντο έδωσε… πνοή στους Πειραιώτες (28-32) οι οποίοι ζοριζόντουσαν στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση, με τους Σπανούλη-Πρίντεζη να επιστρέφουν. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ροκάνισαν την διαφορά στο πόντο (33-34) με τον Μακλίν, ο Κόπονεν δεν έχανε σουτ από μέση απόσταση (34-38), με τους «ερυθρόλευκους» στη συνέχεια να σπαταλούν δύο σερί αιφνιδιασμούς. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Πρίντεζης με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα διαμόρφωσε το 38-40, με τον Σπανούλη να αστοχεί στην εκπνοή σε buzzer-beater σουτ από τα 8 μέτρα.
Άστοχα τρίποντα ο Ολυμπιακός και οι Ισπανοί στο +16
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παπαπέτρου «πυροβόλησε» με το… καλημέρα από την περιφέρεια, επαναφέροντας μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό (41-40), αλλά ακολούθως ο Μάντζαρης αστόχησε εις διπλούν από την ίδια θέση. Ο Ερτέλ έβρισκε συνεχώς διαδρόμους και τέλειωνε τις φάσεις με μπασίματα, ενώ ακολούθως ο Τόμιτς έφερε την Μπαρτσελόνα ξανά στο +7 (41-48) στο 24’. Οι Πειραιώτες δοκίμαζαν συνεχώς το χέρι τους από την περιφέρεια, αλλά ήταν απελπιστικά άστοχοι, μετρώντας 3/20 (15%), μη επιχειρώντας να πλησιάσουν μέσα στην ρακέτα.
Όλα αυτά όμως τα εκμεταλλεύτηκαν οι Ισπανοί, οι οποίοι άρχισαν να βάζουν το ένα σουτ μετά το άλλο με τους Κόπονεν, Ερτέλ και Κλαβέρ, τρέχοντας παράλληλα στο ανοιχτό γήπεδο, εκτοξεύοντας το προβάδισμα τους στο +16 (41-57) στο 26’. Ο Σφαιρόπουλος απάντησε με επιθετικό σχήμα, έχοντας στο παρκέ τους Σπανούλη, Μπράουν, Στρέλνιεκς, Πρίντεζη και Μακλίν, με τους ψηλούς να σημειώνουν 6 σερί πόντους, μειώνοντας σε 47-57 στο 28’. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους Πειραιώτες να είναι πίσω στο σκορ με 52-63, με τους Ισπανούς να συνεχίζουν να ελέγχουν τον ρυθμό.
Κατάρρευσε ο Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο
Ο Ναβάρο με τρίποντο έφερε την διαφορά ξανά στο +14 (52-66), ο Ολυμπιακός συνέχιζε να χάνει σουτ και ριμπάουντ στην άμυνα, με τον Μοερμάν στη συνέχεια να εκτοξεύει το προβάδισμα στο +17 (52-69) στο 32’, με τον χρόνο πλέον να πιέζει ασφυκτικά τους Πειραιώτες. Οι γηπεδούχοι είχαν χάσει την μάχη στον αέρα, με τους Καταλανούς να σκοράρουν συνεχώς με δεύτερες προσπάθειες, φτάνοντας και στο +18 (55-73) στο 34’.
Ο Τόμιτς έφερε την διαφορά και στο +30 (55-85) στο 37’, με τον κόσμο στο ΣΕΦ να αρχίζει να αποχωρεί και τους παίκτες του Ολυμπιακού να έχουν παραδοθεί στις διαθέσεις των Ισπανών. Το σκορ στην 4η περίοδο «έγραφε» 3-22 σε 8 λεπτά, με τους Πειραιώτες να έχουν καταρρεύσει ψυχολογικά και αγωνιστικά, σε ένα δεκάλεπτο που ήλπιζε για την ανάκαμψη, η οποία όμως δεν ήρθε ποτέ. Στο τέλος η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με σκορ 63-90, με τον κόσμο πάντως να χειροκροτεί τόσο τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, όσο και τους παίκτες του.
Τα δεκάλεπτα: 17-22, 38-40, 52-63, 63-90