Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2018

Με Όφοε ο Ολυμπιακός,επέστρεψε στις νίκες 1 - 0 τον Πανιώνιο

Νίκες για Ολυμπιακό, ΑΕΚ, «διπλά» για ΠΑΣ, Παναιτωλικό
Ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 τον Πανιώνιο για την 22η αγωνιστική της Super League και επέστρεψε στις νίκες μετά από σχεδόν ένα μήνα. Οι "ερυθρόλευκοι" με γκολ του Οφόε στο 48' πήραν τους τρεις βαθμούς στο άδειο, λόγω τιμωρίας, Καραϊσκάκη. Τελευταία φορά που είχε κερδίσει ο Ολυμπιακός ήταν στις 21 Ιανουαρίου, όταν επιβλήθηκε της Ξάνθης με 3-0.
Ο Ολυμπιακός μπήκε στο γήπεδο πολύ δυνατά και λίγο έλλειψε να ανοίξει το

σκορ μόλις στο 6'. Ο Ταχτσίδης έβγαλε πολύ ωραία τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ α τετ τον Κότνικ. Ο Ιρανός πήρε το ριμπάουντ, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.
Στο 31' ήταν η σειρά του Πανιωνίου να φτάσει κοντά στο γκολ. Ο Χατζισαφί, όμως, στέρησε με τάκλιν στην πρώην ομάδα του ένα σίγουρο γκολ, στην προσπάθεια που επιχείρησε ο Λάμπρου. Αυτές οι δύο ευκαιρίες ήταν ό,τι καλύτερο είδαμε στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ίδιο δυνατά και ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη ευκαιρία. Στο 48' ο Ταχτσίδης έβγαλε σε θέση βολής τον Οφόε, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, να κάνει το 1-0 και να πετύχει το δεύτερό του τέρμα στο πρωτάθλημα.
Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το μακρινό σουτ του Σαραμαντά, αλλά ο Προτό με εντυπωσιακή απόκρουση έσωσε την ομάδα του. Στο 55' ο Ανσαριφάρντ βγήκε ξανά απέναντι από τον Κότνικ, αλλά ο Σλοβένος τερματοφύλακας τον νίκησε ξανά.

Διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Μποτία, Ταχτσίδης, Οφόε (85' Μάρτινς), Μάριν (65' Ανδρούτσος), Μιραλάς, Ζιλέ, Ομάρ, Ανσαριφάρντ (74' Τζούρτζεβιτς), Χατζισαφί, Νικολάου.
Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Σταυρόπουλος, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Βλάχος, Oυάσινγκτον, Πινιώτης (70' Παπαγεωργίου), Λάμπρου, Μασούρας (56' Μακρύλλος), Μπραχίμι (56' Σπιριντόνοβιτς), Νίλσεν.

=======

Η ΑΕΚ με επιβλητική εμφάνιση και χατ τρικ του Βράνιες στο 5΄, στο 19΄ και στο 33΄ και ένα ακόμη τέρμα του Μπακασέτα στο 44΄, πήρε μια άνετη νίκη με 4-0 στο ΟΑΚΑ επί της Ξάνθης και συνεχίζει στο «κυνήγι» του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ ο οποίος διατηρεί μια διαφορά 2 βαθμών από την αντίπαλό του.
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες (65΄ Αϊντάρεβιτς), Μοράν, Χριστοδουλόπουλος (70΄ Γιακουμάκης), Λιβάγια, Μπακασέτας (59΄ Κλωναρίδης), Αραούχο.
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς):
Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Μελιόπουλος, Κασάδο (46΄ Μεχία), Καμαρά (80΄ Π. Ορφανίδης), Ντε Λούκας, Σιλά, Τζουρίτσκοβιτς (59΄ Τριάδης), Μπρίτο, Γέντρισεκ.

=======
«Διπλό» και βαθμολογική ανάσα πήρε ο Παναιτωλικός επικρατώντας με 2-1 του Λεβαδειακού. Οι Αγρινιώτες πανηγύρισαν μία ακόμη νίκη φτάνοντας τους 26 βαθμούς, χάρη σε δύο γκολ που προήλθαν από πέναλτι.
Στο 37ο λεπτό, ο Μοράρ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.
Δύο λεπτά αργότερα, ο Μάρκο Μαρκόβσκι ισοφάρισε, από κοντά, για τον Λεβαδειακό, ενώ στο 56ο λεπτό, ο Επασί αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα όταν ανέτρεψε τον Ντίας με τον Μοράρ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να σημαδεύει ωραία στη δεξιά γωνία του Σωτηρίου δίνοντας ξανά προβάδισμα στην ομάδα του.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Επασί, Λεονάρντο, Αντιλέχου, Νίκας (58΄ Σωτηρίου), Τσαμπούρης, Μητρόπουλος, Σουμπίνιο (66΄ Καραχάλιος), Φαβάρο, Καθάριος (76΄ Ζαραδούκας), Γιακουμάκης, Μαρκόφσκι
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Χαντάκιας, Μύγας, Σοάρες (72΄ Μπαρμπόσα), Μαρινάκης, Μάρκος Πάουλο, Μπεχαράνο, Ρόσα (91΄ Κλέσιο), Μοράρ, Μάζουρεκ (97΄ Βασιλούδης), Ντίας.

========

Στο ματς που άνοιξε τη σημερινή αυλαία, ο ΠΑΣ Γιάννινα πέρασε άνετα από την έδρα του Πλατανιά στα Χανιά .Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 3-0, αφού ο Κόντε χρειάστηκε ένα τετράλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο (47΄, 51΄) για να σημειώσει δύο τέρματα και να «καθαρίσει» το παιχνίδι, ενώ το σκορ έκλεισε στο 86΄ ο Μπέριος
Ο Πλατανιάς παρέμεινε έτσι ουραγός με 10 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΣ «έπιασε» στην 7η θέση τον Αστέρα Τρίπολης με 28 βαθμούς. Ο Κόντε έφθασε τα 13 τέρματα και είναι επικεφαλής του πίνακα των σκόρερ μαζί με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ του Ολυμπιακού.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλιάιτς, Νίλι (77΄ Στανισάβλιεβιτς), Στάμου (58΄ Ντουαλά), Καρυπίδης, Βάντερσον, Πατράλης, Πλιάτσικας, Μαλσά, Ενσικουλού, Ουντότζι (49΄ Κασάλιτσα), Πετρόπουλος.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης):
Βελλίδης, Καρανίκας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος (76΄ Μπέριος), Αποστολόπουλος, Γαρουφαλιάς, Μανθάτης (71΄ Νικολιάς), Βιντάλ, Χαλκιαδάκης (58΄ Γιάκος), Μπετρά, Κόντε.

==========
Η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με τον αγώνα Λάρισα - Παναθηναϊκός (19:30).