Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2018

Ο Αιολικός στο Άργος αμόλησε… καλούμπα παραμονής!

Ο Αιολικός πανηγύρισε μεγάλη νίκη μέσα στην έδρα του Παναργειακού (0-2), με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άρη Λαμπράκη και μαζί πήρε σημαντικές βαθμολογικές ανάσες, σκαρφαλώνοντας ξανά στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας.
. Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Αιολικός ήταν προσεκτικός, θέλοντας να κρατήσει ανέπαφη την εστία του στο πρώτο 20ο λεπτό. Αφού η «μπόρα» πέρασε από την
λογική πίεση που άσκησε ο Παναργειακός και το σκορ παρέμενε στο 0-0, ο Αιολικός άρχισε να πατάει απειλητικά στην εστία των γηπεδούχων και στο 29ο λεπτό βρήκε το γκολ αναζητούσε, από σουτ του Άρη Λαμπράκη! Στα λεπτά που ακολούθησαν, ο Παναργειακός ήθελε αλλά δεν μπορούσε να ξεπεράσει το σοκ του 0-1, ενώ οι παίκτες του Ψυρόπουλου έπαιζαν με αυτοπεποίθηση και απειλούνταν από στημένες φάσεις και κυρίως κόρνερ, με τους αμυντικούς να απομακρύνουν και το 0-1 να μένει ως την ανάπαυλα.
Στην επανάληψη, θα περίμενε κανείς ότι ο Παναργειακός θα πιέσει. Αντιθέτως ο Αιολικός μπήκε φουριόζος και λίγο έλειψε να φτάσει σε δεύτερο γκολ. Όσο περνούσε η ώρα, η ομάδα της Μυτιλήνης έδινε χώρο στους αντιπάλους της, παίζοντας με αυταπάρνηση για να κρατήσει το πολυπόθητο τρίποντο και παράλληλα έβγαινε πολύ επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις. Στο 82ο λεπτό κι ενώ ο Παναργειακός δεν μπορούσε να βρει γκολ ισοφάρισης, ήρθε το 0-2 για τον Αιολικό με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Άρη Λαμπράκη, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους πολυάριθμους φίλους του Αιολικού από τον Σύνδεσμο Φιλάθλων της Αθήνας και της Μυτιλήνης, που ταξίδεψαν στο Άργος και κέρδισαν τη μάχη της εξέδρας.
Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κριπιντίρης, αφήνοντας προσωρινά τον Αιολικό με 10 παίκτες, αλλά αυτό το μειονέκτημα μικρή σημασία είχε στα εναπομείναντα λεπτά με το 0-2 στο σκορ, Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους ποδοσφαιριστές ένα «κουβάρι», τη συγκομιδή βαθμών πλέον στους 20 και το στόχο της παραμονής ένα βήμα πιο κοντά!