Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2017

Ο Απόλλων Σμύρνης στην κορυφή με ανατροπή πέρασε από την Ελευσίνα

ΟΦΗ - Λαμία 1-2
Στην κορυφή βρίσκεται και πάλι ο Απόλλωνας Σμύρνης που πέρασε νικηφόρα από την Ελευσίνα (3-1 τον Πανελευσινιακό). Αν και τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μέρος του αγώνα, ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη κόντρα στον Πανελευσινιακό με σκορ 3-1. Τοι συγκρότημα της Ελευσίνας, πήρε το προβάδισμα στο 27' με κεφαλιά του Τσούπρου, ωστόσο η «ελαφρά ταξιαρχία» πρώτα ισοφάρισε με τον Κάσσο (38'), για να πάρει κεφάλι στη συνέχεια με τον Κονέ (εκτέλεση φάουλ στο 69'). Στο 90' ο Διαμαντόπουλος με πλασέ «σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του

Σε περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι με την Σπάρτη ο Αγροτικός Αστέρας, ο οποίος επικράτησε με 3-0 και «σκαρφάλωσε» στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.
Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο ο Αγροτικός Αστέρας επικράτησε εύκολα της Σπάρτης, που ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο μέρος, Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Κουκόλης που άνοιξε το σκορ στο 51' και διπλασίασε στο 67ο λεπτό. Το κερασάκι στην... τούρτα έβαλε ο Βουτσιάς ο οποίος στο 77' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με μια εκτέλεση πέναλτι του Τσιλιγγίρη (στο 83') ο Παναιγιάλειος λύγισε με 1-0 την Αναγέννηση Κατδίτσας, σε κακό παιχνίδι, βυθίζοντας την περισσότερο στην βαθμολογία
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Σπανός): Στρέζος, Ρότα, Μωυσίδης, Στίκας, Ντέμο, Καζναφέρης, Μπούζας, Κατίδης (46′ Ξόμπλιος), Σκαρτσίλας, Κρητικός (80′ Καζβιρόπουλος), Τσιλιγγίρης (85′ Κοντοές)
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Μάγγος): Κουτσόπουλος, Καραγγιάννης, Δημόπουλος, Μάιγκα (86′ Ξέρρας), Κίσκαμπάνης, Σμίλτος, Ντάνκουα, Υφαντής, Τζέκος, Μπιτέλης, Μπλέντι (65′ Τσιλούλης)

Σπουδαία νίκη πέτυχαν και τα Τρίκαλα που λύγισαν με 2-0 την Καλλονή εκτός έδρας.
Με τον Βοσνιάδη να κάνει πρεμιέρα στον πάγκο της ομάδας, τα Τρίκαλα επέστρεψαν στις νίκες (κόντρα στην αδύναμη Καλλονή) και πήραν βαθιά ανάσα, βελτιώνοντας την βαθμολογική τους θέση. Οι Γκόλιας στο (8') και Στεφάνοβιτς (33') πέτυχαν τα γκολ της νίκης.

Σπουδαίο τρίποντο στο φινάλε του ματς, πήρε η Καλλιθέα, που λύγισε τον πολύ καλό στην έδρα του Αιγινιακό με 2-1. Ο Γουόρντεν άνοιξε το σκορ για την αθηναϊκή ομάδα, ο Ζγκούρηαπάντησε για τους γηπεούχους για να «χτυπήσει» επτά λεπτά πριν το τέλος ο Σταματάκοςχαρίζοντας ένα τρίποντο-ανάσα στην ομάδα του.

Ισόπαλοι δίχως σκορ έληξαν οι αγώνες Πανσερραϊκός – Πανθρακικός και Κισσαμικός – Χανιά , ενώ με το "διπλό"  και σκορ 2 - 1 έφυγαν χθες ο Άρης από το Μενίδι και η Λαμία από τη Κρήτη επί του ΟΦΗ